Bilägare varnas för oväntad faktura – skickas hem

2024 07 19

Bilägare i Sverige varnas för oväntade fakturor som dimper ned i brevlådan.

Bakom varningen står Konsumentverket som nu har fått nog av företaget som ligger bakom utskicken.

Det hela handlar om erbjudanden om en ny bilgaranti som enligt myndigheten maskeras i form av räkningar som ser ut att komma från det egna försäkringsbolaget eller från bilmärkets företag.

– I flera år har bilägare fått brev med påpekande att garantin på bilen löper ut och ett inbetalningskort för att förlänga den, framhåller Konsumentverket.

Hållit sig undan ett år

Bakom "fakturorna” står European Warranties Ltd och varumärket DinBilGaranti. Men de har ingenting med försäkringsbolagen eller bilföretagen att göra.

Efter att i mer än ett år ha jagat bolaget utan resultat stämmer nu Konsumentombudsmannen, KO, ett företag och personen bakom utskicken för vilseledande marknadsföring.

– Myndigheten har hittills tagit emot över 1 000 anmälningar och de fortsätter att komma i, uppger KO.

Många lurade

Hanteringen av såväl utskick som betalningar och fakturering sköts av Avendo Distribution AB. 

– Det svenska företaget Avendo hävdar att det inte har något med utskicken göra, men KO är av en annan uppfattning, understryker myndigheten.

KO pekar på att marknadsföringslagen säger att det tydligt måste framgå vad som är reklam. Finns det ett inbetalningskort med i utskicket måste det vara särskilt tydligt att det är just reklam – och inte en faktura.

Det ska framgå redan på kuvertet.

– Utskicken från DinBilGaranti är utformade så att mottagaren riskerar att uppfatta det som en faktura från ett företag där man redan är kund. Anmälningarna till myndigheten vittnar också om att många känner sig lurade och har betalat i tron att brevet var från det egna försäkringsbolaget eller bilmärkets företag, säger Johanna Nyblom, processråd vid KO, i en kommentar.

Vill se förbud

Enligt KO har Avendo och den person som står bakom företaget medverkat till att lura bilägare i Sverige. 

Myndigheten uppmanar nu domstolen att helt förbjuda företaget att fortsätta med den här typen av marknadsföringsmetoder.

– KO vill att domstolen också tar med ett vite, en summa som företaget och personen bakom kan dömas att betala om de bryter mot förbuden, avslutar Konsumentombudsmannen.

Foto: I. Rifath

Text: Redaktionen


JUST NU: Elon Musk ökar trycket – mot Donald Trump

2025 06 04

Elon Musk fortsätter att svinga mot Trumps nya lagförslag.

Republikanerna med Donald Trump i spetsen försöker få igenom den nya lagstiftningen “The big beautiful bill”.

Lagförslaget handlar bland annat om breda skattesänkningar – men kritiker menar att det kommer att få den amerikanska statsskulden att skjuta i taket.

En av de mest kritiska rösterna kommer från Trumps tidigare radarpartner Elon Musk – som nu på nytt svingar mot lagförslaget.

“Inte okej”

Musk uppmanar amerikanerna att ringa till de folkvalda för att protestera mot förslaget.

– Ring din senator, ring din kongressledamot. Att sätta USA i konkurs är INTE okej! DÖDA LAGFÖRSLAGET.

Tidigare idag lät det även så här från Musk:

– Ett nytt utgiftsförslag bör utarbetas som inte massivt ökar underskottet och höjer skuldtaket med 5 BILJONER DOLLAR. Enorma utgiftsförslag gör USA bankrutt! DET RÄCKER NU.

Även Rand Paul

En annan som är emot lagförslaget är topprepublikanen Rand Paul.

Paul sade på söndagen att ”matematiken inte riktigt går ihop” när det gäller kostnaden för president Trumps ”Big beautiful bill”, samtidigt som han redogjorde för sitt motstånd när lagstiftningen går vidare till senaten den här veckan. 

– Jag tycker att de ber om för mycket pengar, sade Paul enligt CBS News.

Trump svarar

Donald Trump menar själv att kritiken är obefogad.

Han menar att “så många falska påståenden görs om ”THE ONE, BIG, BEAUTIFUL BILL””

– Men vad ingen förstår är att det är den enskilt största utgiftsminskningen i historien, överlägset, skriver han på Truth Social.

Läs mer: TRUMP: “Jag har pratat med Putin – han kommer att slå till”

“Historisk möjlighet”

Trump understryker vidare att han anser att “att anta The one big beautiful bill är en historisk möjlighet att vända vårt land efter fyra katastrofala år under Joe Biden”.

– Vi kommer att ta ett stort steg mot att balansera vår budget genom att anta den största obligatoriska utgiftsminskningen någonsin, och amerikanerna kommer att få behålla mer av sina pengar med den största skattesänkningen någonsin och inte längre beskatta tips, övertid eller social trygghet för seniorer.

Foto: White House Archived flickr resp TED Conference flickr 

Text: Redaktionen


Prishöjningar vid nöjesparkerna – men en har blivit billigare

2025 06 04

De flesta svenska nöjesparker har blivit dyrare.

Säsongen för nöjesparkbesök är här och ledande aktörer som Gröna Lund och Liseberg satsar stort på att locka folk till parkerna.

Som mycket annat har besöken till nöjesparker i Sverige blivit dyrare.

I en ny sammanställning framgår att sju av nio har blivit dyrare – och att en faktiskt har blivit billigare.

Det rapporterar TV4.

Hela listan

Här är listan över prisförändringarna för vuxna (jämfört med förra året):

- Furuviksparken (Gävle): 50 kronor dyrare

- Skara Sommarland (Skara): 40 kronor dyrare

- Skansen (Stockholm): 20 kronor dyrare

- Universeum (Göteborg): 10 kronor dyrare

- Astrid Lindgrens värld (Vimmerby): 20 kronor dyrare

- Tosselilla Sommarland (Tomelilla): 15 kronor dyrare

- Liseberg (Göteborg): 30 kronor dyrare

- Gröna Lund (Stockholm): Ingen prisförändring

- Kolmården (Norrköping): 20 kronor billigare

Samtliga nöjesparker som har höjt priset har även gjort det för barnbesök.

Gröna Lund dyrast

Gröna Lund har inte genomfört någon prishöjning jämfört med förra året, men är trots det Sveriges dyraste nöjespark.

Därefter följer Skara Sommarland, Kolmården och sedan Liseberg.

Den billigaste nöjesparken på listan är Skansen.

Läs mer: Norge överväger förändring för matbutikerna – på grund av Sverige

Inflationstakten lägre

Under de senaste åren är det mycket som har blivit dyrare – men inflationstakten har sedermera sjunkit.

Enligt Statistiska centralbyråns senaste rapport från mitten av maj var inflationstakten enligt KPI 0,3 procent i april.

Månadsförändringen från mars till april var 0,1 procent enligt KPI.

Inflationstakten enligt KPIF (Konsumentprisindex med fast ränta) var 2,3 procent i april.

Kaffe dyrare

Drivmedelspriserna sjönk 3,0 procent från mars till april och var 16,7 procent lägre än april 2024.

– Kaffepriserna steg ovanligt mycket i april, sedan föregående månad steg priserna med nästan 15 procent och jämfört med april i fjol var de drygt 42 procent högre, uppger SCB.

– I april var priserna på livsmedel och alkoholfria drycker 5,5 procent högre än motsvarande månad föregående år.

Foto: Stefan Karlberg

Text: Redaktionen