30 juli 26

Beskedet: Klassisk tradition i Sverige kan upphöra

2024 08 16

Det är bara en tidsfråga innan en av de mer klassiska svenska traditionerna kan vara ett minne blott.

Igår var det, som brukligt, premiär i Sverige.

Den tredje torsdagen i augusti markerar startskottet för surströmming – en maträtt som är lika älskad som avskydd i landet.

Men traditionen är på väg att dö ut och i värsta fall försvinna för gott.

Det menar handlaren Per Åkerlund som driver en delikatessbutik i Umeå, rapporterar SVT.

Anledningen är det bristande intresset hos den yngre generationen att ta över.

– Rent fördomsfullt är de flesta fiskarna äldre medelålders män, som även de har svårt att få det att gå runt med höjda priser och utmaningar. Hur säljer man in det till den yngre generationen? säger Per Åkerlund till tv-kanalen.

Saknar god relation till fisk

Mattraditionen lever med andra ord på lånad tid.

De senaste åren har surströmming även lidit av brist och ökade priser som följd.

Men det är dock inte de ekonomiska förutsättningarna som är avgörande för om yngre personer ska ge sig in branschen, utan snarare relationen till fisk.

– Många har nog blivit skrämd i skolan av någon torr torsk som legat för länge i ett värmeskåp, så tyvärr upplever vi att många unga inte äter så mycket fisk, säger Peter Gustavsson.

Willys slutar sälja

I sommar har flera butiker gett besked om att man stoppar försäljningen av surströmming, som blivit rödlistad av världsnaturfonden WWF och bedöms som hotad.

Två av dessa är Willys Hemköp som inte kommer att erbjuda varan alls under 2024.

– Även om det inte är det småskaliga fisket som är det stora problemet, är strömmingsbeståndets biomassa lägre och åtgärder behöver vidtas, framhåller koncernen Axfood.

– Axfoods butiker kommer därför inte att sälja surströmming under säsongen 2024. Tillsammans med leverantörer ses nu olika hållbara lösningar över för att framöver kunna erbjuda surströmming på ett långsiktigt hållbart sätt framöver.

Finns på Ica

På Ica har dock fisken fortsatt gått att köpa, vilket orsakat stora kundrusningar till dess butiker.

Det har fått konsekvensen att man tvingats införa begränsningar.

– Vi har kunder klockan sex på morgonen som springer direkt till surströmmingen, sade Måns Henningsson, butikschef för Ica Maxi i Västerås, till SR tidigare i augusti.

– Vi har satt en maxgräns på fyra burkar så att det räcker längre och till flera, vi vill inte att det ska bunkras. Det tar slut på en gång.

Foto: DreamPixer

Text: Redaktionen


17 aug 26

Polismeddelande till alla som kör bil – gäller hela veckan

2026 08 17

Räkna med fler poliser längs vägarna under veckan.

Från måndag till söndag genomför polisen en nationell trafikvecka med extra fokus på hastighetskontroller.

Insatsen genomförs i hela landet och sammanfaller med att många återvänder till jobbet och skolan efter sommaren.  

– Vi riktar särskilt fokus på miljöer där många människor rör sig – inte minst utanför skolor, förskolor och dagis. Många barn börjar gå och cykla till och från skolan i tidig ålder och det borde vara mycket angeläget för alla bilister att skapa en trygg och säker trafikmiljö för dem, säger Ursula Edström, trafikstrateg på polisen.

Helt avgörande

Att hålla rätt hastighet kan rädda liv. Fordonets hastighet har ofta en avgörande betydelse för utgången av en olycka – även i områden där hastighetsgränsen är relativt låg, exempelvis utanför skolor.

– Stoppsträckan mer än fördubblas redan vid 50 km/h. Att som fotgängare eller cyklist bli påkörd i 50 km/h kan jämföras med ett fall från tredje våningen, säger Ursula Edström.

Många struntar i hastighetsskylten

I dag kör mer än var tredje bilist för fort utanför grundskolor.

Hela 35 procent har kört fortare än 30 kilometer i timmen utanför skolor, enligt en nationell undersökning från Riksförbundet M Sverige.

– Skolor ska vara några av de tryggaste platserna i trafiken. När mer än var tredje bilist kör fortare än 30 km/tim innebär det att många barn utsätts för onödiga risker varje skoldag, säger Jacob Sidenvall, trafiksäkerhetsexpert Riksförbundet M Sverige.

ANDRA LÄSER: Putin sätter deadline – har ett år på sig

”Måste respekteras”

Undersökningen bygger på data från 7 659 fordon under morgontimmarna när barn anländer till skolan.

Risken för olyckor är extra stor när barnen återvänder till skolan. Under 2024 skadades 2 000 barn i trafiken i samband med höstterminens start, uppger Trafikverket.

Nu uppmanar M Sverige till kraftfulla insatser

– Vi vill bland annat se återkommande hastighetskontroller, fler hastighetsdämpande åtgärder och en regelbunden uppföljning av hastigheterna utanför skolor, säger Jacob Sidenvall.

Samtidigt vädjar han till bilister att respektera hastighetsgränserna.

– Hastighetsgränsen på 30 km/tim är inte satt för att underlätta trafikflödet utan för att skydda barn. Den måste respekteras.

LÄS OCKSÅ: Bekräftat: Bästa kommunen för äldre att bo i 

Foto: Polisen

Text: Redaktionen


17 aug 26

Åska drar in över Sverige – här brakar det loss

2026 08 17

Veckan inleds med ostadigt väder.

Det uppger SMHI i en färsk prognos.

Myndigheten flaggar för regn och åska i stora delar av landet.

I norra Sverige drar ett lågtryck in från öster.

– Under måndagen befinner sig ett lågtryck över Finland som berör Norrbottens län med regn och eventuellt åska. Regnet väntas bli ihållande och kan ackumulerat dessa dagar ge stora regnmängder över främst Tornedalen. 

Åska väntas även i delar av södra och mellersta Sverige.

– Efterhand dyker skurar upp även över södra Östergötland, västra Småland och Västsverige, lokalt med åskinslag, uppger SMHI.

Svalare väder

Efter helgens högsommarvärme väntas betydligt svalare väder i början av veckan.

Under måndagen och tisdagen sjunker temperaturerna i stora delar av landet. Bortsett från östra Svealand väntas dagstemperaturerna ligga under 20 grader.

Det ostadiga vädret håller i sig under slutet av veckan, då ett nytt lågtryck med regn passerar.

– I helgen är det landets södra halva som får ostadigt väder med tidvis regn medan det i norr ser ut att bli mest uppehåll. I stora delar av landet ligger nu temperaturen på mellan 15 och 19 grader, framhåller SMHI.

LÄS OCKSÅ: “Knivar och svärd” – Ica-handlare har tröttnat

Varningar kvarstår

Trots det svalare vädret kvarstår SMHI:s varningar för skogsbrand. I stora delar av Götaland och Svealand bedöms brandrisken som mycket till extremt stor.

SMHI uppmanar allmänheten att vara fortsatt försiktig och framhåller följande:

- Skogsbrand kan lätt uppstå på grund av till exempel eldning, gnistor från maskiner eller blixtnedslag.

- Brand sprids lätt i skog och mark.

- Brand i ledningsgator kan medföra störningar i el- och telenätet.

- Kontrollera om eldningsförbud råder i ditt område, och var mycket försiktig vid eldning eller arbete med stora maskiner utomhus.

ANDRA LÄSER: Ryssland hotar Japan med ”monstruösa konsekvenser” 

Foto: J. Kaiser

Text: Redaktionen