18dec25

Beskedet: Klassisk tradition i Sverige kan upphöra

2024 08 16

Det är bara en tidsfråga innan en av de mer klassiska svenska traditionerna kan vara ett minne blott.

Igår var det, som brukligt, premiär i Sverige.

Den tredje torsdagen i augusti markerar startskottet för surströmming – en maträtt som är lika älskad som avskydd i landet.

Men traditionen är på väg att dö ut och i värsta fall försvinna för gott.

Det menar handlaren Per Åkerlund som driver en delikatessbutik i Umeå, rapporterar SVT.

Anledningen är det bristande intresset hos den yngre generationen att ta över.

– Rent fördomsfullt är de flesta fiskarna äldre medelålders män, som även de har svårt att få det att gå runt med höjda priser och utmaningar. Hur säljer man in det till den yngre generationen? säger Per Åkerlund till tv-kanalen.

Saknar god relation till fisk

Mattraditionen lever med andra ord på lånad tid.

De senaste åren har surströmming även lidit av brist och ökade priser som följd.

Men det är dock inte de ekonomiska förutsättningarna som är avgörande för om yngre personer ska ge sig in branschen, utan snarare relationen till fisk.

– Många har nog blivit skrämd i skolan av någon torr torsk som legat för länge i ett värmeskåp, så tyvärr upplever vi att många unga inte äter så mycket fisk, säger Peter Gustavsson.

Willys slutar sälja

I sommar har flera butiker gett besked om att man stoppar försäljningen av surströmming, som blivit rödlistad av världsnaturfonden WWF och bedöms som hotad.

Två av dessa är Willys Hemköp som inte kommer att erbjuda varan alls under 2024.

– Även om det inte är det småskaliga fisket som är det stora problemet, är strömmingsbeståndets biomassa lägre och åtgärder behöver vidtas, framhåller koncernen Axfood.

– Axfoods butiker kommer därför inte att sälja surströmming under säsongen 2024. Tillsammans med leverantörer ses nu olika hållbara lösningar över för att framöver kunna erbjuda surströmming på ett långsiktigt hållbart sätt framöver.

Finns på Ica

På Ica har dock fisken fortsatt gått att köpa, vilket orsakat stora kundrusningar till dess butiker.

Det har fått konsekvensen att man tvingats införa begränsningar.

– Vi har kunder klockan sex på morgonen som springer direkt till surströmmingen, sade Måns Henningsson, butikschef för Ica Maxi i Västerås, till SR tidigare i augusti.

– Vi har satt en maxgräns på fyra burkar så att det räcker längre och till flera, vi vill inte att det ska bunkras. Det tar slut på en gång.

Foto: DreamPixer

Text: Redaktionen


14 februari 2026

Många får samma samtal just nu – lägg på direkt

2026 04 19

Flera kommunala energibolag går ut med en och samma varning.

Bedrägerivågen i Sverige fortsätter.

Vanligtvis kapar bedragarna kända varumärken för att vagga in tilltänkta offer i en falsk känsla av trygghet.

Men nu används de kommunala energibolagens namn i bedrägerierna.

Därför har flera sådana bolag nu gått ut med varningar.

Flera varningar

Hedemora Energi “vill uppmärksamma alla på att vi just nu ser en ökad mängd bedrägerier”.

Detta efter att flera kunder har slagit larm.

Samtal förekommer där det sägs att personen har ett samarbete med energibolaget.

Men det rör sig om bedrägeri.

– Jag tycker det är fräckt när ett företag utnyttjar vårt varumärke på det här sättet, säger Kristina Backlund, marknadschef.

“Se upp”

Ett annat kommunalt energibolag som går ut med en liknande varning är Trollhättan Energi.

– Se upp för personer som ringer och säger att de är från Trollhättan Energi och ber dig logga in via ditt Bank-ID, säger Trollhättan Energis kundservicechef Henrik Larsson.

Läs mer: Telefonförsäljning kan försvinna

Lägg på direkt

Trollhättan Energi har fått uppgifter om att en person ringer och “utger sig för att vara från Trollhättan Energi och ska betala ut eller tillbaka pengar”.

I samtalet ger personen instruktioner om att logga in via BankID. 

Den som får den här typen av samtal bör lägga på luren direkt.

– Vi ringer aldrig upp och ber våra kunder logga in via BankID, bankdosa eller liknande, fortsätter Henrik Larsson.

– När du loggar in på Mina Sidor eller i vår app, så bör du göra det på eget initiativ, inte för att någon annan ger dig instruktioner om det.

Och i Göteborg

Även Göteborg Energi varnar för bedrägerisamtal.

Bolaget understryker att de inte har några samarbeten med andra elbolag.

Göteborg Energi framhåller att de:

- aldrig knackar dörr för att sälja elhandelsavtal.

- aldrig har några samarbeten med andra elhandelsbolag. 

- alltid ringer från ett 031-nummer.

Läs mer: "Dina bilder kommer raderas” – Iphone-användare varnas

Foto: T. Repin

Text: Redaktionen


16 mars 2026

Här behövs mer personal – över 50 000 kronor i lön

2026 04 19

Det finns alltjämt yrken i Sverige där efterfrågan är stor.

Trots vissa ljusglimtar är arbetslösheten fortfarande förhållandevis hög.

Men Saco – Sveriges akademikers centralorganisation – har sammanställt en lista med yrken där efterfrågan väntas vara stor framöver.

Ett av de yrken som lyfts fram är arbetsmiljöingenjör – där medianlönen efter tio år ligger kring 51 600 kronor.

Fler behövs

Det finns flera anledningar till varför fler arbetsmiljöingenjörer behövs runt om i landet.

Den ökande ohälsan i arbetslivet är en av dem.

Inom företagshälsovården väntas dessutom få nyexaminerade och många pensionsavgångar.

Liten konkurrens

Det bedöms finnas liten konkurrens om jobben.

Och de går att hitta över hela landet.

– Arbetsmarknaden för arbetsmiljöingenjörer är ungefär densamma över hela landet, framhåller Saco.

– De kan arbeta i offentlig sektor, i kommuner, i regioner och på myndigheter som Arbetsmiljöverket, eller i den privata sektorn för företagshälsovården. 

Läs mer: Bilister med hybridbil varnas – anmälningar ramlar in

Arbetsuppgifterna

Arbetsmiljöingenjörer arbetar med att förebygga skador, sjukdomar och olyckor på arbetsplatser. 

– De kan till exempel analysera risker i arbetsmiljön, undersöka varför olyckor sker och föreslå åtgärder för att minska riskerna, förklarar Saco.

– Det kan handla om allt från buller, kemikalier och ventilation till stress, arbetsbelastning och organisatoriska problem.

Fler yrken

Saco har listat fler yrken där konkurrensen väntas vara liten respektive stor under den kommande tiden.

Här är några av yrkena där begränsad konkurrens är att vänta, utöver arbetsmiljöingenjör:

- Apotekare

- Barnmorska

- Fysioterapeut

- Polis

- Sjuksköterska

Och här är några av de yrken när det väntas vara stor konkurrens framöver:

- Kommunikationsyrken

- Arkitekt

- Samhällsvetare

- Hälsovetare

- Fastighetsmäklare

Läs mer: ”Dina bilder kommer raderas” – Iphone-användare varnas

Arkivfoto: LinkedIn Sales Solutions

Text: Redaktionen