6 augusti 2026

BEKRÄFTAT: “Sämsta” bilmärket enligt svenska folket

2026 08 07

En färsk undersökning avslöjar svenska folkets favoriter bland bilmärkena.

Att välja bil är inte det lättaste.

Flera olika faktorer spelar in, så som kostnad, storlek, funktion och komfort.

Att kunna lita på sin bil är högt värderat av många. En driftsäker bil med bra kvalitet står på mångas önskelista.

Nu har svenska folket sagt sitt kring hur olika bilmärken presterar när det gäller just det.

Bäst i undersökningen

Bilmärken från Japan och Tyskland hamnar i topp i Vi Bilägarens färska undersökning AutoIndex.

Svenska Toyotaförare är mest nöjda med bilens driftsäkerhet och kvalitet och märket tar förstaplatsen.

– Jag har inte haft ett enda fel hittills. Det är den bästa bilen jag har ägt, säger Sven-Åke Johansson, som äger en Toyota RAV4, till tidningen.

Subaru intar andraplatsen och följs av BMW, Honda och Mercedes. Volvo kommer på sjätte plats på listan.

Sämsta märket

I botten på listan landar det kinesiska bilmärket MG. Näst sist placerar sig rumänska Dacia, som idag har franska ägare.

Varningar för bland annat motorfel och assistanssystem förekommer bland klagomålen, vilket gör att betyget blir betydligt lägre än för många av konkurrenterna.

LÄS OCKSÅ: Ikoniskt cykelmärke i konkurs – efter 104 år

Annat märke enligt Kvdbil

I slutet av 2025 genomförde Kvdbil en liknande undersökning, som bland annat visade att 81 procent av svenska bilägare generellt är nöjda med sin bil.

Men några märken stack ut. Exempelvis Citroen där bara 54 procent av ägarna var nöjda.

Strax över Citroen fanns märken som Opel med 63 procent nöjda ägare och Dacia med 65 procent, rapporterade Teknikens värld.

Mest nöjda 2025

Audi-ägarna var de som var mest nöjda med sina bilar förra året. Siffran landade på hela 93 procent.

– Det är bara att gratulera Audi. Årets resultat visar att förtroendet är starkare än någonsin, sade Daniel Odsberg, försäljningschef på Kvdbil, i vintras.

Mercedes, Subaru och Hyundai fick också höga betyg i undersökningen från förra året.

LÄS MER: Beskedet: Ukraina bygger eget supervapen

Foto: Erik Witsoe

Text: Redaktionen


Viktigt odds har svängt – första gången under valrörelsen

2026 09 08

Liberalernas överlevnad kan bli avgörande för Tidöpartiernas möjligheter att vinna valet.

Nu visar flera mätningar att partiet närmar sig fyra procent. I måndagens mätning från TV4/Novus klättrade L dessutom över spärren för första gången sedan 2022.

Nu nås partiet av ytterligare ett positivt besked.

Spelbolaget Unibet meddelar att oddset på att Liberalerna får över fyra procent av rösterna har störtdykt.

Enligt det senaste oddsläget står Liberalerna i 1,45 gånger pengarna på att få över fyra procent i valet, jämfört med 2,50 gånger pengarna på att hamna under spärren.

Det senaste oddsläget motsvarar en sannolikhet på omkring 63 procent för att Liberalerna klarar riksdagsspärren. Det är första gången under valrörelsen som oddsen talar till L:s fördel.

Stor vändning i torsdags

Raúl Valencia López, marknads- och pr-ansvarig på Unibet, uppger att oddsen började svänga redan i torsdags förra veckan – fyra dagar innan Novus mätning publicerades.

– Att oddsen svängde redan i torsdags indikerar att något förändrades i synen på Liberalernas chanser innan mätningen kom, säger han.

– Det visar hur odds och opinionsmätningar kan röra sig i olika takt, där oddsen väger in fler faktorer, inte minst spelarnas egna bedömningar av vad som händer i valrörelsen.

LÄS OCKSÅ: Willys överraskar – “Saknar motstycke” 

FAKTA: Unibets odds på riksdagsvalet 2026

Prestation per parti:

- Socialdemorkraterna: Över 28,5% – 2.05



- Moderaterna: Över 18% –1.75



- Sverigedemokraterna: Över 20,5% – 1.85

- Centerpartiet: Över 7,5% – 1.73



- Vänsterpartiet: Över 8,0% – 1.80



- Kristdemokraterna: Över 6,5% – 1.73

- Miljöpartiet:
Över 7,0% – 1.73

- Liberalerna: Över 4,0% – 1.45

Flest mandat:

- (S+V+MP+C): 1.38


- (M+SD+KD+L): 2.80

Källa: Unibet

ANDRA LÄSER: USA-stridsflyg har bombat fel 

Foto: Marcusoscarsson.se

Text: Redaktionen


8 september 2026

Kostar hundra miljoner kronor – nu har Ukraina förstört den

2026 09 08

Ukraina har träffat flera dyrbara ryska måltavlor.

Ukraina har skickat drönare mot ockuperade Zaporizjzja.

Där har den 423:e separata drönarsystembrigaden bland annat träffat luftvärnssystemet Osa.

Osa är värt omkring tio miljoner dollar – motsvarande strax under hundra miljoner kronor.

Ny attack

Brigaden uppger att de upptäckte och förstörde luftförsvarssystemet, rapporterar United24Media.

Systemet kan bekämpa luftmål på höjder upp till fem kilometer och på avstånd på cirka 10 kilometer.

– Till skillnad från andra system är det tillräckligt kompakt och lätt att dölja. Att förstöra sådana luftvärnssystem ger vårt flyg tillgång till fiendens underhåll i bakre regionen, framhåller den ukrainska enheten som slog ut systemet.

Helikoptrar träffade

Ukraina har samtidigt slagit till mot flygbasen Taganrog-Tsentralny i Rostov-regionen.

Två ryska helikoptrar har träffats.

En Mi-8-helikopter har totalförstörts och en Mi-35-helikopter har skadats.

Exakt hur allvarligt skadad Mi-35-helikoptern blev är i nuläget oklart.

Läs mer: USA-stridsflyg har bombat fel

Missiler mot Kyjiv

Under natten mot tisdagen har Ryssland riktat en massiv drönar-och missilattack mot Ukraina, rapporterar Kyiv Independent.

Minst två personer har dött och tio har skadats.

I huvudstaden Kyjiv har bland annat ett bostadshus, en skola och flera varuhus träffats.

“Som Hunger Games”

Daria Kolisnyk, som bor i en byggnad som träffades av en missil, kommenterar.

– Det är som The Hunger Games, det handlar bara om överlevnad. Man går bara och lägger sig och undrar om man kommer att vakna igen eller inte. Så ser livet ut i Kyjiv, säger Kolisnyk efter nattens attacker.

Bilder och filmklipp cirkulerar på sociala medier som visar kraftiga explosioner i rökmoln i den ukrainska huvudstaden.

Läs mer: Su-24-stridsflygplan attackerat

Foto:President of Russia Office

Text: Redaktionen