BEKRÄFTAT: Putin kommer delta i toppmöte med USA och EU

2022 06 27

Rysslands diktator har accepterat Indonesiens inbjudan och kommer delta i G20-gruppens toppmöte den 15-16 november.

Det bekräftar Putins talesperson  Yury Ushakov för ryska nyhetsbyrån TASS.

– Ja, vi har fått det bekräftat. Vi kommer att delta, säger han.

Pandemin kan försvåra

Yury Ushakov betonar att det är osäkert om Vladimir Putin kommer att delta på plats eller via länk.

– De (Indonesien) har bjudit in oss att delta personligen, men det är mycket tid kvar. Jag hoppas att pandemisituationen kommer tillåta att detta viktiga möte kan genomföras ansikte mot ansikte.

Bjöd in diktatorn

Indonesiens president Joko Widodos bjöd in Vladimir Putin trots stora protester. Flera västländer ville utesluta Rysslands ledare, rapporterar Politico.

Presidenten försökte nå en kompromiss genom att även bjuda in Ukrainas president Volodymyr Zelensky, trots att Ukraina inte är ett G20-land.

Joko Widodos  planerar själv att besöka Moskva den 30 juni, uppger TASS.

Toppmötet hålls i Bali, Indonesien, den 15-16 november. G20-gruppen består av nitton större ekonomier och EU.

Uppmanar ledare i väst att delta

EU-kommissionens ordförande Ursula von der Leyen har betonat att ledare från väst bör delta, trots Vladimir Putins närvaro.

– Vi måste noga överväga om vi förlamar hela G20; Jag förespråkar inte det, sa hon till tyska  tv-kanalen ZDF på söndagskvällen, under G7-toppmötet i de tyska alperna.

– Enligt min mening är G20 för viktigt för tillväxtländerna, och även för utvecklingsländerna, för att vi ska låta denna grupp krossas av Putin. Jag tror att det är bättre att berätta vad vi tycker, om han dyker upp. Då måste han också ta ställning, tillade hon.

G20-gruppen

  • Argentina
  • Australien
  • Brasilien
  • Kanada
  • Kina
  • Frankrike
  • Tyskland
  • Italien
  • Indien
  • Indonesien
  • Japan
  • Mexiko
  • Sydkorea
  • Ryssland
  • Saudiarabien
  • Sydafrika
  • Turkiet
  • Storbritannien
  • USA
  • EU

Foto: President of Russia Office 
Text: Redaktionen


6 november 2025

Nytt land storsatsar i Sverige – hyllorna fylls på ICA och Coop

2025 11 06

Ica och Coop lanserar en historisk satsning.

För första gången kommer matjättarnas butikshyllor att fyllas med varor från Ukraina.

Initiativet är ett samarbete mellan Kommerskollegiums importfrämjande verksamhet Open Trade Gate Sweden, Svensk Handel, Arvid Nordquist, ICA och Coop. 

– Nu lanseras en rad ukrainska livsmedel i svenska livsmedelsbutiker i ett samarbete mellan ukrainska företagare, svenska distributörer, matbutiker och myndigheter, framhåller Kommerskollegium i ett uttalande.

”Ger svenska kunder ökad möjlighet”  

Bistånd- och utrikeshandelsminister Benjamin Dousa kommer att delta när storsatsningen lanseras på Ica Kvantum Kungsholmen i Stockholm den 10 november.  

Representanter från Ica, Coop, Kommerskollegium, Svensk Handel, och en rad ukrainska producenter kommer också att närvara. 

– Vi vill med detta initiativ göra en insats för att göra det enklare för ukrainska livsmedelsföretag att nå den svenska marknaden och därigenom bidra till en långsiktig ekonomisk utveckling i Ukraina, samtidigt som vi ger svenska kunder ökad möjlighet att köpa ukrainska produkter, säger Eric Lundberg, vd Ica Sverige, i ett uttalande.

Exempel på produkter

Här är några exempel på ukrainska produkter som kommer att dyka upp på Ica och Coop:

- Frystorkade bär och frukter

- Smaksatta popcorn

- Ostsnacks

- Naturgodis

- Matlagningsoljor

Enligt Kommerskollegium är produkterna noggrant utvalda.

– Produkterna har valts ut för att vara relevanta på den svenska marknaden, både vad gäller smak, hållbarhet och prisbild, framhåller myndigheten.

LÄS MER: Helt ny svensk cola kommer till affären 

Tre delar

Regeringen har tidigare meddelat att storsatsningen innehåller tre delar:

- ett snabbspår för ukrainska leverantörer

- särskild marknadsföring av ukrainska produkter

- donationer av utrustning som till exempel kyllastbilar från svenska matkedjor till Ukraina

LÄS OCKSÅ: Matjätte sänker priserna – men inte för alla

Foto: Ica Gruppen resp Coop Sverige

Text: Redaktionen


6 november 2025

JUST NU: Jimmie Åkesson kan stoppa allt – får fria händer

2025 11 06

Sverigedemokraternas partiledare får utökat handlingsutrymme.

Det framgår av en intern plan som SD:s partistyrelse tagit fram inför nästa års val.

Åkesson får i princip obegränsad makt över partiets ställning i framtida regeringsförhandlingar, rapporterar Expressen, som tagit del av dokumentet.

Bland annat får SD-ledare fria händer att stoppa statsministerkandidater som ”om Sverigedemokraterna inte getts ett godtagbart inflytande i regeringen”.

Utöver det får Åkesson full kontroll över vilka SD-ledamöter som kommer att delta i potentiella regeringsförhandlingar.

– Det handlar även om att ge honom mandat att välja vilka personer han vill ha med sig in i eventuella förhandlingsrum efter valet. En särskild förhandlingsdelegation ska tas fram med syfte att säkra SD:s inflytande, rapporterar Expressen med hänvisning till dokumentet.

Kommer trycka rött

Sverigedemokraterna kräver att få ingå i en eventuell högerregering efter valet 2026. Om SDpartiet inte släpps in kommer de rösta nej till Ulf Kristersson (M) som statsminister. 

Det har Jimmie Åkesson själv konstaterat.

– Inför valet år 2026 kommer vi sverigedemokrater att ta upp kampen mot sossarna om att bli Sveriges största parti och efter nästa val är vi antingen ett regeringsparti eller ett oppositionsparti, sade SD-ledaren i sitt sommartal.

LÄS MER: UPPGIFTER: Sverige nära jätteaffär

Liberalerna säger nej

Ett annat parti som satt upp en röd linje inför valet är Liberalerna.

Partiet, som i dag samarbetar med SD, kommer att rösta nej till alla regeringar där Sverigedemokraterna ingår.

– Argumenten väger för tungt emot. De beter sig inte, de är inte ett borgerligt parti och de kommer inte att accepteras av väljare som vill komma över till vårt block, skrev L-ledaren Simona Mohamsson i DN när hon presenterade ultimatumet.

LÄS OCKSÅ: Tung konkurs i Danmark – “Nordeuropas största”

Foto: Ninni Andersson Regeringskansliet

Text: Redaktionen