BEKRÄFTAT: Putin kommer delta i toppmöte med USA och EU

2022 06 27

Rysslands diktator har accepterat Indonesiens inbjudan och kommer delta i G20-gruppens toppmöte den 15-16 november.

Det bekräftar Putins talesperson  Yury Ushakov för ryska nyhetsbyrån TASS.

– Ja, vi har fått det bekräftat. Vi kommer att delta, säger han.

Pandemin kan försvåra

Yury Ushakov betonar att det är osäkert om Vladimir Putin kommer att delta på plats eller via länk.

– De (Indonesien) har bjudit in oss att delta personligen, men det är mycket tid kvar. Jag hoppas att pandemisituationen kommer tillåta att detta viktiga möte kan genomföras ansikte mot ansikte.

Bjöd in diktatorn

Indonesiens president Joko Widodos bjöd in Vladimir Putin trots stora protester. Flera västländer ville utesluta Rysslands ledare, rapporterar Politico.

Presidenten försökte nå en kompromiss genom att även bjuda in Ukrainas president Volodymyr Zelensky, trots att Ukraina inte är ett G20-land.

Joko Widodos  planerar själv att besöka Moskva den 30 juni, uppger TASS.

Toppmötet hålls i Bali, Indonesien, den 15-16 november. G20-gruppen består av nitton större ekonomier och EU.

Uppmanar ledare i väst att delta

EU-kommissionens ordförande Ursula von der Leyen har betonat att ledare från väst bör delta, trots Vladimir Putins närvaro.

– Vi måste noga överväga om vi förlamar hela G20; Jag förespråkar inte det, sa hon till tyska  tv-kanalen ZDF på söndagskvällen, under G7-toppmötet i de tyska alperna.

– Enligt min mening är G20 för viktigt för tillväxtländerna, och även för utvecklingsländerna, för att vi ska låta denna grupp krossas av Putin. Jag tror att det är bättre att berätta vad vi tycker, om han dyker upp. Då måste han också ta ställning, tillade hon.

G20-gruppen

  • Argentina
  • Australien
  • Brasilien
  • Kanada
  • Kina
  • Frankrike
  • Tyskland
  • Italien
  • Indien
  • Indonesien
  • Japan
  • Mexiko
  • Sydkorea
  • Ryssland
  • Saudiarabien
  • Sydafrika
  • Turkiet
  • Storbritannien
  • USA
  • EU

Foto: President of Russia Office 
Text: Redaktionen


22 maj 2026

GMAIL: E-post försvinner hos Samsung-användare

2026 05 23

Gmail varnar för en bugg hos många mobiltelefoner.

En ny teknisk störning i Gmail gör att många användare upplever att e-postmeddelanden försvinner, blinkar eller blir oläsliga.

Ett problem som nu sprider sig bland Android-användare, rapporterar Mirror.

Samsung-användare drabbas

Flera användare med Samsung-enheter rapporterar allvarliga problem i Gmail-appen där e-postmeddelanden inte längre visas korrekt.

Enligt rapporter kan skärmen börja flimra, text försvinna helt eller ersättas av tomma vita fält.

Problemet verkar främst drabba Samsung Galaxy Z Fold-serien och vissa Galaxy-surfplattor, vilket gör att det i första hand är användare av större eller vikbara Android-enheter som påverkas.

LÄS MER: Ryssland attackerat – 800 kilometer från gränsen

Google svarar

– Det verkar som att vissa enheter, inklusive Samsung-surfplattor, upplever tillfälliga problem med Android System WebView, säger Googles produktexpert Kimiya Kitani.

Hon förklarar att det är en central komponent som gör det möjligt för appar som Gmail att visa webbinnehåll, samtidigt som hon meddelar att problemet redan har skickats vidare till Google för vidare hantering.

Det innebär att problemet inte nödvändigtvis ligger i Gmail i sig, utan i den underliggande Android-komponenten som Gmail är beroende av.

Flera användare har också beskrivit problemet i Googles supportforum.

– Varje gång jag öppnar ett mejl flimrar skärmen och gör det omöjligt att läsa. Jag har tvångsstoppat appen, rensat cache, startat om min surfplatta och uppdaterat allt. Ingenting har löst det, skriver en användare i forumet.

Vad kan du göra?

Även om Google ännu inte har släppt en permanent lösning finns det en tillfällig åtgärd som vissa användare uppger fungerar.

Enligt Kimiya Kitani kan problemet ibland mildras genom att ändra hur enheten hålls.

  • Öppna e-posten i stående läge
  • Vrid enheten till liggande läge tills innehållet visas korrekt
  • Vänd sedan tillbaka till stående läge

Detta kan stoppa flimret tillfälligt, men löser inte grundproblemet.

Slutsats – ett irriterande fel för vanliga användare

För många Samsung- och Android-användare innebär det här en direkt störning i vardagen.

Problemet är ännu inte helt kartlagt, men allt pekar på att en uppdatering av Android System WebView kommer att krävas innan Gmail fungerar normalt igen på alla enheter.

Tills dess meddelar Google att användare får räkna med tillfälliga störningar – eller använda de tillfälliga lösningar som finns.

LÄS MER: Rysk attackdrönare nedskjuten i Afrika

Foto: Solen Feyissa

Text: Redaktionen


10 november 2025

Lavrov fly förbannad – ”Finns inga gränser”

2026 05 23

Rysslands utrikesminister är inte alls glad.

Spänningarna mellan Ryssland och väst fortsätter att öka.

Under de fyra år sedan kriget inleddes har Moskva och de europeiska huvudstäderna glidit allt längre ifrån varandra.

Rysslands utrikesminister Sergej Lavrov är inte alls glad – och han menar att “den västerländska aggressionen inte har några gränser”.

“Finns inga gränser”

Lavrov menar att det numera nästan inte finns någon skillnad på Nato och EU.

Han säger att väst använder militären och ekonomin på opassande sätt.

– Västvärlden känner inga gränser i tillämpningen av denna aggressiva politik, säger han enligt den statliga ryska nyhetsbyrån TASS.

– De tar till illegala, exempellösa sanktioner som undergräver alla den västerländska världens tidigare grundprinciper, vilka baserades på frihandel, marknadskrafter, äganderättens helgd och mycket mer. 

“Inte bara Ryssland"

Lavrov säger även att västvärlden genomför militära aktioner som inte är acceptabla.

Men det är inte Ryssland han talar om.

– Vi ser detta i det som händer kring Iran, och vi ser det i andra delar av Mellanöstern som gränsar direkt till Eurasien: Palestina, Libyen, Syrien, Jemen.

Han menar också att väst använder propaganda för att ge en felaktig bild av vad han beskriver som “specialoperationen i Ukraina”.

Läs mer: Panik på Krym – inför ransonering

Pavels ord

Samtidigt som Lavrov dundrar mot väst menar Tjeckiens president Petr Pavel att det är dags för Nato att “visa tänderna” mot Ryssland, rapporterar The Guardian.

Pavel föreslår en rad alternativ, inklusive att stänga av dess internet, koppla bort dess banker från globala finansiella system och skjuta ner stridsflygplan som kränker allierat luftrum.

“Skrattar åt oss”

Pavel säger vidare att Rysslands militära ledare skrattar åt Natos oförmåga att agera.

– När jag frågade dem varför de utför dessa provokativa handlingar i luften – farliga möten på nära håll eller överflygningar ovanför örlogsfartyg i Svarta havet eller Östersjön – var deras svar: “därför att vi kan”. Det är precis det beteendet vi tillät, säger Pavel.

Läs mer: Svenskt lyxbolag går i konkurs

Foto: President of Russia Office

Text: Redaktionen