BEKRÄFTAT: Många med bil kommer att få pengar

2024 09 06

Nu bekräftas att många bilister kommer att få tillbaka mer pengar i år.

Det handlar om personer som åker bensin- eller dieselbil till jobbet.

Dessa kommer att få tillbaka mer på skatten i år.

Reseavdragen har ökat med över sex miljarder kronor, enligt en genomgång, rapporterar SR.

Ökat med sex miljarder

Reseavdragen har ökat med över sex miljarder till nästan 30 miljarder, enligt Ekot.

Det finns ingen information om hur många av de nästan 900 000 som gjort reseavdrag som åkt bil, respektive hur många som har åkt kollektivt.

Men enligt Skatteverkets expert beror den stora ökningen sannolikt på att de belopp som bilister kan dra av har höjts.

– Den troligaste förklaringen är ju att man har höjt reseavdraget från 18,50 milen till 25 kronor per mil. Så bara det gör ju att avdragen ökar i storlek väldigt mycket, säger Pia Blank Thörnroos, rättslig expert på Skatteverket, till radiokanalen.

Gick emot andra partier

Tidigare var alla partier utom SD överens om en ny modell för reseavdrag, dör avståndet och inte färdsättet var avgörande.

Men efter valet kom Tidöpartierna istället överens om att behålla det gamla avdraget och höja milersättningen.

Vissa har varit kritiska och tycker att man borde göra mer för att gynna pendlare som åker kollektivt.

– Ja, men jag utesluter definitivt inte det, att underlätta även för andra typer av resor. Vad vi valde när vi tillträdde var ju att höja nivån därför att den inte var höjd på väldigt länge, säger finansminister Elisabeth Svantesson (M).

– Alltså, det var ju en låg nivå i förhållande till pris. Självklart är jag beredd att se över, men det är många saker som står mot varandra här, säger hon till radiokanalen.

Oppositionen har dock protesterat och beskrivit regeringens agerande som ett svek.

Kontrollerar fusk

Mer pengar för bilister, alltså. I våras rapporterades dock att Skatteverket ökar sina kontroller av reseavdraget.

Detta sedan över 600 miljoner kronor i felaktiga avdrag upptäckts under 2022 och 2023, skriver Vi Bilägare.

Reseavdrag för bilresor kan bara användas av den som tjänar minst två timmar per dag på att jobbpendla med bil jämfört med att åka kollektivt.

Även i år kommer det därför att göras kontroller av reseavdragen för att minska antalet felaktiga avdrag.

Foto: Miguel Teirlinck

Text: Redaktionen


Skyfall och åska drar in över flera län

2026 07 29

SMHI varnar för skyfallsliknande regn och åska.

Den gula varningen gäller från och med torsdag eftermiddag och omfattar stora delar av östra Norrland.

– Under torsdag eftermiddag och kväll är det stor risk för stora regnmängder som kan komma på kort tid. Detta i kombination med åska. Regnmängder på 30–60 millimeter väntas på många håll, framhåller SMHI.

Flera län pekas ut

Tre län löper störst risk att drabbas av ovädret.  

Det handlar om dessa områden:

- Västernorrlands län

- Västerbottens län

- Norrbottens län

 Invånare i områdena uppmanas att tänka på följande när ovädret drar in, uppger SMHI:

- Översvämningar kan uppstå i till exempel källare och dagvattensystem. Se över om du kan täta din källare, eller flytta på föremål som riskerar att skadas av vatten.

- Rensa hängrännor, dagvattenbrunnar och andra vattenvägar så att vattnet kan rinna bort obehindrat.

- Vägar och viadukter kan översvämmas, undvik att köra genom vattensamlingarna.

- Restider kan bli längre då det kan vara dålig sikt och risk för vattenplaning. Avsätt längre tid för din resa och anpassa hastigheten.

ANDRA LÄSER: Powers succé: Tre miljoner kronor på 20 minuter 

Högsommarvärme i andra delar av landet

Längre söderut blir det desto soligare under torsdagen.

En varmfront drar in över södra Sverige, vilket väntas leda till temperaturer på uppemot 30 grader i Götaland och sydöstra Svealand.

Varmast blir det i inre Götaland.

– Där kan det på flera håll bli temperaturer runt 30 grader, och kanske uppåt 32, säger TV4:s meteorolog Peter Kondrup till kanalen.

Högsommarvärmen är dock bara på snabbesök. 

Redan under fredagen lämnar den varma luften.

– Under fredagen passerar regn och skurar så gott som hela landet och den varmaste luften trycks bort österut, uppger SMHI.

LÄS OCKSÅ: ”Rysslands Amazon” står i brand

Foto: WKIDESIGN

Text: Redationen


29 juli 2026

Smäller snart i Moskva – unik attack på väg

2026 07 29

Under krigets gång har Ukraina genomfört flera drönarattacker mot mål i Moskva.

Nu förbereds en historisk attack mot den ryska huvudstaden.

I höst kommer Ukraina för första gången att avfyra ballistiska robotar mot Rysslands största stad, rapporterar oberoende ryska Meduza.

Nyhetsbyrån hänvisar till Denys Shtilierman, som är huvudägare och chefsingenjör på Fire Point – företaget som utvecklar Flamingo-robotarna.

Shtilierman framhåller att de första ballistiska robotattackerna mot Moskva kommer att inledas i höst. Enligt honom pågår de sista testerna av de nya robotarna FP-9, som har kapacitet att slå ut mål i den ryska huvudstaden.

– Militären kommer att fastställa måltavlor, men jag tror att det kommer handla om betydande mål från början, säger Shtilierman till Meduza.

På frågan när attackerna kommer att inledas, svarar han kort:

– I höst.

Shtilierman tillägger att eventuella problem som upptäcks under testerna kommer att åtgärdas snabbt.

– Vi gör stora framsteg. Jag tror att det kommer att ske i höst, säger han.

Beskrivs som en vändpunkt

Militäranalytikern Jörgen Elfving beskriver beskedet som en slags gamechanger i kriget. Han hänvisar till att ballistiska robotar är mycket svårare att skjuta ned jämfört med drönare som färdas i långsammare takt.  

Han pekar även på att det ryska luftförsvaret är decimerat efter ett utdraget krig. Ryssland har begränsad tillgång till luftförsvarssystem som kan skjuta ned ballistiska robotar.

– Möjligheten att nå mål i Ryssland skulle öka, säger Elfving till DN.

ANDRA LÄSER: UPPGIFTER: Ryssland inför undantagstillstånd 

Kraftfullare än ryska Iskander

Denys Shtilierman har tidigare uppgett att den nya FP-9-roboten är kraftfullare än den ryska kryssningsroboten Iskander.

– Iskander har en hastighet på omkring 800 meter per sekund när den träffar. Vår kommer att ha en hastighet på över 1 200 när den träffar. Vi kommer att kunna övermanna luftförsvaret märkbart lättare, sade han i våras, enligt Kyiv Independent.

Vidare uppgav Shtilierman att han beräknar att omkring 25 procent av robotarna kommer att träffa sina måltavlor.

LÄS OCKSÅ: Ryssar strömmar ut ur landet

Foto: Sociala medier resp President of Russia Office

Text: Redationen