17 nov 2025

BEKRÄFTAT: Jättemånga elavtal ändras – hushållen lär bli besvikna

2025 01 15

Fler svenskar än någonsin har nu någon form av rörligt elavtal eller timpris.

Det visar statistik från Energimyndigheten.

Men till sommaren väntar en stor förändring för nästan alla som har tecknat timavtal med sitt elbolag, det vill säga för de som betalar olika elpris från timme till timme.

Istället för per timme ska priserna ändras var femtonde minut.

Kunder lär bli besvikna

Förändringen lär troligen inte att tas emot särskilt väl av kunderna och många kommer bli besvikna av det nya upplägget.

– Det är fyra priser att hålla reda på per timme, det kräver rätt mycket av en privatkund, säger Hans Tynelius som är ansvarig på elbolaget Jämtkraft, till Sveriges Radio.

– Vi är lite fundersamma om kunderna kommer att reagera negativt.

Då ändras avtalen

Datumet som gäller är den 11 juni.

Då övergår elhandeln, som sedan avregleringen av elmarknaden på 90-talet skett på timbasis, till att gå över per kvart på elbörsen Nordpool.

Ett av de huvudsakliga syftena för förändringen är att variationer i Europas elproduktion lättare ska kunna hanteras.

– Eftersom variationen i produktion och förbrukning kan variera kraftigt varje timme, så med den här övergången kan prognoserna och prissättningen bli mer exakt, säger Karin Edvardsson, som är enhetschef på Energimarknadsinspektionen, till radion.

Fler vill påverka sina kostnader

Enligt Energimyndigheten har elva procent av svenska folket timpris, men de siffrorna är visserligen från 2023.

– De senaste årens höga elpriser har skapat medvetenhet hos elkunderna och dessutom givet dem ökade incitament att påverka sina elkostnader. Elpriserna varierar relativt mycket under dygnet vilket gör att intresset för en kund att styra sin elanvändning på kort sikt ökar, framhåller myndigheten.

Fördelarna är exempelvis att man kan passa på att tvätta, duscha, laga mat, dammsuga och göra annat som drar mycket el när priserna är låga.

Alla elbolag som har fler än 200 000 kunder måste erbjuda de nya kvartsprisavtalen och många avtal kommer att ändras automatiskt.

Hushåll med månadspris påverkas inte.

Foto: Tomas Ärlemo, Svenska kraftnät

Text: Redaktionen


JUST NU: Alexander Bard dundrar – ”Reagerar i panik”

2025 11 24

Alexander Bard riktar hård kritik mot en skola.

Artisten, författaren och samhällsdebattören Alexander Bard riktar hård kritik mot Handelshögskolan i Stockholm.

Även höga företrädare för SD och KD kritiserar skolan.

Bard kritisk mot Handelshögskolan

Handelshögskolan i Stockholm har beslutat att dra tillbaka krav på högskoleprov, rapporterar SVT.

Krav på högskoleprov hade införts för att kringgå problem med glädjebetyg – men avskaffas nu med motiveringen att det lett till att färre kvinnor kom in på utbildningarna.

Andelen kvinnor minskade från 39 till 29 procent.

– Det fick negativa effekter på mångfalden. Vi tar nu bort kravet på högskoleprov inför hösten 2026, säger Lars Strannegård, rektor på Handelshögskolan, till kanalen.

Beslutet får artisten och debattören Alexander Bard, som själv har studerat på Handelshögskolan, att rasa.

– Fascinerande hur Handelshögskolan reagerar i panik när grabbarna tar för sig efter att de förbannade kvoteringarna har skrotats, dundrar Alexander Bard i ett inlägg på X.

– Men varför inte bara bekämpa betygsinflationen direkt? Vad fan hände med de nationella proven? Skit i orättvisa könskvoter! tillägger Bard i inlägget.

LÄS OCKSÅ: Forskare varnar för drönarattacker i Sverige

Kritiseras även av SD

Handelshögskolans besked har väckt reaktioner från flera håll.

Bland dem som har reagerat finns Sverigedemokraternas toppolitiker Tobias Andersson, som är ordförande i riksdagens näringsutskott.

– Mångfald före excellens låter Handelshögskolan i Stockholm hälsa, skriver Andersson på X, i ett inlägg där han delar en artikel om skolans beslut.

Partikollegan Jessica Stegrud (SD) instämmer.

– Kvinnor ska komma in på egna och likvärdiga meriter. Allt annat är både förnedrande, fördummande och orättvist, skriver Stegrud på X.

Teodorescu Måwe instämmer

Även Kristdemokraternas Europaparlamentariker Alice Teodorescu Måwe är kritisk till Handelshögskolans besked.

– Borde inte det centrala vara faktiska meriter och inte kön? Om man nu ansåg att man fick in studenter vars betyg inte motsvarade deras faktiska kunskaper finns det väl ingen anledning att vilja ha in dessa studenter bara för att de är kvinnor? Märklig syn på meritokrati, skriver Teodorescu Måwe på X.

Handelshögskolan uppger emellertid att man ser över sin antagningsmodell. Inför höstterminen 2026 har man enbart betygskrav, därefter kommer man dock att även titta på andra antagningsmodeller som används internationellt, rapporterar kanalen.

LÄS OCKSÅ: Sanslösa summan - jättebolag satsar 475 miljarder

Foto: Stockholm Pride, Wikimedia 

Text: Redaktionen


24nov25

JUST NU: Moskva attackerat – akut evakueringsorder

2025 11 24

Ukraina har avfyrat flera drönare mot Moskvaregionen.

Enligt det ryska försvarsdepartementet har 14 ukrainska drönare skjutits ner ovanför regionen. Över hälften av dem uppges ha varit på väg direkt mot huvudstaden.

Det finns inga rapporter om personskador eller skador på infrastruktur, uppger departementet.

Samtidigt rapporterar pro-ukrainska konton om turbulens i industriområdet Zelenograd, som är beläget nordväst om Moskva. 

– I industriområdet Zelenograd i ryska Moskvaregionen har en akut evakueringsorder utfärdats, sannolikt på grund av en robotattack. Studenter och personal vid institutet för elektronik har hänvisats till skyddsrum, rapporterar det brittiskbaserade X-kontot WarTranslated som följer kriget i Ukraina.

Enligt kontot är institutet specialiserat på utveckling av mikro- och nanoteknik – det vill säga utveckling av halvledarkomponenter och mikrochip.

Halvledare och mikrochip spelar en avgörande roll i dagens krigföring. Ryssland använder komponenterna i flera viktiga vapen – bland annat stridsvagnar, drönare, ballistiska robotar och stridsflyg.

LÄS MER: Kreml säger blank nej – nytt besked om kriget 

Uppdaterat avtal

Samtidigt fortsätter det att svänga i fredsförhandlingarna mellan USA, Ryssland och Ukraina.

Enligt uppgifter till Financial Times har Ukraina och USA enats om en ny, nedbantad fredsplan.

Den nya fredsplanen innehåller 19 punkter, jämfört med det tidigare avtalet på 28 punkter som presenterats av USA och Ryssland.

De känsligaste frågorna, som handlar om territoriella uppgörelser och ett framtida ukrainskt Natomedlemskap, har inte berörts i det uppdaterade avtalet. Dessa frågor ska i stället diskuteras direkt mellan Ukrainas president Volodymyr Zelenskyj och hans amerikanske motsvarighet Donald Trump.

Det är dock oklart när presidenterna ska träffas. Enligt det ukrainska presidentkansliet finns det i nuläget ingen konkret plan för ett sådant möte.

LÄS OCKSÅ: “Mäktigast sedan Obama” – pekas ut som presidentkandidat i USA

Foto: A Zarubi

Text: Redaktionen