6 oktober 2025

BEKRÄFTAT: Jätteförändring för alla som tankar bilen i Sverige

2024 05 17

Så sent som hösten 2023 hade Sverige de högsta dieselpriserna i hela Europa.

Ett halvår senare är läget helt omvänt.

Nu har Sverige lägst priser på både diesel och bensin i nästan hela Europa. Det visar nya siffror från bilistorganisationen M Sverige, rapporterar SVT.

Enbart Andorra, Liechtenstein samt några få länder i östeuropa har lägre drivmedelspriser än Sverige. 

– Jag tycker att det är en jätteintressant jämförelse för det brukar inte förhålla sig på det sättet. Men det är en klen tröst för den som tankar i Sverige när det ändå är ett högt pris, säger M Sveriges hållbarhetsansvariga Carl-Erik Stjernvall till tv-kanalen.

Tre kronor lägre

När prissänkningarna började träda i kraft vid årsskiftet var efterfrågan hög. Dieseln tog slut vid pump på flera ställen och från Norge vallfärdade bilister till Sverige för att tanka.

Och för den som ska ut och bila genom Europa i sommar är det alltså fortsatt värt att tanka på hemmaplan så mycket det går.

Just nu är dieselpriset drygt tre kronor lägre än exempelvis i samtliga av Sveriges grannländer, och samma ska gäller alltså nästan överallt för bensin. 

Utsläppen ökar

Den kraftiga förändringen får också två förändringar, att färre köper elbil och att utsläppen ökar.

Det senare konstaterades av regeringen själva när man i höstas gick fram med att utsläppen totalt sett kommer att öka med uppemot 10 miljoner ton fram till 2030 med nuvarande politik.

Klimatminister Romina Pourmokhtari (L) har tidigare påtalat att man måste titta längre än så. Att avskaffa några klimatmål är inte aktuellt.

– Sverige ska föra en ambitiös och effektiv klimatpolitik som når klimatmålen. Den här budgeten ska inte ses som hela svaret på att vi når dit, framhöll hon till DN i höstas.

"Riskfylld väg"

Men regeringens utsläppspolitik har fått kritik.

Förutom från oppositionen har också experter i Klimatpolitiska rådet vädrat sitt missnöje.

– Vi menar att regeringen leder in Sverige på en onödigt riskfylld väg. Planen visar inte hur vi når målen, varken på kort eller lång sikt, sade rådets vice ordförande tillika professor Björn Sandén till DN nyligen.

LÄS MER: Oväntat besked om bensin och diesel – räknar med kraftig förändring

Foto: Circle K

Text: Redaktionen


JUST NU: 70 barn har insjuknat akut i Sydsverige

2025 10 17

En förskola har fått stänga akut efter att 70 barn har insjuknat.

En förskola i Skåne har tvingats stänga under fredagen.

Förskolan ligger i Eslöv.

Mer än hälften av barnen på förskolan har blivit magsjuka.

– Det är en ganska stor spridning på den här åkomman. Det är viss spridning bland de vuxna också men inte lika mycket, säger avdelningschef Eva Mellberg, till SVT.

140 barn går på förskolan

Det är på en av Eslövs största förskolor, Ekebackens förskola, som magsjukan härjar.

140 barn går på förskolan.

Idag hålls förskolan stängd, och eventuell också på måndag.

– Förskolan ska saneras och vi väntar på provresultat. Vi hoppas kunna ge besked under dagen, säger Eva Mellberg.

Den mat som serverats på förskolan har skickats på analys.

Även de friska får stanna hemma

De barn som fortfarande är friska får också stanna hemma för att undvika att en eventuell smitta sprids vidare.

– Vi har ju inte möjlighet att erbjuda dem plats på andra förskolor för då riskerar vi ju att sprida smittan vidare. Är det kontaktsmitta så vill vi ju inte utsätta resten av Eslövsbarnen för det, säger Eva Mellberg till SR.

LÄS OCKSÅ: Populär maträtt utreds – kopplad till dödsfall

Ingen allvarligt sjuk

I nuläget är det ingen som har blivit allvarligt sjuk.

Barnen har generellt drabbats hårdare än de vuxna som insjuknat.

– Det är ju inte så att vi har fått någon jättesvårt sjuk som har behövts läggas in eller så utan det är en vanlig magsjuka med de vanliga symtomen som kräkningar och diarré, säger Eva Mellberg, till SR.

Råd vid magsjuka

Folkhälsomyndigheten ger ut råd till föräldrar med barn som får magsjuka.

- Om du misstänker att ditt barn har magsjuka är det viktigt att barnet stannar hemma.

- De vanligaste symtomen på magsjuka är illamående, magont, kräkningar, diarréer och feber.

- Meddela gärna personalen på förskolan om ditt barn har magsjuka. Det hjälper dem att bedöma omfattningen av smittspridningen.

- Barn som har haft magsjuka behöver vara piggt och stabilt friskt igen, och det brukar ta minst ett par dagar efter sista dagen med symtom. Magsjuka barn behöver därför stanna hemma i två symtomfria dygn innan de återvänder till förskolan.

LÄS OCKSÅ: Larmet: 600 000 bilister är en trafikfara – ”Politikerna gör inget”

Källa: Folkhälsomyndigheten

Text: Redaktionen


Swedbank går ut med uppmaning till svenska sparare

2025 10 17

Swedbank uppmanar småsparare att se över sitt sparande.

Allt fler svenskar lockas av internationella fonder, men banken uppmanar nu sparare att tänka efter innan de fortsätter på autopilot.

Många svenskar sparar idag i globala indexfonder i tron att de sprider riskerna över hela världen.

Men enligt Arturo Arques, Swedbanks och sparbankernas privatekonom, är verkligheten en annan.

"Ingen god riskspridning"

De flesta globalfonder är i praktiken starkt beroende av USA och ett fåtal stora teknikbolag som Apple och Microsoft.

– Det kan inte gärna beskrivas som en god riskspridning, säger Arturo.

Den amerikanska börsen står för omkring 70 procent av världens samlade börsvärde, och flera globalfonder har därför en tung exponering mot just USA – och framför allt mot techsektorn.

LÄS MER: ”27 procent” – Swedbank bekräftar stor prisökning

Stor valutarisk

Utöver koncentrationen mot USA finns en annan risk som många sparare inte tänker på – valutarisken.

När kronan försvagas mot dollarn ökar värdet på globala fonder i svenska kronor, men när kronan stärks händer det motsatta.

– I år har kronans förstärkning mot framför allt dollarn ätit upp nästan hela värdeökningen i många globalfonder, uppger Swedbank.

Det betyder att en fond som gått bra i USA inte nödvändigtvis ger svensk avkastning om valutan rör sig åt fel håll.

Spara i kronor

Swedbank rekommenderar därför att svenska sparare har huvuddelen av sitt sparande i svenska kronor.

– En bra grundregel är att ha den största delen av tillgångarna i den valuta man lever och har sina utgifter i, säger Arques.

Han menar att svenska indexfonder ofta är ett bättre basval för långsiktigt sparande.

– För de allra flesta svenskar innebär det att basen i sparportföljen ska vara en prisvärd indexfond med svenska aktier. Sedan kan man komplettera med lite global- eller regionfonder, och om man är särskilt intresserad i någon branschfond, säger han.

LÄS MER: Larmet: 600 000 bilister är en trafikfara – ”Politikerna gör inget”

Foto: Swedbank

Text: Redaktionen