16mars26

BEKRÄFTAT: Här är matjätten som höjer priserna

2024 06 10

Matpriserna har stabiliserats, men betydande prissänkningar lyser med sin frånvaro.

Det visar en färsk sammanställning från Matpriskollen.

Enligt undersökningen blev matpriserna stillastående i maj, trots att inflationen fortsätter sjunka i Sverige.

Ulf Mazur, vd och grundare av Matpriskollen, tror att de uteblivna sänkningarna kan bero på kundernas köpbeteende.

– En handlare sänker inte priset om kunderna kommer tillbaka. Vi måste vara multilojala och jämföra priserna mellan olika butiker. Då tvingar man de dyrare att sänka priserna för att inte tappa kunder, säger han i ett uttalande.

Här är matjätten som höjer priserna

Den svenska livsmedelsmarknaden domineras av tre stora aktörer, Coop, Ica och Axfood som äger Hemköp och Willys.

Matpriskollens undersökning visar att endast en av dem har höjt priserna under de tre senaste månaderna, medan övriga två i snitt hamnar på plus minus noll. 

Matjätten som pekas ut är Ica. I snitt har priserna ökat med 0,4 procent i kedjans butiker under de tre senaste månaderna.

Detta trots att Ica tidigare aviserat att man investerar miljard kronor i att sänka ordinariepriser och bibehålla priser som redan anses hålla låg nivå.

– Pris är fortfarande viktigt för våra kunder och därför är det mer aktuellt än någonsin att vi investerar i långsiktigt bättre priser. Flera ICA-butiker, framför allt de större, och Rimi-butikerna påbörjade redan under förra året investeringar i sänkta priser och i mars började utrullningen av den tidigare annonserade prissatsningen i Sverige, sa Icas vd Nina Jönsson i april.

Får stor påverkan

Om Ica började sänka priserna skulle det få stor påverkan på övriga marknaden, konstaterar Matpriskollens Ulf Mazur.

– Eftersom Ica är störst i den svenska dagligvaruhandeln med ungefär halva marknaden så skulle det få en stor effekt för den allmänna matprisbilden i Sverige om denna sänkning också skulle nå konsumenterna. Vi fortsätter därför att följa utvecklingen, säger han.

Under årets första kvartal tog Ica marknadsandelar och redovisade gröna siffror. Nettoomsättningen ökade med 7,4 procent till 37,1 miljarder kronor jämfört med 34,6 miljarder kronor under samma period i fjol. Rörelseresultatet ökade från 1 293 miljoner kronor till 1 490 miljoner kronor.

– Svenska folket ökar därmed inköpen i Ica-butikerna utan att priserna sänkts. Kan det vara så att vi ser en återgång till tidigare köpmönster som gynnar Ica, kommenterar Ulf Mazur.

Foto: M. L. Kim

Text: Redaktionen


5 juli 2026

Biltema stoppas – får inte öppna

2026 07 05

Biltemas nya etablering har fått nej.

Lågpriskedjan satsar vidare med nya etableringar på flera platser i Sverige.

I maj öppnade Biltemas nyaste varuhus i Säffle.

Samtidigt har nya steg nyligen tagits mot att öppna varuhus i Köping och Falun.

Det goda samarbetet med iblandade parter har varit avgörande när det gäller förarbetet.

– Vi önskar naturligtvis att etableringsprocesser alltid kunde gå lika smidigt som denna, säger Martin Norrman, vd på Biltema Real Estate, i ett uttalande.

Stoppas i norr

Biltema önskar också att öppna ett varuhus i Kiruna.

Men planerna stoppas nu av mark- och miljödomstolen, rapporterar TV4.

Den föreslagna detaljplanen bedöms blockera renar från att röra sig mellan betesområde och kalvningsland.

– Det är inte handelsområdet i sig, utan planläggningen i övrigt som har varit problematisk för oss. Vi ser behov av gröna ventiler i den här staden, att det finns möjlighet för renar, men även andra djur, att kunna passera, säger Lars-Marcus Kuhmunen, ordförande i Gabna sameby, enligt kanalen.

Kommunen vill bygga

Från kommunens håll arbetar man för att få till ett Biltemavaruhus i staden.

Lösningar som stängsel och viadukter kan diskuteras för att få igenom etableringen, menar kommunen.

Men någon annan plats för varuhuset är svår att hitta, hävdar kommunalrådet Mats Taavenikuu (S).

– Marken har varit reserverad för stadsomvandlingen och för nya centrum under en ganska lång tid. Så det är viktigt för oss att vi får Biltema på plats, säger han, till kanalen.

Kommunen har överklagat beslutet till Mark- och miljööverdomstolen.

LÄS MER: 35 000 nya företag – stark vändning i Sverige

2 000 anställda

I Sverige finns det för närvarande 65 Biltemavaruhus, samtidigt som kedjan fortsätter att etablera sig på nya platser.

Antalet anställda är omkring 2 000 personer, på lågpriskedjan som startade i en källarlokal i Linköping redan 1963.

Till en början bestod verksamheten av postorderförsäljning av bildelar och biltillbehör.

1976 öppnade det första varuhuset i Linköping.

Huvudkontoret ligger i Partille i Göteborg.

LÄS OCKSÅ: Stor attack på gång i Europa - USA slår larm

Foto: Biltema

Text: Redaktionen


4 juli 2026

Stor risk för resenärer med SAS och Norwegian imorgon

2026 07 04

Resenärer kan drabbas av flygkaos från och med imorgon söndag.

Ett strejkhot vilar över flygbolagen SAS och Norwegian i Norge.

Om ingen överenskommelse nås före midnatt kan trafiken påverkas redan imorgon söndag.

Försenas – eller stå kvar på marken

Personal på SAS och Norwegian i Norge kan gå ut i stejk redan imorgon, rapporterar TV2.

Förhandlingarna mellan flygteknikernas fackförbund NFO och NHO Aviation bröt samman den 22 maj, och partnerna har på fredagen mötts för medling.

Men deadline infaller vid midnatt.

Om ingen överenskommelse nås kan flygtrafiken påverkas av en strejk redan på söndagen, enligt kanalen.

Exakt hur det skulle påverka flygtrafiken utanför Norge är oklart.

NFO organiserar cirka 500 anställda flygtekniker i Norge, och man har varslat om att 409 medlemmar kan tas ut i strejk.

I ett första skede kommer dock bara åtta medlemmar tas ut i strejk, men det kan ändå påverka flygtrafiken.

– Eftersom flygplan inte får lyfta utan tekniskt godkännande och löpande underhåll kan en konflikt snabbt leda till att det planerade schemat för söndagen kraftigt skärs ner och många plan måste stå på marken eller försenas, enligt kanalen.

LÄS OCKSÅ: Stor attack på gång i Europa - USA slår larm

Vill inte svara

Norwegian och SAS vill inte svara på huruvida resenärer riskerar att påverkas redan på söndagen.

Även NHO Aviation är återhållsamma med kommentarerna.

– Jag kan inte kommentera vad som händer i medlingen, eller vilka konsekvenser det första strejkuttagen kan få. Det är upp till flygbolagen att kommentera, säger VD Erik Lahnstein från NHO Luftfart, enligt kanalen.

Konflikten handlar emellertid inte om löner.

– Oenigheten har inte handlat om löneökningar, utan om villkor som är grundläggande för medlemmarnas arbetsvillkor och rättigheter, skriver NFO, enligt kanalen.

Det hanlar bland annat om förhandlingsrättigheter och om flygteknikers möjligheter att behålla och vidareutveckla sitt arbete, samt frågor som rör hälsa och arbetstider för fackförbundets medlemmar.

LÄS OCKSÅ: "Ingen brist på öl" - ryssar hånar Putins Ryssland

Foto: T. Olsson

Text: Redaktionen