16mars26

BEKRÄFTAT: Här är matjätten som höjer priserna

2024 06 10

Matpriserna har stabiliserats, men betydande prissänkningar lyser med sin frånvaro.

Det visar en färsk sammanställning från Matpriskollen.

Enligt undersökningen blev matpriserna stillastående i maj, trots att inflationen fortsätter sjunka i Sverige.

Ulf Mazur, vd och grundare av Matpriskollen, tror att de uteblivna sänkningarna kan bero på kundernas köpbeteende.

– En handlare sänker inte priset om kunderna kommer tillbaka. Vi måste vara multilojala och jämföra priserna mellan olika butiker. Då tvingar man de dyrare att sänka priserna för att inte tappa kunder, säger han i ett uttalande.

Här är matjätten som höjer priserna

Den svenska livsmedelsmarknaden domineras av tre stora aktörer, Coop, Ica och Axfood som äger Hemköp och Willys.

Matpriskollens undersökning visar att endast en av dem har höjt priserna under de tre senaste månaderna, medan övriga två i snitt hamnar på plus minus noll. 

Matjätten som pekas ut är Ica. I snitt har priserna ökat med 0,4 procent i kedjans butiker under de tre senaste månaderna.

Detta trots att Ica tidigare aviserat att man investerar miljard kronor i att sänka ordinariepriser och bibehålla priser som redan anses hålla låg nivå.

– Pris är fortfarande viktigt för våra kunder och därför är det mer aktuellt än någonsin att vi investerar i långsiktigt bättre priser. Flera ICA-butiker, framför allt de större, och Rimi-butikerna påbörjade redan under förra året investeringar i sänkta priser och i mars började utrullningen av den tidigare annonserade prissatsningen i Sverige, sa Icas vd Nina Jönsson i april.

Får stor påverkan

Om Ica började sänka priserna skulle det få stor påverkan på övriga marknaden, konstaterar Matpriskollens Ulf Mazur.

– Eftersom Ica är störst i den svenska dagligvaruhandeln med ungefär halva marknaden så skulle det få en stor effekt för den allmänna matprisbilden i Sverige om denna sänkning också skulle nå konsumenterna. Vi fortsätter därför att följa utvecklingen, säger han.

Under årets första kvartal tog Ica marknadsandelar och redovisade gröna siffror. Nettoomsättningen ökade med 7,4 procent till 37,1 miljarder kronor jämfört med 34,6 miljarder kronor under samma period i fjol. Rörelseresultatet ökade från 1 293 miljoner kronor till 1 490 miljoner kronor.

– Svenska folket ökar därmed inköpen i Ica-butikerna utan att priserna sänkts. Kan det vara så att vi ser en återgång till tidigare köpmönster som gynnar Ica, kommenterar Ulf Mazur.

Foto: M. L. Kim

Text: Redaktionen


15 okt 26

Oväntade uppgifter om Centern och SD

2026 10 15

Centerpartiets röda linje mot Sverigedemokraterna är välkänd.

C säger nej till alla former av samarbeten med SD.

Men nu kommer en signal som kan tyda på att partiet lämnar dörren på glänt.

I Sveriges största region uppges Centerpartiet öppna för ett högerstyre med stöd av SD.

Det handlar om Region Stockholm, som är landets folkrikaste region. 

Centerpartiet öppnar för ett nytt samarbete högerut i regionen med stöd av Sverigedemokraterna, enligt uppgifter till Expressen.

En sådan lösning skulle innebära att C behöver förhandla med SD för att få igenom sin regionala budget, skriver tidningen.

Oron: En testballong för ny högerregering?

Den påstådda högersvängen oroar de rödgröna partierna.

Inom S, MP och V diskuteras det om Centerns öppning för SD-stöd kan vara testballong för ett liknande samarbete nationellt, rapporterar Expressen.

Läs också: Rusar på börsen – 70 000 äger aktien på Avanza

Nya styret kollapsade

Efter valet inledde S, MP, C, KD och L förhandlingar om att bilda ett nytt mittenstyre i Region Stockholm.

Men förhandlingarna strandade.  

Förra veckan hoppade flera partier av samtalen sedan de bland annat misslyckats med att enas om den ekonomiska politiken och hur vårdköerna ska kortas, rapporterar Mitt i Stockholm.

– Där fanns det inte en samsyn. Vi kommer inte sitta och administrera en vårdpolitik som vi inte tror på, sade Carl-Johan Schiller (KD) till DN.

Finansregionråd Aida Hadžialić (S) ville inte berätta varför förhandlingarna kollapsade.

– Vår bild är att samtliga partier har varit konstruktiva och villiga att kompromissa. Av respekt för parterna i rummet kommer jag inte gå in på detaljer i förhandlingarna, framhöll hon i en kommentar till samma tidning.

Andra läser: Spara 1 300 kronor i månaden – Nordea uppmanar

Text: Redaktionen


15 okt 26

PARTILEDARE: ”Sverige ska få en blå regering”

2026 10 15

Magdalena Andersson (S) föll som väntat i torsdagens statsministeromröstning.

Nu är det upp till talmannen Andreas Norlén att föreslå vem av partiledarna som ska få nästa sonderingsuppdrag.

En av kandidaterna är Ulf Kristersson (M).

M-ledaren har dock själv påpekat att han saknar förutsättningar för att bilda en ny regering.  

– Så länge det är 176 mandat som vill se en socialdemokratiskt ledd regering, då finns de inte, sade han till SvD på onsdagskvällen.

Hävdar: Finns en väg för en blå regering

Andra tongångar hörs dock från Ebba Busch (KD). Hon bedömer att det finns en väg framåt för en blå regering, rapporterar SVT.

– Jag kommer göra det jag kan nu för att få alla parter till bordet som behövs för att Sverige ska kunna få en blå regering, säger Busch till kanalen.

KD-ledaren har tidigare lanserat en mitten-högerregering som ett möjligt regeringsalternativ och berättat att hon för samtal om en sådan regering.

– Jag pratar med alla och jag tar gärna så många konstruktiva initiativ som det går, men jag pratar så lite som möjligt om dem i media, sade Busch till Di i tisdags.

Kristersson dementerar

Ulf Kristersson förnekar att det pågår några förhandlingar om en mitten-högerregering.

– Det finns inga sådana förhandlingar. Vi pratar förstås med alla hela tiden, säger han till SvD.

Läs också: Färre är arbetslösa i Sverige

Mohamsson: Ge det till Magdalena Andersson

Liberalernas partiledare Simona Mohamsson anser att Magdalena Andersson borde få tillbaka sonderingsuppdraget.

– Magdalena Andersson borde prövas igen i riksdagen. Man kan inte fira med tårta och sedan inte göra jobbet. En majoritet av ledamöterna säger fortfarande att de vill ha Andersson som statsminister, skriver hon på X.

Mohamsson betonar att hennes statsministerkandidat är Ulf Kristersson.

– Det gäller oavsett om veckorna går i riksdagen eller om Sverige går till extra val.

Andra läser: Rysk flygbas i lågor

Foto: Ninni Andersson Regeringskansliet

Text: Redaktionen