BEKRÄFTAT: Här är fenomenet halva Sverige stör sig på

2023 10 19

Svenska folkets mobilvanor irriterar hälften av Sveriges befolkning.

Det visar den nya granskningen Samtalsrapporten, som mobiloperatören Halebop tagit fram.

Rapporten har tittat närmare på svenskarnas mobilvanor och kommit fram till att drygt varannan person stör sig på offentliga telefonsamtal.

I Stockholm, Göteborg och Malmö anger 60 procent att de upplever irritation kring telefonsamtal i det offentliga rummet.

Motsvarande siffra för övriga landet är 52 procent.

Stockholmare sticker ut.

Hela 61 procent av huvudstadsborna uppger att de irriterar sig på fenomenet.

”Måste hitta förståelse”

Emma Craig, Head of Halebop, anser att resultatet visar att det krävs en beteendeförändring i samhället.  

– Vi måste hitta förståelsen och börja se människorna bakom telefonsamtalet – även om det är i det offentliga rummet. Tänk att kvinnan mittemot dig pratar med sin lilla mamma som bor i ett annat land eller att mannen som rusar förbi dig i rulltrappan har sin dotter, som precis flyttat hemifrån, i luren.

– Då blir det plötsligt lite svårare att störa sig på samtalet. Börja unna varandra ett telefonsamtal, säger Halebop-chefen.

Åldersgrupp sticker ut

I åldersgruppen 56–79 år är det vanligast att irritera sig på telefonsamtal som sker offentligt. 64 procent svarar att de upplever irritation kring fenomenet.

Bland de yngre (18–35 år) är det endast 43 procent som stör sig på offentliga telefonsamtal. Mer än hälften i åldersgruppen, 55 procent, uppger dessutom de aldrig eller väldigt sällan blir irriterade när någon lyfter luren i offentliga sammanhang.

– Vi pratar om två helt olika generationer här. Den äldre åldersgruppen är uppvuxen med en hemtelefon medan en stor del av den yngre generationen har pratat i telefon i det offentliga rummet sedan barnsben, förklarar Emma Craig.

Fakta undersökningen

- Totalt svarar 55 procent att de stör sig på telefonsamtalet i det offentliga rummet, ofta eller ibland.

- 44 procent anger att de väldigt sällan eller aldrig upplever ett störningsmoment kring det offentliga telefonsamtalet.

- 57 procent av kvinnor anger att de stör sig på telefonsamtalet, motsvarande siffra för män är 53 procent.

- Äldre personer mellan 56 och 79 år stör sig i högre utsträckning (64%) än yngre i åldern 18–34  där motsvarande siffra är 43 procent.

- Större andel av personer boende i storstäderna Stockholm, Göteborg och Malmö (60%) stör sig på telefonsamtal i det offentliga rummet, än de i övriga landet (52%).

Källa: Samtalsrapporten, Halebop

 

 

 

 

Foto: C. Battaglia

Text: Redaktionen


30 maj 2026

Älskat pålägg stoppas i svenska butiker

2026 05 31

Ett populärt sött pålägg stoppas.

Flera populära syltprodukter riskerar att försvinna från svenska butikshyllor.

Detta om de inte ändrar recept eller byter namn.

Skärpta regler slår mot sylt

Kraven på frukt- och bärinnehåll i sylt, marmelad och gelé höjs.

För två år sedan beslutade EU att höja kravet på frukt- och bärinnehåll i sylt från 35 till 45 gram per 100 gram produkt.

Reglerna har sedan anpassats av Livsmedelsverket och blir svenska föreskrifter den 14 juni i år.

Syftet är att minska sockermängden och samtidigt stärka marknaden för frukt och bär.

– Äkta vara välkomnar den här förändringen. Sylt och marmelad ska förstås innehålla ordentligt med frukt och bär och mindre utfyllnad i form av socker, vatten och tillsatser, säger Björn Bernhardson, verksamhetsledare på konsumentföreningen Äkta vara.

LÄS MER: Livsmedel rusar i popularitet – trefaldig ökning

Märken pekas ut

Konsekvensen av de nya reglerna är att flera syltprodukter kan komma att stoppas i svenska butiker i sin nuvarande form.

Tillverkare måste antingen öka mängden frukt och bär i recepten eller ändra produktens namn.

Bland de utpekade produkterna finns BOB Squeezy Hallon, Den Gamle Fabrik Björnbärsmarmelad, Änglamark Ekologisk Hallonsylt samt Xtra Hallonsylt.

Trots de nya kraven finns en övergångsperiod.

Produkter som redan finns ute i butik får säljas slut innan reglerna börjar tillämpas fullt ut.

Matjättar agerar

Flera svenska matjättar har redan börjat fasa ut sylten i butik.

Coop bekräftar att flera av deras produkter kommer att få ändrade recept.

Även Orkla, som står bakom syltmärkena BOB och Den Gamle Fabrik, uppger att de har granskat sortimentet för att säkerställa att produkterna uppfyller de nya kraven

– Äkta vara har i dagarna varit ute och kollat hur det ser ut i butikerna och kan se att flera tillverkare redan har ökat frukt- eller bärhalten, uppger de i ett uttalande.

LÄS MER: Medvedev varnar EU-invånare – “Fredliga sömnen är över”

Foto: Brooke Lark

Text: Redaktionen


31 maj 2026

Viktigt besked från USA till Ukraina

2026 05 31

I veckan vände sig Volodymyr Zelenskyj till USA.

Den ukrainske presidenten vädjade om fortsatt stöd.

Framförallt för att rädda upp landets förmåga att också fortsatt försvara sig mot de ryska attackerna.

– Jag, å det ukrainska folkets vägnar, ber respektfullt presidenten och USA:s kongress att förbli engagerade, uppgav Zelenskyj i ett brev till Vita huset, enligt Kyiv Independent.

– Hjälp oss att säkra detta viktiga skyddsverktyg mot rysk terror, för att stoppa de ryska missilattackerna. Den nuvarande leveranstakten genom PURL-programmet håller inte längre jämna steg med det hot vi står inför.

USA ger besked

Nu ger USA ett besked som svar på den ukrainske presidentens vädjan, rapporterar Kyiv Independent.

Och beskedet är lugnande för Ukraina.

USA kommer inte lämna Ukraina utan hjälp, enligt den amerikanske försvarsministern Pete Hegseth.

USA berömmer

USA:s försvarsminister passar också på att berömma de europeiska länderna för deras stora satsning på att öka försvarsutgifterna.

– Om man ser på hur mycket pengar som har spenderats har Europa tagit initiativ. Ukraina har varit minst lika, om inte mer, effektiva i processen, säger Pete Hegseth.

– Så vi vill att de ska kunna försvara sig, och vi kommer att hitta ett sätt att se till att vi kan hjälpa dem med det, säger Pete Hegseth, enligt tidningen.

LÄS OCKSÅ: Ungern säger nej – Orbáns linje står fast

Trumps besked dröjer

Donald Trump har ännu inte offentligt kommenterat Ukrainas vädjan.

Däremot har ett antal medlemmar i den amerikanska lagstiftande församlingen gått ut och krävt att USA:s svar ska vara att hjälpa det krigshärjade landet.

– Min förhoppning och förväntan är att Amerika kommer att svara positivt på denna begäran, säger demokraten Richard Blumenthal under ett besök i Ukraina och får medhåll av Jim Himes i representanthuset, enligt tidningen.

– Det vi kommer att betrakta som vårt uppdrag, när vi kommer tillbaka, är att se till att Ukraina har medlen att utföra jobbet.

LÄS MER: Medvedev varnar EU-invånare – “Fredliga sömnen är över”

Foto: Official White House Photo by Molly Riley

Text: Redaktionen