BEKRÄFTAT: Gigantiskt mediebolag sprider lögner om Sverige

2023 09 15

Ett av världens största mediebolag deltar i en desinformationskampanj mot Sverige.

Det handlar om Al Jazeera, ett av arabvärldens största mediebolag som beräknas nå ut till mer än 430 miljoner hushåll i över 150 länder.

Nyhetskanalen har upprepade gånger spridit falsk och vilseledande information om Sverige.

Det visar en granskning av Helsingborgs Dagblad (HD) och Sydsvenskan.

Fokuserar uteslutande på tre ämnen

Sedan början av förra året har Al Jazeera gjort hundratals publiceringar på arabiska om Sverige.

HD och Sydsvenskan har granskat samtliga publiceringar med hjälp av AI-verktyget Chat GPT.

Granskning visar att mediebolagets rapportering om Sverige främst fokuserar på tre ämnen: koranbränningar, Nato-krisen och påståenden om att svensk socialtjänst kidnappar muslimska barn. 

– Återkommande ges det svenska perspektivet väldigt lite utrymme medan gäster som sprider konspirationsteorier och falska nyheter är vanligt förekommande, framhåller de svenska tidningarna.

Förmedlar mörk bild av Sverige

Inas Hamdan är en av journalisterna bakom granskningen.

På sociala medie-plattformen X, tidigare Twitter, kommenterar hon Al Jazeeras rapportering om Sverige.

Enligt Sydsvenskans journalist förmedlar nyhetskanalen följande lögner:

- Svenska politiker tillåter koranbränningar, men inte att bränna prideflaggan eller Toran.

- Sverige tvångsomhändertar muslimers barn och ger dem till homosexuella.

- Sverige bedriver handel med invandrares barn.

”Professionell journalistik”

På sin egen nyhetssida hävdar Al Jazeera att nyhetskanalen strävar efter att ge sin publik ett "brett och djupt perspektiv på regionala och internationella angelägenheter”.

Vidare skriver nyhetskanalen att man strävar efter att ha med ”flera vinklar i en berättelse som presenteras”.

– Vårt närverk presenterar opartiska nyheter, program, aktualiteter och djupgående undersökningar som tänjer på gränserna för traditionella medier, framhåller mediebolaget.

Enorm räckvidd

Al Jaazera har sitt huvudkontor i Qatars huvudstad Doha.

Mediebolaget har en stor räckvidd över hela världen.

Nyhetskanalen når ut till mer än 430 miljoner människor i över 150 länder.

Text: Redaktionne


14 september 2026

Polismeddelande till alla som kör bil – gäller hela veckan

2026 09 14

Polisen sätter in extra kontroller under hela veckan.

Med start idag den 14 september kommer extra hastighetskontroller genomföras längs de svenska vägarna i hela landet. Satsningen gäller veckan ut.

– En vanlig missuppfattning är att polisens roll i trafiken är att bötfälla så många som möjligt, säger Ursula Edström, trafikstrateg vid polisen.

– Det stämmer inte – vi är där för att förebygga olyckor och rädda liv. Det är också anledningen till att vi berättar i förväg om hastighetskontrollerna

Här ligger fokus

Under årets inledande sex månader omkom 76 personer i vägtrafikolyckor i Sverige, enligt statistik från Transportstyrelsen. Vägar med högre hastigheter är överrepresenterade i den statistiken.

Därför kommer polisen särskilt fokusera på vägar med hastighetsbegränsningar från 70 kilometer i timmen och uppåt under veckans utökade kontroller. Målet är att svenska bilister ska sänka hastigheten och hålla sig inom lagens ramar.

– Dock är det fortfarande många som underskattar vad några fåtal kilometer i timmen kan få för konsekvenser vid en olycka. I en frontalkollision är risken stor att dödas om man kör fortare än 80 kilometer i timmen, säger Ursula Edström.

Läs också: Stor bank höjer räntan

Räddar 20 liv varje år

Hastigheten har en avgörande faktor för utgången av en eventuell kollision, menar Trafikverket. Det är en av anledningarna till den stora satsningen på fartkameror längs svenska vägar.

– Trafiksäkerhetskamerorna som finns utplacerade längs de statliga vägarna räddar cirka 20 liv årligen. Dessutom räddas fler än 70 personer från att bli allvarligt skadade, säger Maria Krafft, trafiksäkerhetsdirektör på Trafikverket.

– Kamerorna är placerade där de gör mest nytta för att sänka hastigheten på de vägar där vi har höga hastigheter och risken för olyckor är stor

Nationella trafikveckan

Polisen genomför flera trafiksäkerhetsveckor varje år.

Förutom hastighetskontroller kan fokus för kontrollerna vara exempelvis nykterhet, brott på väg och yrkestrafik.

Kontrollerna är också en del av en större satsning på kontroller inom hela EU.

Läs mer: Ryssland går om USA

Foto: MarcusOscarsson.se

Text: Redaktionen


14 sep 2026

Ryska styrkor omringade – stort nederlag för Putin

2026 09 14

Ryska styrkor tvingas retirera i den krigshärjade regionen Donetsk.

Vladimir Putins trupper har behövt överge över 200 kvadratkilometer territorium längs frontlinjen i Donetsk och därmed förlorat ett viktigt fotfäste i närheten av nyckelorten Liman, rapporterar oberoende The Moscow Times med hänvisning till OSINT-analytikern Clement Molin samt amerikanska tankesmedjan Institute for the Study of War.

Från Liman hade de ryska styrkorna planerat att attackera flera städer i Donbas norrifrån.

– Vi kan bekräfta den ryska arméns reträtt, säger militärexperten Valery Shiryaev enligt den ryska exiltidningen.

Ryska vinster utplånade

Bakslaget innebär Putins första stora nederlag kring Donbas på länge. Ukraina har i fyra månader gått på motoffensiv och efter flera anfallsförsök har fyra städer kunnat befrias.

– Den ukrainska operationen har resulterat i att Rysslands territoriella vinster sedan början av mars helt har utplånats, uppger ISW.

En nyckel i operationen har varit att Ukraina lyckats bryta igenom “en mycket gammal försvarslinje” och “effektivt omringat” ryska trupper i Liman, menar Shiryaev.

– Detta är till stor del en operativ omringning, men en tät sådan. Ryska stridande styrkor är fortfarande stationerade i många bosättningar i Shandrigolovo-området, och deras förnödenheter är endast tillgängliga via flyg. 

Läs mer: Nu bekräftar Storbritannien: Så många ryssar har dött

Proryska kanaler: "Rapporterar lönger"

Flera ryska Kremlvänliga kanaler erkänner en “försämrad taktisk situation” i närheten av Liman, enligt The Moscow Times. Telegramkanalen Rybar hävdar att det beror på “systematiska lögner i rapporter till högre chefer” och därmed “en felaktig bedömning av situationen”.

Baserat på erfarenheterna från Kupyansksektorn, där liknande problem löstes genom oförberedda anfall, kommer detta att leda till ytterligare förluster. Tillbakadragandet av reserver från andra områden inom Zapadgruppens ansvarsområde för att täcka luckorna nära Liman kommer att skapa luckor i försvaret som fienden oundvikligen kommer att utnyttja, framhäver kanalen.

Läs mer: Ni hamnar i skottlinjen” – Kreml pekar ut Natoland

Foto: President of Russia Office

Text: Redaktionen