24 oktober 2025

Bekräftat fall av sällsynt sjukdom – region går ut med uppmaning

2024 03 21

En av världens mest smittsamma sjukdomar har konstaterats i Uppsala län.

Det är det första fallet i regionen sedan coronapandemin.

"Mycket smittsam"

Enligt regionen är det ett mindre barn som har smittats av den i Sverige mycket ovanliga sjukdomen mässling.

– Mässling är ovanlig i Sverige, men den är mycket smittsam, säger Johan Nöjd, smittskyddsläkare i Uppsala län och tillägger:

– Nu har vi fått ett fall bekräftat i Uppsala län och därför vill vi uppmärksamma att det förekommer.

"Kan smitta bara av att gå förbi"

Barnet i fråga hade ännu inte hunnit få sin första vaccindos och var därmed känslig för smitta.

Och trots ett framgångsrikt vaccinationsprogram mot mässling i Sverige måste man ta sjukdomen på allvar för dem som fortfarande är mottagliga.

Det understryker Johan Nöjd.

– Det räcker med att en smittad person går förbi för att sjukdomen ska spridas, säger smittskyddsläkaren till SVT.

– Så man kan bli smittad i livsmedelsaffären eller var som helst.

Uppmanar allmänheten

Var barnet har blivit smittat har inte gått att fastställa.

Och nu går Region Uppsala ut med en tydlig uppmaning till allmänheten vad som gäller om man själv eller ens barn börjar uppvisa symtom.

– Om man har symtom eller har barn som har symtom på mässling, feber och utslag, ska man inte bege sig till en akutmottagning eller vårdcentral, säger Johan Nöjd i ett pressmeddelande.

– Kontakta istället vården via telefon för att få en bedömning och rådgivning, till exempel genom att ringa 1177. På så vis kan vi minska risken för smittspridning.

Tio gånger så smittsam 

Mässling är en av världens mest smittsamma sjukdomar.

Den är tio gånger så mer smittsam än covid-19.

De allra flesta barn i Sverige vaccineras mot mässling i det allmänna vaccinationsprogrammet för barn. Därför är sjukdomen ovanlig, framhåller Folkhälsomyndigheten och tillägger:

– När mässling ibland kommer in i landet, kan den spridas till dem som inte är immuna mot den. Är du vuxen kan du behöva se över ditt skydd, till exempel inför en utlandsresa.

Foto: Johan Alp, Region Uppsala

Text: Redaktionen


Tung dag för Zelenskyj – besked på julafton

2025 12 25

Zelenskyj riskerar en stor personlig förlust.

En ny ukrainsk opinionsundersökning visar att president Volodymyr Zelenskyj sannolikt skulle förlora presidentvalet om det hölls i dag.

Detta trots ett jämnt utgångsläge i den första valomgången, rapporterar Kyiv Independent.

Jämnt läge

Mätningen, som publicerats idag, julafton, har genomförts av det ukrainska opinionsinstitutet SOCIS och omfattar deltagare från hela landet.

Mätningen visar att Zelenskyj skulle få cirka 22 procent av rösterna i en första valomgång.

Den tidigare överbefälhavaren Valerii Zaluzjnyj ligger strax bakom med 21 procent.

Undersökningen bygger på personliga intervjuer och är utformad för att spegla olika regioner och grupper av befolkningen.

Samtidigt uppger drygt 24 procent av de tillfrågade att de ännu inte bestämt sig.

– Det finns en tydlig osäkerhet bland väljarna kring framtida ledarskap, konstaterar SOCIS i sin analys.

LÄS MER: Ukrainska stridsflyg har genomfört attack

Tydlig förlust

När de svarande fick ta ställning till en hypotetisk andra valomgång mellan Zelenskyj och Zaluzjnyj blev resultatet betydligt mer entydigt.

Enligt mätningen skulle Zaluzjnyj vinna med 64 procent av rösterna, medan Zelenskyj stannar på 36 procent.

Resultatet pekar på att Zelenskyj, trots sin roll som krigspresident, har ett svagare stöd i ett direkt möte med den tidigare militärledaren.

– Zaluzjnyj uppfattas av många som ett alternativt ledarskap i krigstid, uppger SOCIS i sin sammanfattning av mätningen.

Undersökningen visar även att Zelenskyj skulle förlora mot andra profiler med militär bakgrund.

I ett scenario där underrättelsechefen Kyrylo Budanov ställs mot Zelenskyj vinner Budanov med 56 procent mot 44.

Inget val under krig

Trots siffrorna är ett presidentval i nuläget inte möjligt.

Ukrainas lag förbjuder val under rådande krigstillstånd, och miljontals ukrainare befinner sig dessutom utomlands eller är internflyktingar.

Presidenten har tidigare sagt att val endast kan hållas om säkerheten kan garanteras.

– Vi kan inte hålla val när människor strider vid fronten eller lever under ständig beskjutning, sade han vid ett tidigare tillfälle.

LÄS MER: Ukraina varnas – ”Det är en trojansk häst”

Foto: President of Ukraine Office

Text: Redaktionen


Flyg till Sverige på väg att stoppas

2025 12 25

Flera flyg på väg till Sverige kan komma att stoppas idag och senare i veckan.

Det varnas för kaotiska scener på flera europeiska flygplatser under julen.

Bakgrunden är att ett flertal strejker aktiverats där flygplatsanställda protesterar mot arbetsgivares “Grinchliknande beteende”, rapporterar Euronews.

Bland annat har SAS kabinpersonal lämnat London Heathrow Airport den 22 december och kommer att göra likadant på julafton och annandag jul.

– Flyg till flygbolagets viktigaste nav som Köpenhamn, Stockholm och Oslo kommer sannolikt att påverkas, uppger Euronews.

För låga löner

Enligt fackföreningen Unite ligger för låga löner bakom strejkerna. Lönerna uppges vara så dåliga att personalen måste förlita sig på gratis matutdelning, det vill säga nödhjälp från till exempel välgörenhetsorganisationer, när de befinner sig i “dyra skandinaviska städer”.

Calium Rochford, regionchef för Unite, jämför SAS med den beryktade filmkaraktären Grinchen som förstör julen.

– Det här är ett äkta Grinchen-liknande beteende från SAS. De utnyttjar sin personals välvilja och kommer nu att vara ansvariga för inställda julflyg, säger han enligt Euronews.

Flyg från Spanien kan ställas in

Det är fler flyg än de från London som väntas påverkas. Easyjets markpersonal på London Luton Airport har strejkat mellan den 19 och 22 december och har hotat att göra likadant den 26 till 29 december.

Dessutom kan flera flyg från och till Spanien komma att ställas in, vilket påverkar många semesterfirande svenskar. Exempelvis pågår en Ryanairstrejk på onsdagar, fredagar, lördagar och söndagar fram till den 31 december.

– Ryanairs passagerare kan därför drabbas av längre köer och förseningar vid incheckning och bagageupphämtning på följande flygplatser: Alicante, Barcelona-El Prat, Girona, Ibiza, Lanzarote, Madrid-Barajas, Malaga, Palma de Mallorca , Santiago de Compostela, Sevilla, Teneriffa Syd och Valencia, förklarar Euronews.

40 000 resenärer

Vid julens mest hektiska timmar kan det vara närmare 40 000 utresande per dag från Arlanda, enligt flygplatschef Karl Eklund.

– För en smidig utresa rekommenderar vi att du stämmer av med ditt flygbolag om vad som gäller för din resa och när du bör vara på plats, säger han till SvD.

Foto: Fabian N

Text: Redaktionen