Begär polisskydd – orolig för Trumpanhängare

2022 02 02

En åklagare i Georgia begär skydd av FBI efter den före detta presidentens uppmaningar.

Donald Trump är ute och vevar. Under ett kampanjrally i Conroe, Texas attackerade Trump de åklagare som utreder honom och uppmanade sina anhängare till massprotester i städerna där han utreds, Washington, New York och Atlanta.

Utreds

Trump utreds efter anklagelserna om försök till att påverka valresultatet och efterspelet efter valet, då flera Trumpsupportrar stormade parlamentsbyggnaden Kapitolium i Washington DC, rapporterar NBC News. Dessa anklagelser har väckt en stark reaktion hos expresidenten, som utfärdade en varning till åklagarna som utreder honom.

Rasister

Om de här radikala onda och rasistiska åklagarna gör något som helst fel eller olagligt hoppas jag vi får se dom största protesterna vi någonsin skådat i Washington, New York, Atlanta och på andra ställen. För vårt land och valsystem är korrupta, sade Trump inför sin stora följarskara i Texas.

Uppmaningen har fått åklagaren Fani Willis i Georgia att begära skydd från den federala myndigheten FBI.

Utreder Trump

Fani Willis är en av flera åklagare som utreder Trump efter händelserna och efterspelet i valet 2020. I ett brev från den 30 januari till FBI:s kontor i Atlanta framhävde distriktsåklagaren att hon och hennes kontor bedriver en utredning gällande Donald Trump och hans medarbetares påstådda försök att på ett felaktigt sätt påverka administrationen av det allmänna valet i delstaten Georgia 2020, rapporterar NBC News.

Orolig

Efter Trumps senaste utspel uppges Fani Willis vara oroad över att liknande händelser, som inträffade i Washington 2021, kan hända i Atlanta, som är den största staden i staten Georgia.

I ett brev till FBI ber hon om en riskbedömning och ökade skyddsresurser.

Kontaktat myndigheten

Vi måste arbeta tillsammans för att hålla allmänheten säker och se till att vi inte får en tragedi i Atlanta som liknar det som hände vid Kapitolium den 6 januari 2021, uppges hon har skrivit till FBI, rapporterar NBC News.  

Foto: Donald Trump Campaign

Text: Redaktionen


Jätteras mellan USA och Sverige

2026 09 01

Bilden av USA som handelspartner har förändrats kraftigt i Sverige.

Västsvenska Handelskammarens rapporterar om ett kraftigt ras i svenska företags syn på den amerikanska marknaden.

Enligt en ny rapport från organisationen har 64 procent av de svenska företagen en negativ syn på den amerikanska marknaden, jämfört med 21 procent under samma period förra året.

Samtidigt vänder många företag bort blicken från USA. Bara 20 procent uppger att de kommer att öka sin närvaro i landet, jämfört med 38 procent året innan.

Svenska företag vänder i stället blickarna mot Norden och EU. Hela 74 procent ser positivt på utvecklingen i Norden, medan motsvarande andel för EU är 69 procent. Dessutom planerar 71 procent att öka sin närvaro i Norden och 67 procent inom EU.

– I en mer osäker värld söker sig företagen mot marknader där villkoren upplevs som stabila och förutsägbara, säger Charlotte Ljunggren, vd för Västsvenska Handelskammaren.

– Det gör Europas inre marknad ännu viktigare för ett handelsberoende Västsverige. Samtidigt behöver svenska företag fortsatt kunna konkurrera och göra affärer på de stora globala marknaderna.

LÄS OCKSÅ: Sverige i EU-botten gällande bostadspriser

EU i blickfånget

Rapporten visar också att 69 procent av företagen bedömer att omsättningen i den egna branschen kommer att öka.

Över hälften av företagen (53 procent) pekar ut EU-medlemskapet som viktigt för deras konkurrenskraft. Samtidigt anser endast 27 procent att Sverige i dag driver företagens intressen väl inom EU.

–  Företagen ser tydligt värdet av EU, men de efterfrågar också ett Sverige som är mer aktivt i frågor som påverkar deras konkurrenskraft. När Europa blir viktigare för företagen blir det också viktigare att Sverige har inflytande över de beslut som fattas, säger Charlotte Ljunggren.

ANDRA LÄSER: Attack vid Östersjön

Foto: Official White House Photo by Molly Riley resp T. Flyckt

Text: Redaktionen


08 april 26

Nya regler för din router – gäller från 11 september

2026 09 02

Din router kan vara hackad av Rysslands militära underrättelsetjänst (GRU).

Det har Finlands motsvarighet till Säpo, Skyddspolisen, varnat för.

Enligt myndigheten har ryska hackare utnyttjat dåligt skyddade routrar i vanliga bostäder runt om i Europa. I korthet innebär det att många med en router för hemmabruk kan ha främjat ryskt cyberspionage, utan att veta om det.

– Kapade nätverksenheter har kunnat användas som en del av en så kallad operativ skyddsinfrastruktur, som både möjliggör att cyberspionagetrafik maskeras som vanlig nätverkstrafik och försvårar upptäckt, indentifiering och spårning av aktören, framhåller Skyddspolisen i ett uttalande.

Nya regler införs

Nu agerar EU.

Unionens nya lagstiftning Cyber Resilience Act (CRA) träder i kraft den 11 september och innebär betydligt hårdare krav på tillverkare av uppkopplade produkter, som routrar, datorer och mobiltelefoner.

Om en sårbarhet identifieras ska tillverkaren lämna en första varning inom 24 timmar och en fullständig anmälan inom 72 timmar, uppger EU-kommissionen.

För aktivt utnyttjade sårbarheter ska en slutgiltig rapport lämnas senast 14 dagar efter att en korrigerande åtgärd har vidtagits.

Tillverkarna ska också informera användare som påverkas av problemet. Vid behov ska användare även informeras om vilka åtgärder som de behöver vidta för att minska riskerna och konsekvenserna av den upptäcka sårbarheten.  

ANDRA LÄSER: Turkiet vill öppna Ukrainakorridor – i samtal med Kreml och Kyiv

Alla påverkas

Konsumenter i hela Sverige påverkas av den nya lagstiftningen.

– Förordningen gäller för alla produkter med digitala komponenter, både hårdvara och mjukvara, samt för produkternas hela livscykel. Med andra ord omfattas både tillverkare, importörer och distributörer som vill agera på EU:s inre marknad, rapporterar Svenska Institutet för Standarder, SiS.

LÄS OCKSÅ: En av fyra bilister gör fel vid däckbyte 

Foto: S. Phillips - Hostreviews.co.uk

Text: Redaktionen