BBC ber om ursäkt – för ”opassande fråga” till kvinnlig spelare

2023 07 24

– Vi medger att frågan var opassande.

Det framhåller ett av världens största och ledande TV-bolag – brittiska BBC News– efter en uppmärksammad presskonferens vid fotbolls-VM för damer.

Turneringen som pågår som bäst hålls i Australien och Nya Zealand mellan 20 juli och 20 augusti och mediabevakningen är mycket stor.

Stor uppståndelse

Bland de största media-eventen är de klassiska presskonferenserna som hålls inför VM-matcherna och det var vid presskonferensen inför Marockos match mot Tyskland som BBC skapade stor uppståndelse.

BBC:s reporter riktade sig till Marockos landslagskapten Ghizlande Chebbak, rapporterar CNN.

Homosexuella spelare

Reportern hann säga följande innan arrangörerna gick in och försökte avbryta.

– I Marocko är det olagligt att ha en homosexuell relation.

– Har ni några homosexuella spelare i ert lag?

– Och hur är det att leva i Marocko för dem?

”Snälla låt henne svara”

Frågorna fick moderatorn för presskonferensen att reagera.

– Ursäkta, det är en väldigt politisk fråga. Vi håller oss bara till frågor avseende fotboll.

Men reportern vid BBC News World Service gav inte upp i första taget.

– Nej, den är inte politisk.

– Det handlar om människor, inte om politik.

– Snälla, låt henne få svara på frågan.

Tre års fängelse

Efter händelsen ställdes det bara en fråga till och därefter avslutade plötsligt presskonferensen.

Frågan är minst sagt aktuell då Marocko får hård kritik av Human Rights Watch för sin hantering av HBTQ-personer.

– Marockos lag kriminaliserar vad som kallas för aktiviteter av sexuell avvikelse mellan personer av samma kön, rapporterar rättighetsorganisationen.

Homosexuella relationer straffas med upp till tre års fängelse och böter i Marocko.

Kan vara farligt

Kanadensiska CBC Sports reporter Shireen Ahmed som är expert på muslimska kvinnor inom idrotten anser emellertid att frågan var olämplig.

– Kaptenen kan inte outa spelare eller kommentera politiska frågor för det kan vara farligt för dem.

Finns inte att välja på

VM:s arrangörsorganisation FIFA erbjuder åtta olika sociala rättighetsarmband som spelarna kan ha på sig – men HBTQ-rättigheter finns inte att välja på.

Och matchen – den förlorade Marocko med hela 6 mål mot 0 till Tysklands fördel.

Foto: J. Lin

Text: Redaktionen


17 november 2025

NATOGENERAL: Ryssland kan förbereda nytt krig

2025 11 17

En Natogeneral varnar för att Ryssland redan förbereder ett nytt krig.

En framstående Natogeneral varnar för att Ryssland nu förbereder sig för ett helt nytt krig.

– Det här är ett förkrigstillstånd, säger han.

”Motståndaren förbereder sig för krig”

Polens premiärminister Donald Tusk har bekräftat att den stora explosion som inträffade på den polska järnvägen mellan Warszawa och Lublin på söndagen var ett sabotage.

Det går inte att utesluta att Ryssland ligger bakom attacken, enligt den polska regeringen.

Nu varnar den polska generalen Wiesław Kukuła för att ”motståndaren förbereder sig för krig”, rapporterar Wiadomosci.

– Det vi har idag är inte ett krig, det är ett förkrigstillstånd eller något vi vanligtvis kallar ett hybridkrig, säger Wiesław Kukuła i en polsk radiointervju, enligt tidningen.

Generalen varnar för att aggression mot landet förbereds och att motståndaren bland annat kan försöka skada förtroendet för statliga institutioner.

– Motståndaren har börjat förbereda sig för krig. De bygger en viss miljö här, som syftar till att undergräva allmänhetens förtroende för regeringen, organ som försvarsmakten och polisen. För att skapa förutsättningar som är gynnsamma för potentiell aggression på polskt territorium, menar Kukuła.

LÄS OCKSÅ: Kunder varnas för lampor: "Livsfarliga"

”Farhågor har bekräftats”

Samtidigt understryker han att hybridkrigföring av olika slag inte alltid behöver leda till väpnad konflikt.

– Jag betonar återigen: det viktigaste idag är vår attityd, vår reaktion, säger Natogeneralen, enligt tidningen.

Polens premiärminister Donald Tusk har alltså bekräftat att explosionen på den polska järnvägen, där man bland annat transporterar vapen till Ukraina, var ett avsiktligt sabotage.

– Tyvärr har de värsta farhågorna bekräftats. På sträckan Warszawa–Lublin (byn Mika) har en sabotagehandling ägt rum, har premiärministern meddelat på X.

Den polska regeringen har varnat för att omedelbart peka ut Ryssland som skyldiga till attentatet, samtidigt som man säger att det inte kan uteslutas att Putinregimen ligger bakom.

Tusk har också meddelat att landets militär kallas in till ett krismöte med anledning av händelsen.

LÄS OCKSÅ: "Vår sista sommar i fred" - Tyskland varnar hela Europa

Foto: Ministry of Defence Russia

Text: Redaktionen


OVÄNTAD BESKED: Hon kan ta över efter Trump

2025 11 17

Vicepresident JD Vance och utrikesminister Marco Rubio.

Det är några av de namn som har pekats ut som republikanska presidentkandidater i valet 2028 och därmed president Trumps potentiella efterträdare.

Nu får de konkurrens av ett oväntat namn.

Kongressledamoten Marjorie Taylor Greene chanser att bli vald till presidentkandidat har fördubblats, rapporterar Newsweek.

– Denna vecka har hon gått om potentiella kandidater som Ron DeSantis (Floridas guvernör, reds.anm.) och Donald Trump Jr., skriver tidningen med hänvisning till de senaste oddsen från spelsajten Polymarket.

I storbråk med presidenten

Uppsvinget inträffar samtidigt som Marjorie Taylor Greene är indraget i ett storbråk med president Trump.

Kongressledamoten har krävt att dokumenten om den avlidna sexualbrottslingen Jeffrey Epstein ska offentliggöras – något som Trump länge har motsatt sig. 

Presidenten har svarat med hårda angrepp mot sin tidigare allierade. På sin sociala medieplattform Truth Social har Trump kallat henne för ”galen” och deklarerat att han inte längre kommer att stödja hennes omval. 

Enligt Taylor Greene har presidentens ord försatt henne i fara.  

– Privata säkerhetsföretag kontaktar mig och varnar för min säkerhet, samtidigt som en hel del hot mot mig underblåses av världens mäktigaste man. Mannen jag stöttade och hjälpte att bli vald, skriver hon på X.

LÄS MER: ”Helt okej för mig” – USA kan införa monstersanktioner

Kontroversiell kandidat

Enligt Newsweek kan hennes kritik mot Trump och hållningen i Epsteinfrågan ligga bakom Marjorie Taylor Greene ökade chanser att bli nominerad som presidentkandidat.  

Kongressledamoten, som tidigare var en av Donald Trumps trognaste allierade, är känd för sina kontroversiella åsikter och uttalande. Hon har bland annat uppmärksammats för sina omstridda uttalanden om stormningen av Kapitolium, sin kritik mot restriktioner under covid-19 och sitt stöd till konspirationsteorin QAnon.

LÄS OCKSÅ: “Radera det direkt” – Folksam varnar för mejl

Foto: Official White House Photo by Joyce N. Boghosian

Text: Redaktionen