Bästa tiden på dygnet att dricka kaffe – minskar risken för tidig död

2025 01 08

Forskare har gjort en ny upptäckt om kaffe.

Det är forskare vid Tulane University Obesity Research Center som har gjort upptäckten.

Kaffekonsumtion kan bidra till att minska risken för tidig död - i alla fall om man dricker det en viss tid på dygnet.

Det rapporterar BBC.

Drick på morgonen

En ny studie har visat att personer som dricker kaffe på morgonen har en lägre risk att dö av hjärt-kärlsjukdom och har en lägre risk för tidig död än kaffedrickare som dricker kaffe hela dagen.

Dr Lu Qi, ledande forskare och chef för Tulane University Obesity Research Center, säger att en förklaring kan vara att konsumtion senare på dagen kan störa en persons inre dygnsrytm.

Qi kommenterar

Dr Qi kommenterar studien.

– En möjlig förklaring är att kaffedrickande på eftermiddagen eller kvällen kan störa dygnsrytmen, alltså kroppens 24-timmarscykel av fysiska, mentala och beteendemässiga förändringar, och nivåerna av hormoner som melatonin. Detta leder i sin tur till förändringar i kardiovaskulära riskfaktorer som inflammation och blodtryck, säger han till BBC.

Flera positiva effekter

Tidigare studier har visat att kaffekonsumtion kan ha flera olika positiva effekter.

Det ansedda John Hopkins-institutet har sammanställt några av dessa.

– Koffein är inte bara kopplat till en lägre risk att utveckla Parkinsons sjukdom, utan det kan också hjälpa dem som lider av sjukdomen att bättre kontrollera sina rörelser, framhåller John Hopkins.

"Starkare än någonsin"

Både vanligt kaffe och koffeinfritt kaffe verkar även ha en skyddande effekt på levern. 

Forskning visar att kaffedrickare är mer benägna att ha leverenzymnivåer inom ett hälsosamt intervall än personer som inte dricker kaffe.

– Argumenten för kaffe är starkare än någonsin, fortsätter John Hopkins.

– Studie efter studie tyder på att du kan få ut mer av din favoritmorgondryck än du trodde: Kaffe är fullt av ämnen som kan bidra till att skydda mot tillstånd som är vanligare hos kvinnor, inklusive Alzheimers sjukdom och hjärtsjukdom.

Foto: I. Yoon resp J. Schnobrich

Text: Redaktionen


22 februari 2026

TRUMP: Varför har de inte kapitulerat?

2026 02 22

Donald Trump är förundrad.

Den amerikanske presidenten går hårt fram i utrikespolitiken.

Men nu är han förvånad över att det ändå inte blir som han vill, berättar USA:s särskilda sändebud Steve Witkoff.

”Presidenten frågade i morse”

USA sätter hård press på Iran, men hittills har det inte gett önskade resultat, medger Steve Witkoff i en intervju med Fox News.

Han uppger att Donald Trump är förvånad över att Iran inte ger med sig, trots USA:s kraftigt ökade militära närvaro i Mellanöstern, och trots hårda hot om amerikanska attacker mot landet.

Trump är inte direkt frustrerad, utan snarare förundrad över detta, berättar Witkoff.

– Presidenten frågade mig om det i morse, säger Trumps särskilda sändebud i intervjun.

– Han undrar varför de inte har, jag vill egentligen inte använda ordet "kapitulerat", men… varför de inte har kapitulerat, säger Steve Witkoff.

 Han understryker att USA har satt den iranska regimen under mycket stor press.

– Varför har de under den här typen av press, med den mängd marin styrka vi har där, inte har kommit till oss och sagt: Vi vill inte ha ett kärnvapen, så här är vad vi är redo att göra, säger Witkoff i intervjun.

LÄS OCKSÅ: USA utlyser nödläge – tusentals flyg inställda

”Det är verkligen farligt”

Trumps särskilda sändebud säger samtidigt att situationen är väldigt allvarlig.

Han hävdar att Iran kan ha kapacitet att producera en atombomb – om bara en vecka.

– Det är verkligen farligt, säger Steve Witkoff till kanalen.

Försök till förhandlingar mellan USA och Iran pågår, samtidigt som Trump-administrationen uppges överväga en storskalig attack mot landet. Enligt uppgifter skulle en militär operation mot Iran kunna pågå i flera veckor.

Det finns också uppgifter om att Trump har en mordplan på sitt skrivbord, vilket MarcusOscarsson.se tidigare har rapporterat.

Planen har enligt källor tagits fram av Pentagon, och går ut på att Irans högste ledare ayatollah Ali Khamenei ska dödas.

Även ledarens son Mojtaba, som ses som sin fars potentiella efterträdare, samt andra personer runt diktatorn ska elimineras om planen sätts i verket.

Överväger olika alternativ

Samtidigt försöker USA dock förhandla med Iran, och uppges vilja erbjuda ett avtal som skulle innebära att landet tillåts göra en symbolisk, mycket begränsad kärnanrikning, uppger källor för Axios.

Donald Trump överväger fortfarande olika alternativ, och har enligt vissa källor ännu inte bestämt sig för hur han ska agera mot Iran.

LÄS OCKSÅ: Storskaliga attacker i Asien – dussintals döda

Foto: Official White House Photo by Daniel Torok

Text: Redaktionen


”Har startat tredje världskriget” – tung varning i natt

2026 02 23

Rysslands diktator Vladimir Putin har redan startat tredje världskriget.

Det säger Ukrainas president Volodymyr Zelenskyj till BBC.

– Jag bedömer att Putin redan har börjat. Frågan är nu hur mycket territorium han kommer att kunna erövra och hur man ska stoppa honom, säger han till kanalen och fortsätter:

– Ryssland vill påtvinga omvärlden ett annat levnadssätt och förändra de liv som människor har valt för sig själva.

Larmet: Kommer att fortsätta  

Samtidigt fortsätter de USA-ledda fredsförhandlingarna mellan Ryssland och Ukraina.

Enligt Zelenskyj vägrar den ryska sidan att överge kravet på att Ukraina ska avstå hela Donbasregionen i östra Ukraina till Ryssland. Kreml kräver att hela den ekonomiskt viktiga regionen ska tillfalla Ryssland, trots att ukrainska styrkor kontrollerar omkring 20 procent av området.

Zelenskyj vill inte göra några territoriella eftergifter.  

– Det handlar inte bara om mark. Att överge hundratusentals av våra invånare som bor där kommer att försvaga vår position. Det är så jag ser det. Och jag är säker på att ett sådant ”tillbakadragande” skulle splittra vårt samhälle, säger han till BBC.

Dessutom bedömer presidenten att Putin inte kommer att nöja sig med kontroll över östra Ukraina. Det skulle ”tillfredsställa honom ett tag”, men den ryska diktatorn kommer fortsätta att expandera sitt krig, varnar Zelenskyj.

– Enligt min uppfattning kommer han vara redo för det inom ett par år. Frågan är var han slår till nästa gång. Vi vet inte, men att han vill fortsätta [kriget] är ett faktum.

LÄS MER: USA och Ryssland överens – kräver samma sak

Starkaste försvarslinjerna

Ukrainas president Volodymyr Zelenskyj har upprepade gånger avfärdat idén om att dra tillbaka trupper från Donbass.

– Vi kan inte dra oss tillbaka från öst. Det handlar om vårt lands överlevnad. Vi har de starkaste försvarslinjerna där, sade han till reportrar i Kyiv i somras.

Zelenskyj kräver också konkreta säkerhetsgarantier från Europa och USA som en del av ett fredsavtal. När dessa är på plats är han redo att möta Vladimir Putin för att diskutera ett fredsavtal.

LÄS OCKSÅ: Storskaliga attacker i Asien – dussintals döda

Foto: F. Andrejevic

Text: Redaktionen