Barfota man begick ytterst sjuk handling – polisen upprörd

2023 07 25

En man med kamouflagejacka har tagits av polisen efter misstanke om att ha begått ett mycket sjukt brott.

Händelsen inträffade i söndags i centrala Skurup som ligger mellan Malmö och Ystad i södra Skåne.

Duvan flaxade

Mannen som är i 20-årsåldern rörde sig på Kyrkogatan när det hela ägde rum, rapporterar Skånska Dagbladet.

Plötsligt plockade han upp en duva som tycks ha gjort motstånd. Enligt uppgifter till tidningen ska duvan ha flaxat när mannen agerade.

Men 20-åringens avsikt var inte att på något sätt hjälpa duvan – utan precis tvärtom.

Ytterst brutalt

Den unga mannen gav sig istället på den stackars värnlösa duvan på ett ytterst sjukt och brutalt sätt.

Han slet av både vingarna och huvudet på fågeln.

Därefter förde han delar av duvan mot sin mun och stoppade även en del av duvans kroppsdelar in i munnen.

Gick barfota

Samtidigt som det hela utspelade sig hann en annan person uppmärksamma det makabra brottet.

Personen lyckades få fram en kamera och filmade händelseutvecklingen.
Det rapporterar Ystads Allehanda.

Gärningsmannen hade vid tillfället för brottet inga skor eller strumpor på sig utan promenerade barfota genom centrala Skurup.

Kvinna larmade polisen

Efter dådet mot duvan gick mannen vidare genom samhället och ner mot kyrkan.

I den ena handen höll han duvans huvud och i den andra resten av fågelkroppen.

mot kyrkan med huvudet i en hand och djurkroppen i den andra.

Kvinnan som hade filmat händelsen larmade polisen.

Polisen upprörd

Polismyndigheten reagerar med bestörtning på mannens sjuka agerande.

– Det är fullständigt makabert.

Det säger Sjöbos kommunpolis Johan Sandelin uppger Expressen.

Han betonar samtidigt att det är väldigt positiv att privatpersoner uppmärksammade det hela och slog larm till polisen.

– Det är jättebra att allmänheten har reagerat och agerat.

Spårades av polisen

Polisen fick ett mycket bra signalement på förövaren.

Utöver att han gick barfota och höll i en söndersliten duva så hade han på sig en annorlunda jacka.

Jackan var en så kallad kamouflagejacka.

Polisen kunde utan problem spåra upp och finna mannen.

Djurplågeri

20-åringen är nu misstänkt för brott, rapporterar Skånska Dagbladet.

Brottsrubriceringen är djurplågeri.

Arkivfoto: L. Sankey

Info: Det är inte mannen på bilden som har begått den sjuka handlingen.

Text: Redaktionen


15 jul 26

Allt är slutsålt – plötslig anstormning till Biltema

2026 07 15

Biltema har slut på lagret.

Den kraftiga värmen har fått svenskarna att rusa efter kylprodukter.

På Biltema står hyllorna nu tomma när efterfrågan blivit större än väntat.

Helt slutsålda

Temperaturerna har stigit kraftigt i veckan och SMHI har utfärdat varningar för höga temperaturer i stora delar av landet.

Detta har gjort att allt fler svenskar söker efter sätt att kyla ner sina hem.

På Biltema i Örebro är efterfrågan så stor att både fläktar och AC-anläggningar har sålt slut.

– Vi hade inte räknat med att sommaren skulle komma så tidigt. AC-anläggningarna är också slutsålda, det skedde för en månad sedan, säger Henrik Dahlin, logistikansvarig på Biltema Örebro, till Nerikes Allehanda.

Kunder som kommer till butiken för att köpa en fläkt möts nu av tomma lager.

LÄS MER: Varning i rysk tv: Ryssland upphör att existera

Högtrycket driver köprusningen

Den stigande värmen har fått många att agera snabbt.

När prognoserna visar temperaturer runt 30 grader eller mer ökar trycket på butiker som säljer kylprodukter.

Att söka sig till en annan butik är en möjlighet, men även där är tillgången begränsad då problemet inte bara gäller Biltemas butiker.

Leverantörerna har också svårt att möta den plötsligt höga efterfrågan.

– Problemet är att leverantören har slut på lagret, så trycket på fläktar och AC-anläggningar påverkar många kedjor, säger Henrik Dahlin.

Tryck hos fler kedjor

För två veckor sedan syntes samma trend hos teknikkedjan Power, där efterfrågan på kylprodukter sköt i höjden när värmen slog till.

Försäljningen av luftkonditionering ökade med hela 250 procent jämfört med samma vecka året innan.

Under en helg ökade trycket ytterligare när kunderna rusade efter svalka.

– Jag har aldrig sett siffror som dessa på en enda helg. Lördag och söndag låg vi på över 500 procents ökning mot förra året, och även idag ser vi en markant tillväxt", sade Arne Johan Hansen, försäljningschef på Power, i ett uttalande.

Biltema uppmanar kunder att vara ute i god tid om de vill köpa en fläkt inför varmare perioder.

Många väntar nämligen tills värmen redan är på plats innan de börjar leta efter en lösning.

LÄS MER: Moskva omringat – kommer från flera håll

Foto: Biltema CC scaled

Text: Redaktionen


15 juli 2026

Grip världsledaren – order från Turkiet

2026 07 15

Turkiet har bestämt sig för att efterlysa en av världens mest omtalade premiärministrar.

Ordern kommer direkt från en turkisk domstol och vänder sig till Interpol, världens största internationella polisorganisation med 196 medlemsländer.

Israels premiärminister Benjamin Netanyahu ska gripas, lyder beslutet enligt turkiska oppositionsvänliga kanalen Halk TV.

Bakgrunden till ordern är anklagelser om att Israel hindrat Freedom Flotilla, en serie internationella aktivist- och hjälpfartygskonvojer som försökt segla till Gaza för att bryta Israels sjöblockad och leverera humanitärt stöd. 

– Domstolen beslutade att utfärda kod röd till Interpol gällande Israels premiärminister Benjamin Netanyahu, som är bland de åtalade i fallet, rapporterar Halk TV.

35 åtalade

Förutom Netanyahu omfattas ytterligare 34 högt uppsatta israeliska tjänstemän i det åtal som chefsåklagarmyndigheten i Istanbul vill väcka.

Det yrkas om livstids fängelse för samtliga åtalade. Brotten som personerna misstänks för är följande:

  • Brott mot mänskligheten
  • Folkmord
  • Olagligt frihetsberövande
  • Grym behandling
  • Avsiktlig tillfogande av kroppsskada
  • Rån och fordonskapning

LÄS MER: Moskva omringat – kommer från flera håll

Beklagade sig till Trump

Relationen mellan Israel och Turkiet är sedan tidigare mycket spänd. Så sent som för några dagar sedan ska Netanyahu i telefonsamtal med USA:s president Donald Trump ha beklagat sig över den turkiska ledaren Recep Tayyip Erdogan.

– Under mötet betonade Netanyahu “allvaret” i president Erdogans och andra tjänstemäns uttalanden angående staten Israels existens, uppger Halk TV.

Sedan tidigare har Inernationella brottmålsdomstolen utfärdat en arresteringsorder mot Benjamin Netanyahu, som bland annat anklagas för krigsbrott i kriget mot Hamas i Gaza.

I höstas överklagade Israel ordern, men fick avslag.

LÄS MER: Ryska trupper strandsatta – tvingas fly

Foto: Official White House Photo by Daniel Torok

Text: Redaktionen