1 augusti 2026

Bankkunder uppmanas agera – “Kan bli betydande uppgångar”

2026 08 01

Räntor på bundna bolån kan komma att stiga framöver.

Kriget mellan USA och Iran fortsätter utan slut i sikte.

Så sent som igår kväll kom uppgifter om att USA och Israel förbereder attacker mot energiinfrastruktur i Iran.

Nu varnar experterna för att räntor på bundna bolån kan stiga – och uppmanar bankkunder att göra sig redo, rapporterar Dagens Nyheter.

“Kan bli betydande”

Organisationen Bostadsrätternas privatekonom Claudia Wörmann ser en tydlig risk för höjningar.

Det gör även SBAB:s chefsekonom Robert Boije.

– Skulle vi få en fortsatt långvarig konflikt och att Hormuzsundet är mer eller mindre stängt hela året ska man nog som bolånetagare ändå vara beredd på att det kan bli betydande uppgångar, säger han.

Bankkunder uppmanas

Vad ska man då göra om man är på väg att köpa bostad eller lägga om sina lån?

Claudia Wörmann säger att man aldrig ska glömma att bankerna är konkurrensutsatta.

– Så att det går att förhandla och den möjligheten tycker jag man ska ta, säger hon.

– Det är inte så bökigt att byta bank.

Läs mer: "Vi har inte tillräckligt” – krisbesked från Ryssland

Senaste nytt

USA uppges vara på väg att på nytt intensifiera sina attacker mot Iran.

Uppgifter pekar på att det kan bli de tyngsta attackerna mot energiinfrastruktur sedan kriget började, rapporterar CBS News.

Den här gången ser även Israel ut att kunna involveras i attackerna, men Donald Trump har ännu inte gett grönt ljus.

“Väldigt hårt”

Den militära anfallsplanen togs upp under president Trumps kabinettsmöte på Camp David i fredags, enligt källor som informerades i efterhand. 

Några av Vita husets medarbetare som fokuserar på politik var starkt emot, säger en av källorna. 

Så här lät det från Trump under gårdagen:

– Vi kommer att slå till mot dem väldigt hårt. Vid något tillfälle kommer de att säga: “Vi klarar helt enkelt inte av det mer”:

Läs mer: Regeringen utreder distansarbete – hoppas få fler i jobb

Foto: Swedbank resp Nordea resp SEB resp Handelsbanken

Text: Redaktionen


31 juli 2026

Körkortet ryker – stenhårt straff kan införas i trafiken

2026 07 31

Flera svenska städer plågas av så kallade vansinneskörningar.

Det handlar om ordningsstörningar i trafiken på sådana nivåer att det håller folk vakna om nätterna. Ofta drabbas samma gator och områden och är rentav livsfarligt för omgivningen.

Det framhåller justitieminister Gunnar Strömmer (M) som nu har fått nog av buskörningen. Värst drabbat anses Malmö vara.

Fordon som stör och medför otrygghet för omgivningen förekommer på flera platser i landet, inklusive i centrala Stockholm, men situationen i Malmö sticker ut. Även vi som inte är utsatta har tagit del av vittnesmål av familjer som inte kunnat sova om nätterna, och om människor som inte ser någon annan utväg än att flytta, framhäver ministern tillsammans med Malmös oppositionsråd Helena Nanne (M) i Sydsvenskan.

Ska utreda: körkortet kan ryka

Gunnar Strömmer understryker att regeringen “följt frågan noga i ett par år”. Det finns redan förslag och verktyg som böter och möjlighet att åtala förare med bullrande bilar för förargelseväckande beteende.

Nu är nya åtgärder på gång.

Bland annat ska det tittas på om det går att rycka körkortet från bilföraren som stör sin omgivning.

I uppdraget ingår att se över om det finns skäl att skärpa straffen eller införa ett nytt brott för den här typen av agerande. Utredaren ska dessutom överväga om det bör bli lättare att sätta in andra verktyg, som exempelvis att förverka – det vill säga ta – fordonet eller återkalla förarens körkort, berättar Gunnar Strömmer.

LÄS OCKSÅ: Ryssland har attackerat amerikansk anläggning

"Varken rimligt eller rättvist"

Senast i oktober 2027 ska utredningen ha lagt fram sina förslag för regeringen. Fram till dess att de ligger på bordet behöver verktygen som redan finns tillgängliga användas, uppmanar Strömmer. 

Bland dem finns exempelvis att polisen kan kräva en kontrollbesiktning efter en inspektion på plats, vilket leder till körförbud om föraren säger nej. 

– Det är varken rimligt eller rättvist att hänsynslösa människor medvetet och systematiskt ska kunna förstöra tillvaron för resten av Malmö. Både straffen och andra sanktionsverktyg behöver vara så pass skarpa att beteedet stoppas, skriver Gunnar Strömmer och Helena Nanne.

LÄS MER: Putin kan ge efter – USA bekräftar

Foto: Ninni Andersson/Regeringskansliet reps Liza Simonsson/Transportstyrelsen

Text: Redaktionen


31 juli 2026

Panik i Moskva – folk får bara ta med det viktigaste

2026 07 31

Oron för ukrainska attacker växer i Moskva.

Nu går ryska myndigheter ut och instruerar stadens invånare hur de ska agera när larmet ljuder vid luftattackerna.

Kartor har publicerats offentligt där stadens skyddsrum finns utmärkta, rapporterar flera medier.

– Åtgärden kommer efter kritik av bristen på flyglarm under de senaste ukrainska drönarattackerna, samtidigt som det finns varningar om att Kyjiv snart kan ta ballistiska långdistansmissiler i bruk, uppger Kyiv Post.

Får bara ta med det viktigaste

Bland skyddsrummen som syns på kartorna finns bland annat källare i lägenhetsbyggnader, parkeringsgarage under jord, postkontor och andra anläggningar med delar under markytan.

Om huvudstaden attackeras är det bråttom, instruerar myndigheterna.

– Invånarna uppmanas att endast ta med sig nödvändiga saker, inklusive id-handlingar, mediciner och en telefon med laddare, uppger tidningen.

LÄS OCKSÅ: Ryssland har attackerat amerikansk anläggning

Nya attacker i höst

I veckan kom rapporter om att Ukraina förbereder en historisk attack mot Moskva.

Ballistiska robotar kan för första gången avfyras mot den ryska huvudstaden, rapporterar oberoende ryska Meduza.

Enligt Denys Shtilierman, huvudägare och chefsingenjör på Fire Point – företaget som utvecklar Flamingo-robotar, pågår de sista testerna av de nya robotarna som kan slå mot Moskva.

– Militären kommer att fastställa måltavlor, men jag tror att det kommer handla om betydande mål från början, säger han till tidningen.

Många attacker

Under de senaste månaderna har Ukraina vid flera tillfällen nått Moskvaregionen med sina drönarattacker.

Samtidigt fortsätter Ryssland att slå mot den ukrainska huvudstaden. Bland annat under natten mot fredag, då en ny drönarsvärm drog in över Kyjiv, rapporterar RBC-Ukraine.

– På morgonen den 31 juli attackerade ryska styrkor återigen Kyjivregionen med attackdrönare, uppger myndigheter i staden, enligt tidningen.

– Som tur är finns inga civila offer. Räddningstjänst fortsätter att arbeta på platserna.

LÄS MER: Putin kan ge efter – USA bekräftar

Foto: A. Almov

Text: Redaktionen