BAKTERIEUTBROTT: Badhus tvingas stänga

2023 02 10

Badhuset Pingvinen i Varberg tvingas stänga efter ett omfattande utbrott av badhusfötter.

Den ovanliga åkomman har drabbat flera besökare.

Bakterien orsakar bland annat inflammation och smärta på undersidan av fötterna.

Nu tvingas badhuset hålla stängt och städa lokalerna.

– Efter att vi gått ut med informationen har det framkommit att det är några som fått symptom, säger badhusets anläggningschef till SVT Nyheter Halland.

I en intervju med P4 Halland berättar hon att badhuset nu vidtar omfattande åtgärder.

– Vi kommer att göra en nollställning på hela anläggningen, så att vi får bukt med det här. Vi ska minska smittspridningen helt enkelt.

Ny sjukdom

Badhusfötter är en relativt ny sjukdom.

De första fallen upptäcktes i Sverige 2019. Då drabbades flera personer i Uppsala av bakteriesjukdomen.  Därefter har fall konstaterats i bland annat Norrbotten och Kalmar län.

Oftast drabbas barn mellan 2 till 15 år.

Smittan sprids inte från person till person utan är objektburen.

Det är ingen allvarlig åkomma, men badhusfötter kan orsaka intensiv smärta.

– Det kan vara väldigt besvärligt att gå, förklarar smittskyddsläkare Fredrik Rücker i en intervju med SVT Nyheter.

– Det är bra  att det upptäcks så att man kan åtgärda problemet, kanske städa lite noggrannare, så det inte blir fler fall, tillägger han.

Fakta badhusfötter

- Orsakar intensiv smärta i fotsulorna inom 10–40 timmar efter bad

- Därefter följer en tilltagande svullnad, rodnad och värmekänsla

- Smärtorna kan var mycket starka och påverka förmågan att gå. Ibland kan smärtan vara så stor att det är omöjligt att ha på strumpor, skor eller täcke

- Vid ett insjuknande syn 1–2 cm stora, rödlila, ömmande noduli på fotsulans tryckställen; vanligen under tår och metatarsalhuvuden samt på laterala fotranden och hälarna

- Symptom som feber, sjukdomskänsla och illamående är sällsynt

Källa: Internetmedicin.se

Foto: C. Tai

Text: Redaktionen


21 augusti 2026

Körkortet ryker direkt – många missar vanlig trafikregel

2026 08 22

Var tredje svensk bilist gör samma misstag i trafiken.

Det visar en undersökning som polisen genomfört på E6:an utanför Helsingborg. Av 100 förare höll 34 alldeles för kort avstånd till bilen framför.

Ett stort problem.

Omkring 14 procent av alla personskador i trafiken orsakas av att ett annat fordon kör på ett annat fordon bakifrån, rapporterar SvD med hänvisning till Tranportstyrelsen.

I Stockholmstrafiken inträffar så kallade upphinnandeolyckor varje dag, uppger polisinspektör Christer Olofsson.

–  Stressen i samhället ökar och stressen i trafiken följer det ganska tydligt. Man tänker att ”trafiken framför borde förstå att jag har mer bråttom än du”, säger han till tidningen.

Reglerna

Avståndet till framförvarande fordon ska vara minst lika många meter som det antal kilometer i timmen du kör – exempelvis 50 meter om du kör i 50 kilometer i timmen.

Polisen och Nationella trafiksäkerhetsförbundet (NTF) hänvisar till tresekundersregeln som ett bra mått att förhålla sig till.

– För att du skall veta att du håller tillräckligt avstånd till fordonet framför, kan du använda följande tumregel: När fordonet framför passerar en viss punkt, t ex ett vägmärke eller ett träd, börjar du sakta räkna ”ettusen-ett, ettusen-två, ettusen-tre”, skriver NTF på sin hemsida.

LÄS OCKSÅ: Rekordnotering för elbilar

Då ryker körkortet

Trots att de flesta känner till tresekundersregeln glöms den bort på vägarna. Polisens nya radar och kameror upptäcker dagligen bilister som bryter mot regeln.

Att ligga för nära framförvarande fordon kan straffa sig.

Är tidsavståndet kortare än en sekund riskerar föraren böter på 2 000 kronor.

Om avståndet är ännu kortare ryker körkortet direkt.

–  Är det under 0,5 sekunder i tidsavstånd så brukar det bli en återkallelse, säger Transportstyrelsens körkortsutredare Carina Engman till tidningen.

ANDRA LÄSER: UPPGIFTER: Putin övertygad – dramatisk vändning i kriget

Foto: A. Lazic resp Transportstyrelsen

Text: Redaktionen


22 augusti 2026

Plötslig kollaps – säger nej till Trump

2026 08 22

En av USA:s största handelspartners har fått nog.

Amerikanska och kanadensiska representanter har under en lång tid försökt förhandla fram ett nytt handelsavtal.

För bara tre dagar sedan menade Donald Trump att en överenskommelse i princip var klar.

– Jag har pausat tullarna på 50 procent mot Kanada, som var planerade att träda i kraft i morgon bitti, under en tredagarsperiod. Detta baseras på att Kanada och USA, med förbehåll för att dokumenten slutgiltigt färdigställs, har en överenskommelse, skrev han på Truth Social.

Men nu har förhandlingarna plötsligt kollapsat.

Plötslig kollaps

Förhandlingarna pågick sent in på natten, men nu ger Kanadas premiärminister Mark Carney besked om att han tvingas säga nej till Donald Trump.

Efter veckor av samtal meddelar Carney att även om viktiga framsteg har gjorts, "har de framstegen inte varit tillräckliga för att uppnå våra mål för kanadensarna”, uppger NBC.

– Som ett resultat av detta har jag i kväll beslutat att avbryta handelsförhandlingarna med USA och instruerat Kanadas förhandlare att återvända till Ottawa, säger han.

Tullar på gång

Nu kommer 50-procentiga tullar att införas mot kanadensiska varor.

Men Kanada väntas slå tillbaka.

Mark Carney säger att “Kanada kommer att bemöta dessa tullar dollar för dollar för att skydda våra arbetare och företag”.

Läs mer: Besked från USA – ekonomin kommer krossas

Skyller på varandra

USA och Kanada lägger skulden för kollapsen på varandra.

Så här låter det från USA:s handelsrepresentant Jamieson Greer:

– Trots USA:s erbjudande till Kanada om att få den bästa behandlingen av alla större exportörer till vår marknad, har nya krav och tillbakarullningar av andra åtaganden från Kanadas sida rubbat den noggranna balans som uppnåddes under de senaste dagarna, säger han enligt CNN.

“Sådde tvivel”

Från Kanadas håll låter det annorlunda.

Premiärminister Carney menar att sista minuten-ändringar i USA:s villkor "var orättvisa, oekonomiska och sådde tvivel om tillförlitligheten hos en överenskommelse”.

Läs mer: Ryska folket vägrar tro på tv-propaganda

Foto: Official White House Photo by Daniel Torok

Text: Redaktionen