Badgäster upprörda – beteendet på stranden väcker irritation

2024 07 20

Många badgäster reagerar när andra besökare på stranden beter sig på ett oönskat sätt.

I helgen blir det högsommarvärme, och många människor kommer säkerligen att söka sig till badstränder.

Det är ett härligt sätt att tillbringa en sommardag.

Men när man måste trängas med många andra badgäster uppstår ibland också irritation.

Vissa beteenden gör svenska badgäster extra upprörda.

Hög musik på stranden – inte populärt

Det beteende som kanske väcker störst irritation är musik eller störande ljud.

Att spela sin egen favoritmusik i högtalare på stranden bland andra badgäster är inte alltid populärt.

– Man kan lämna Bluetooth-högtalarna hemma, säger en badgäst i Skåne till SR.

Många tycker att högljudda badgäster är de mest störande.

– Jag skulle säga, att göra en massa ljud, spela hög musik, störa andra liksom, säger en annan badgäst till radiokanalen.

Bör visa hänsyn

Etikettexperten Sofia Larsson, verksam på Svenska Dagbladet, menar att man kan lyssna på musik på stranden, men man bör i så fall göra det på ett sådant sätt att man tar hänsyn till andra badgäster.

Om någon annan redan spelar musik bör man avstå helt, så att andra badgäster slipper att höra musik från två ställen samtidigt.

Man bör också tänka över om ens musiksmak är tillräckligt behaglig för andra att ta del av.

– Jag är verkligen ”all for” att folk ska vara sitt mest autentiska, unika jag, oavsett om de gillar dödsmetall eller jazz – men inte på stranden, säger hon till SVT.

Flera beteenden väcker ilska

Det finns även flera andra beteenden på stranden som retar gallfeber på många badgäster.

Att kissa i vattnet är föga förvånande ett impopulärt beteende, och kan dessutom bidra till algblomning, påpekar Sofia Larsson.

Många retar sig också på när folk trampar på ens handduk där man ligger och solar, eller när andra badgäster breder ut sig precis bredvid utan att hålla ett rimligt avstånd.

Folk som spelar fotboll på stranden, så att bollen träffar andra badgäster, eller så att det kommer sand på andra badgäster, väcker också stor irritation, rapporterar radiokanalen.

Rökning på stranden är också en källa till ilska.

– De ska helst inte röka i närheten av mig. Jag är inte så förtjust i den doften, så att säga, och sen när man hittar fimparna i sanden, säger en badgäst till radiokanalen.

Foto: D. Gold

Text: Redaktionen


30 augusti 2026

Stubb säker – kommer skaka under Putins fötter

2026 08 30

Alexander Stubb uttalar sig nu om säkerhetsläget.

Under den senaste tiden har flera rapporter kommit som tyder på att Ryssland är på väg att mobilisera nyrekryter.

Så många som 600 000 kan mobiliseras under 2026 och 2027.

Samtidigt har oro uttryckts gällande att Putin skulle kunna öppna en ny front mot ett Natoland.

Finlands president Alexander Stubb tror inte alls på det – och han säger samtidigt att Putin kan ha stora inhemska konsekvenser att vänta.

Kan skaka

Europa måste förbereda sig militärt, säger Stubb.

Men han tror inte på någon rysk attack mot Nato, rapporterar Kyiv Independent.

– För närvarande är Rysslands alternativ för eskalering ganska begränsade. Det enda Ryssland fortfarande kan eskalera med är mobilisering. Och jag tror att en mobilisering skulle få inrikespolitiska konsekvenser i Ryssland, säger Stubb.

“Indikation”

Fler än hundra tusen ryssar har enligt uppgifter flytt till Georgien på grund av uppgifterna om en stundande mobilisering.

Men det skulle kunna få marken under Putins fötter att skaka.

Trots det ser även Stubb tecken på att det kan vara på gång.

– Om man tittar på de lagar de nu inför – som i princip handlar om att stänga gränser och begränsa rörligheten – så är det en indikation på det, säger han.

Läs mer: Ryssarna flyr – två länder står med öppna armar

Ekonomen kommenterar

Det opopulära kriget fortsätter, ryska oljeraffinaderier och lager sprängs av ukrainska drönare och ekonomin utmanas.

Den ryska toppekonomen Sergei Guriev säger att Putin får det allt svårare att dölja problemen.

– Putin måste nu säga ”ja, vi har träffar och nedslag och explosioner, men allt är under kontroll” – det är mycket kostsamt för honom, säger Guriev enligt Newsweek.

“Svårt att dölja”

Guriev, som tidigare rådgivit Dmitrij Medvedev, ser det som ett tecken att Putin faktiskt är ute och medger problem i ekonomin.

– Det här är väldigt svårt att dölja nu. Statsmedia rapporterar inte så mycket som man kan tro om alla de där problemen, men Putin måste redan tala om det här. 

Läs mer: Massiva rökmoln över Ryssland – se videon här

Foto: President of Russia Office resp N. Andersson Regeringskansliet

Text: Redaktionen


Regn och åska drar in – här brakar det loss imorgon

2026 08 31

Regn och kyligare väder är att vänta den kommande tiden.

Nu gör höstvädret entré på riktigt, och sommaren tackar för sig för den här gången.

Under den kommande veckan är det regn och kyligare väder att vänta i Sverige.

På vissa håll kan det bli kraftiga regnskurar – och i morgon måndag är åska att vänta, meddelar SMHI.

Här brakar det loss

Molnigt och regnigt väder kännetecknar vädret på måndagen.

Ett lite mer samlat område med skurar rör sig norrut över södra och mellersta Norrland. 

– Ytterligare ett nytt skurområde drar under dagen också in över södra Götaland. Dessa skurar kan bli ganska kraftiga med inslag av åska, framhåller vädermyndigheten.

SMHI:s meteorolog Catharina Wahlström kommenterar.

– Det kan bli ganska stora mängder i Götaland, främst i östra, men också i inre delen. Mellan 30 och 50 mm på ett dygn, säger hon till SvD.

–Det kan bli kraftig åska både i Götaland och delar av Svealand.

Stabiliseras på tisdagen

På tisdag är det främst Norrbottens län som berörs av regn och skurar, men även över Götaland kan någon enstaka skur förekomma.

På andra håll i landet ser det ut att spricka upp.

Under onsdagen har de flesta håll i landet ganska gott om utrymme för solen, men här och var någon enstaka skur. 

– Nuvarande prognoser indikerar att det är huvudsakligen sydvästra Götaland och delar av Jämtland som berörs. 

Läs mer: Finansministern utlovar 50 miljarder kronor

Vänder igen

Sedan vänder vädret igen.

Från torsdag och framåt pekar prognosen åt lite mer ostadigt väder.

Det innebär att nya skurar in västerifrån över norra Norrland och delar av Götaland.  

Och vädret ser inte ut att stabiliseras inom någon nära förestående framtid.

Mer regn och rusk

Mer regn och rusk är sedan att vänta under helgen.

– Även fredagen och lördagen ser det ut att bli skurbetonat över ungefär samma områden och därmed torrare över landets mellersta delar, meddelar SMHI.

– Söndag-måndag tyder en del på att ett lite mer omfattande lågtryck med regn når in över landet, men här blir prognosen mer osäker. 

Läs mer: Här satsar svenskarna sina sparpengar

Foto: NOAA

Text: Redaktionen