Axfood avvecklar bolag – 16 september sista dagen

2024 08 20

Livsmedelsjätten Axfood avvecklar nu ett av sina bolag.

Axfood, som bland annat äger Willys och Hemköp, meddelar på tisdagen att ett av matjättens bolag försvinner.

Det rör sig om matkassebolaget Middagsfrid, som grundades år 2007.

Processen är igångsatt och enligt Middagsfrids hemsida så är sista dagen för leverans den 16 september.

Svag marknad

Axfood köpte upp Middagsfrid år 2017 och har sedan dess utvecklat verksamheten.

Nu förklarar man dock att den svaga marknadsutvecklingen har lett till ett beslut om avveckling.

– Marknaden för e-handel med matkassar uppskattas idag till under 1 procent av den totala dagligvarumarknaden i Sverige, framhåller Axfood i ett pressmeddelande.

– Förändrade konsumentbeteenden i samband med den höga inflationen har haft en negativ påverkan på detta marknadssegment, vilket gör att utsikterna att nå önskad skala och långsiktigt hållbar lönsamhet för Middagsfrid framåt bedöms vara utmanande.

Det händer nu

Axfood förklarar vidare att Middagsfrids resurser kommer att integreras i Axfoods övriga verksamheter, bland annat Hemköp men även med Linas Matkasse.

– Ett avtal ingås med Linas Matkasse om samarbete som syftar till att Middagsfrids kunder framåt erbjuds handla matkassar hos Linas Matkasse. 

– Vidare tar Hemköp över Middagsfrids receptbank med fler än 8 000 recept och matinspiration, för att ytterligare stärka Hemköps kunderbjudande och inspirera till goda måltider. 

– Därutöver kommer Axfoods restaurangkedja Urban Deli att överta Middagsfrids samarbete med Axfoundation och Torsåker gård kring innovationsarbete och framtidens mat.

39 medarbetare påverkas

Den sista leveransdagen är den 16 september men verksamheten avvecklas fullt ut den 30 september.

Totalt 39 medarbetare berörs av beskedet och fackliga förhandlingar har inletts.

Kavall gick i konkurs

Marknaden för matleveranser tycks onekligen vara tuff i dagsläget.

Tidigare i år kom besked om att Online-matbutiken Kavall går i konkurs.

– Bolaget saknar förmåga att betala sina skulder och denna oförmåga är inte endast tillfällig, sade vd Erel Sherman då enligt Breakit.

Foto: G. Kaiser Axfood

Text: Redaktionen


21 jan 2026

”Spik i kistan” – Trumps mardröm står för dörren

2026 01 21

Donald Trump har sedan han åter tog plats i Vita huset gått fram med en hård linje, i många fall också mot sina allierade.

För ett par dagar sedan kom dock en rapport som visar att det är amerikanerna själva som drabbas hårdast av presidentens tuffa handelspolitik, vilket marcusoscarsson.se tidigare rapporterat om.

– Utländska exportörer sänkte inte sina priser i någon nämnvärd utsträckning som ett svar på USA:s tullhöjningar. Ökningen av tullintäkterna på 200 miljarder dollar motsvarar 200 miljarder dollar som utvinns från amerikanska företag och hushåll, fastslår Kiel Institute i en kartläggning.

Slår tillbaka mot Trump

Nu kommer ytterligare rapporter som visar att Donald Trumps aggressiva politik slår hårt mot det egna landet.

Forskning från elituniversitetet Harvard, med ekonomiprofessor Kenneth Rogoff i spetsen, visar att världsekonomin befinner sig i ett långsamt skifte, rapporterar DN.

Dollarn håller på att förlora sin roll som den dominerande globala valutan.

Och skiftet skyndas på av Donald Trumps jakt på att stärka USA:s roll som maktspelare i världen.

Det krympande förtroendet för den amerikanska administrationen skadar istället den inhemska valutan och försvagar USA:s roll i världen, menar ekonomiprofessorn.

LÄS MER: Swedbank varnar – ”Risken har stigit markant”

Grönland inget undantag

Donald Trumps senaste strid, i raden av presidentens många konflikter, gäller Grönland.

Trump har hotat med handelstullar för att få sin vilja igenom.

Men Harvardprofessorn framhåller att den nuvarande linjen främst kommer drabba USA.

– Jag tror att varje gång de här kriserna uppstår är det ännu en spik i kistan för dollarn, säger Kenneth Rogoff, till DN.

Börsen kan kollapsa

Ekonomiprofessorn varnar också för att börsen riskerar att kollapsa om ett tullkrig mellan USA och Europa blir verklighet.

Men i nuläget bedömer han ändå riskerna som relativt små.

– Om situationen eskalerar med motåtgärder från EU, ytterligare tullar från Trump och om EU faktiskt använder sitt ekonomiska kärnvapenalternativ, då kan börserna kollapsa, säger Kenneth Rogoff, till tidningen.

LÄS MER: Norge varnar för krig

Foto: Official White House Photo by Daniel Torok

Text: Redaktionen


21 jan 2026

S har bestämt sig – det blir SD

2026 01 21

Socialdemokraterna har bestämt sig.

Partiet pekar ut Sverigedemokraterna som sin huvudsakliga motståndare i valet 2026.

Det bekräftar Tobias Baudin, partisekreterare för Socialdemokraterna, rapporterar Expressen.

– Ulf Kristersson och Moderaterna är andrafiolen i Tidösamarbetet, det är därför vi väljer bort Moderaterna, säger han till tidningen.

"Råder ingen tvekan"

Redan i oktober kom uppgifter om att det hade börjat diskuteras i Socialdemokraterna vilket parti som ska utnämnas som Magdalena Anderssons (S) huvudsakliga motståndare till valet.

Nu har man alltså bestämt sig.

Tobias Baudin kallar valet “naturligt” eftersom SD är det näst största partiet i riksdagen. Sverigedemokraterna är dessutom största parti i Tidösamarbetet.

– Det råder ingen tvekan om vem som egentligen kommer att bestämma om Tidöpartierna vinner det här valet. Oavsett om Jimmie Åkesson blir statsminister eller inte så är det han som kommer att styra regeringen inifrån, säger Tobias Baudin. 

"Inte orimligt"

SD har kommenterat S-beskedet via partisekreterare Mattias Bäckström Johansson som säger att valet “inte är orimligt”, just med tanke på partiets storlek.

Även inför förra valet ville Socialdemokraterna i första hand mäta sig med Sverigedemokraterna. Inför några av de sista tv-sända debatterna tog S kontakt med SVT och TV4 i syfte att få Magdalena Andersson att debattera mot Jimmie Åkesson istället för Ulf Kristersson (M), uppgav Aftonbladet vid tillfället.

Då fick man inte gehör för önskemålet.

LÄS MER: Trump storhånar Nato

"Går bra i stora delar av landet"

I den senaste opinionsmätningen från Verian i mitten av januari uppgick Sverigedemokraternas väljarstöd till 21,3 procent. 

– Partiet går bra i stora delar av landet, med undantag för några av storstäderna. Stödet på 21,3 procent är nu bara 2,3 procentenheter lägre än vad regeringspartiernas stöd summerar till, framhöll Per Söderpalm, opinionsansvarig på Verian, i en kommentar då.

Moderaterna nådde 17,5 procent och Socialdemokraterna 33,8 procent.

LÄS MER: Över 18 000 svenska ägare – aktie sparkas ut från börsen

Foto: Ninni Andersson/Regeringskansliet

Text: Redaktionen