AVSLÖJANDE: Säkerhetsbrist hos Sveriges Radio – Putinvän anställdes som it-tekniker

2022 06 27

Sveriges Radio uppges ha underlåtit att säkerhetspröva utländska it-tekniker från Ryssland och Israel.

Under ett års tid arbetade sammanlagt 27 it-tekniker från det multinationella bolaget Dalet för Sveriges Radio till dess att projektet upplöstes 2016. De kom bland annat från Ryssland, Israel och Frankrike.

Men SR, som är en del av det svenska totalförsvaret, förmådde inte att på förhand säkerhetspröva teknikerna. Och en av dem har visat sig vara en trogen anhängare till den ryska regimen, avslöjar Dagens Nyheter.

Haft möjlighet att sabotera

Teknikern har jobbat fysiskt på plats innanför skalfasaderna hos SR och därmed haft stora möjligheter att både sabotera och komma över känslig information.

– Du kan ansluta utrustning till nätverket, få åtkomst till nät som inte är åtkomliga utifrån, ändra rättigheter och behörigheter, säger it-experten Robert Malmgren till tidningen.

Arbetat för Kremls psykologiska krigföring

Enligt DN:s avslöjande har den utpekade före detta SR-teknikern arbetat för flera regimtrogna ryska medier. 

Bland annat har han jobbat för RT, en statligt kontrollerad tv-kanal som beskrivs som en del av Kremls psykologiska krigföring.

“Lojalitet till rysk säkerhet”

Johan Wiktorin, säkerhetsanalytiker, har undersökt mannens cv och pekar ut en tidigare arbetsplats som extra uppseendeväckande – Zvezda. Det är det ryska försvarsdepartementets eget tv-nätverk.

– Om hans uppgivna cv är korrekt, så kom ryska försvaret 2012 fram till att hans lojalitet främst gick till rysk säkerhet, säger han till DN.

Inga bevis för otillbörligt agerande

Flera säkerhetsexperter kritiserar SR:s brist på säkerhetsskyddsrutiner och det faktum att konsulterna har haft tillgång till systemen de har haft. 

Det finns emellertid inga bevis för att den särskilt utpekade mannen agerat otillbörligt. 

“Inte bekväm”

Uppgifterna från DN är nya för radiokanalen. Enligt SR själva skulle inte Dalets utländska it-tekniker arbeta med säkerhetsklassad information, men krävde ändå “en viss access” för att kunna utföra sitt arbete. 

– Det är klart att jag inte känner mig bekväm med det ni visar. ​​Det kan jag inte sticka under stol med, säger SR:s vd Cilla Benkö, samtidigt som hon inte kan svara på om det var ett problem under själva projekttiden.

Inte första gången

Sveriges Radios säkerhetsarbete har kritiserats förr. För sju år sedan lyckades den ryska journalisten Egor Putilov, med falskt namn, få anställning för en utbildningsvecka på Radio Sweden.

– Egor Putilov är min journalistiska pseudonym, som varit viktig att ha när jag arbetat i krigszoner som Egypten och Syrien, där jag blivit gripen. Då är det lätt att hamna i kläm om de googlar och ser vad man tidigare skrivit, under eget namn, sade han till Aftonbladet 2016.

Ryska cyberhotet har ökat

Konsulterna från Dalet arbetade som sagt för SR fram till och med 2016. 

I år, efter Rysslands invasion av Ukraina, bedöms det ryska hotet mot Sverige vara betydligt allvarligare än under tiden som SR anlitade den utpekade it-teknikern.

– Cyberhot, hybdridhot, sabotage, underminerande av vår statsorganisation, alla olika typer av attacker som man kan tänka sig. Jag vet inte vad de avser att göra eller inte göra men att Europa lever i en hotsituation och att allting har förändrats i grunden. Så är det, sade försvarsminister Peter Hultqvist (S) i april enligt Aftonbladet.

Foto: President of Russia resp Sveriges Radio

Text: Redaktionen


8 jan 2026

JUST NU: 17 länder går ihop mot Putin

2026 04 11

En mängd europeiska länder ska ställa Putin inför rätta.

Minst 17 europeiska länder är redo att stödja en särskild tribunal mot Ryssland.

Ett avgörande steg mot att kunna lagföra aggressionen och kriget mot Ukraina, rapporterar Kyiv Independent.

Genombrott i Europa

Planerna på en särskild tribunal för att åtala Rysslands aggression mot Ukraina har nu nått en kritisk punkt.

Minst 17 europeiska länder har signalerat sitt stöd – fler än de 16 som krävs för att processen ska gå vidare inom Europarådet.

Det innebär att frågan kan tas upp på allvar vid ministermötet i maj.

–Det är ett genombrott som förändrar dynamiken i Europa, uppger tidningen.

Belgien är ett av länderna som är nära att ansluta sig formellt.

–Vi anser att det är både en juridisk nödvändighet och en politisk skyldighet att täppa till straffriheten för aggressionsbrottet, säger landets utrikesdepartement i ett uttalande.

LÄS MER: Ryssland attackerat – 1 000 kilometer från frontlinjen

Tribunalens uppgift

Den särskilda tribunalen är tänkt att fokusera på själva beslutet att inleda krig – det som i folkrätten kallas aggressionsbrott.

Det skiljer sig från krigsbrott, som redan utreds av Internationella brottmålsdomstolen i Haag.

Bakgrunden är att den nuvarande domstolen saknar jurisdiktion över just beslutet att invadera Ukraina.

Därför behövs ett separat rättsligt organ.

Ukraina uppmanar fler

Utöver de europeiska länderna har även Costa Rica anslutit sig, vilket visar att initiativet kan få global räckvidd.

Samtidigt hoppas Ukraina på ännu bredare stöd.

–Vi räknar med en mycket bredare krets av deltagare, säger Andrij Sybiha, Ukrainas utrikesminister.

Danmark och Österrike är bland de länder som tydligt signalerat sitt stöd, även om vissa formella beslut fortfarande väntar.

Beslut i maj

Mycket tyder på att Nederländerna kan bli värdland för tribunalen, med Haag som en naturlig plats för internationell rättskipning.

Förberedelserna är redan i gång, enligt nederländska företrädare.

Moldavien, som håller i ordförandeskapet, har gjort tribunalen till sin högsta prioritet.

När Europarådets 46 medlemsländer möts i Chisinau den 14–15 maj väntas frågan ta ett stort steg framåt.

LÄS MER: Stor explosion i Ryssland

Foto: President of Russia Office 

Text: Redaktionen


Ryssland inför totalblockad

2026 04 10

Ryssland har infört en fullständig blockad i hela landet.

Ryska myndigheter har blockerat meddelandeappen Telegram i hela landet.

Detta markerar en av de mest omfattande åtstramningarna av digital kommunikation på senare år, rapporterar Kyiv Post.

Fullständig blockad

Ryssland har enligt uppgifter helt stängt ned tillgången till Telegram i hela landet.

Blockaden gäller både mobilnät och fast internet, vilket gör appen i praktiken oanvändbar utan hjälpmedel som VPN.

Enligt rapporter från flera användare runt om i landet har åtkomsten plötsligt försvunnit, och många beskriver att tjänsten helt slutat fungera.

– Det verkar som att Telegram har blivit totalblockerat på Ryska federationens territorium, säger Mikhail Klimarev, chef för organisationen Internet Protection Society.

LÄS MER: Ryssland attackerat – 1 000 kilometer från frontlinjen

Digital nedstängning

Efter blockaden fungerar Telegram i stort sett bara via VPN-tjänster, som krypterar användarnas internettrafik och leder den genom andra servrar för att kringgå censur.

För vanliga användare innebär detta att appen inte längre går att använda som tidigare, eftersom meddelanden inte skickas, media inte laddas och appen ofta inte ens startar utan sådan teknik.

Situationen har lett till att många beskriver det som en form av digital nedstängning.

Blockaden kommer inte utan förvarning.

Den ryska medieövervakaren Roskomnadzor har under en längre tid stegvis begränsat Telegram genom att strypa hastigheten, begränsa röst- och videosamtal samt försämra möjligheten att ladda ner media.

Dessa åtgärder har gradvis gjort plattformen svårare att använda innan den nu helt stängts ned.

Regeringen svarar

Ryska myndigheter uppger att beslutet grundas i att plattformen används för kriminell och terroristrelaterad aktivitet.

Samtidigt försöker Kreml styra användare mot en ny nationell meddelandeapp.

– Vi uppmanar medborgarna att byta till vår nationella meddelandeapp MAX, uppger officiella källor enligt rapporteringen.

Kritiker har dock uttryckt oro för att den nya appen kan komma att användas för övervakning av användare och ytterligare kontroll över informationsflödet i landet.

Blockaden ses som en del av en bredare utveckling där internetfriheten i Ryssland successivt har begränsats sedan 2022.

LÄS MER: Fyra länder stoppar Ukraina från Nato

Foto: E Fillin

Text: Redaktionen