Avskyvärt av Kronfågel – Förtroendet är förbrukat flera gånger om

2021 05 26

Kycklingar som behandlas vedervärdigt, smutsigt kött och smitta – återigen sviker Kronfågel allt och alla. Det är verkligen inte första gången.

Matjätten Kronfågel har hamnat i ännu en skandal. Aftonbladets avslöjande om hur det pågår hemskheter vid Kronfågels kycklingproduktion överraskar tyvärr inte jättemycket. Illusionen om att de svenska matjättarna är många  gånger bättre än omvärlden har sedan länge fallerat – men självklart blir man ändå upprörd och förtvivlad varje gång det uppdagas. Det är långt ifrån första gången Kronfågel hamnar i blåsväder.

◾2011 avslöjades det att 10 000 kycklingar kvävdes till döds i lastbilar på väg till Kronfågels slakteri – samma slakteri som återigen är i skandal nu. Kronfågel vägrade att tala om händelsen men SVT kunde med hjälp länsstyrelsens polisanmälan få fram hur Kronfågel trots att man visste om lastbilarna enligt SVT var dödsfällor ändå fortsatte med plågeriet i flera dagar.

◾2017 rapporterade media om hur såväl djur som anställda och konsumenter drabbades av att Kronfågel försökte tjäna mer pengar genom att slarva med rengöring av utrustningen. Kronfågel tvättade transportlådor i förorenat vatten vilket ledde till att förekomsten av campylobakter i kycklingen ökade med 30%.

◾2019 vittnade lantbrukare som levererar till Kronfågel om en tystnadskultur där man fått direktiv om att inte gå ut offentligt med kritiska åsikter.

◾2021 avslöjas hur Kronfågel  skållar kycklingar levande. Dessutom smutsigt kött och smittoutbrott.

Sannolikt bara en bråkdel

Man behöver inte vara Einstein för att förstå att det sannolikt bara är en bråkdel av alla hemskheter i svenska köttbranschen som kommer fram i media och slutsatsen avseende Kronfågel är enkel – Kronfågel beter sig avskyvärt mot djuren och företagets förtroende är förbrukat flera gånger om.

Det man blir mest upprörd över är hur detta kan få fortgå och gång efter gång upprepas. Om frågan skulle ställas till svenska folket är min prognos att svaret blir tydligt – det är alldeles för milda straff mot de företagsägare och anställda som beter sig på detta vedervärdiga sätt.

Man mår illa!

[yop_poll id="107"]

19jan2026

Skattefri ersättning införs i Sverige – ”3 750 kronor i månaden”

2026 01 20

Regeringen och Sverigedemokraterna har enats om att genomföra en omfattande bidragsreform.

Syftet är att få fler svenskar att gå från bidrag till arbetet.

Nu meddelar Tidöpartierna att en del av reformen kommer att utgöras av en så kallad jobbpremie.

Premien kommer att vara tillfällig och består av en skattefri ersättning till människor som fått försörjningsstöd under en viss period, och därefter övergått till anställning och blivit självförsörjande. Som mest kommer den skattefria ersättningen att uppgå till 3 750 kronor per månad och betalas ut under 18 månader.

– Alldeles för många människor i Sverige har fastnat i ett långvarigt bidragsberoende. Konsekvenserna är förödande, både för den som cementeras in i ett utanförskap och för de barn som växer upp utan att se sina föräldrar gå till jobbet. Med en tillfällig jobbpremie ökar incitamenten ytterligare att gå från bidrag till arbete, säger äldre- och socialförsäkringsminister Anna Tenje (M).

”Ska märka det direkt i plånboken”

Socialminister Jakob Forssmed (KD) kommenterar också den nya reformen.

–  Vi måste hjälpa människor som har fastnat i ett långvarigt bidragsberoende att komma tillbaka till arbetslivet och kunna försörja sig själva. Jobbpremien blir ett av regeringens verktyg för att bryta utanförskap och ge människor hopp om en bättre framtid, säger han.

Sverigedemokraternas ekonomiskpolitiske talesperson Oscar Sjöstedt ser den nya jobbpremien som ett viktigt verktyg för att få fler människor i arbete.

– Jobbpremien är ett tydligt steg för att återupprätta arbetslinjen. Den som lämnar bidrag för arbete ska märka det direkt i plånboken. Samhället ska inte längre premiera passivitet framför ansvar och egen försörjning, säger han.

LÄS MER: Svenskarna har fel – här går det att spara ”stora pengar” 

FAKTA: Jobbpremien

För att ha rätt att ta del av den skattefria ersättningen krävs det att man:

- har fått försörjningsstöd utbetalt för varje månad från juli 2025 till december 2025,

- har kontant bruttolön inklusive skattepliktiga förmåner för samma kalendermånad som ansökan om jobbpremie avser, och

- inte har fått försörjningsstöd utbetalt för samma kalendermånad som ansökan om jobbpremie avser.

Källa: Regeringskansliet

LÄS OCKSÅ: Grönlänningar rusar till butikerna – alla köper samma saker

Foto: Ninni Andersson Regeringskansliet

Text: Redaktionen


23 oktober 2025

Kremls utspel: “Kollaps – nu är det över”

2026 01 19

Det firas ordentligt i Kreml.

Donald Trumps ord om Grönland har skakat om Europa rejält.

Den amerikanska presidenten hotar med tullar mot en rad länder – däribland Sverige – för att de stöttar Danmark och Grönland.

Sprickan mellan EU och USA har samtidigt lett till glädje i Kreml.

Kremls ekonomiska förhandlare Kirill Dmitriev menar nu att “den transatlantiska alliansen är över”, rapporterar Kyiv Independent.

“Kollaps – nu är det över”

Ryska tjänstemän uppges välkomna Trumps tullhot mot Frankrike, Danmark, Sverige och flera andra länder.

Kremls ekonomiska förhandlare Kirill Dmitriev menar att draget signalerar en “kollaps” inom den transatlantiska alliansen.

– Den transatlantiska alliansen är över, menar han.

Även Medvedev

En annan som glädjer sig över utvecklingen är Rysslands tidigare president Dmitrij Medvedev.

– USA förbereder sig på att attackera Grönland och väljer ön framför någon form av atlantisk solidaritet, framhåller Medvedev.

Läs mer: Ukrainska folkets krav: Låt oss bestämma

Senaste nytt

Den svenska regeringen har på söndagen släppt ett gemensamt uttalande tillsammans med Danmark, Finland, Frankrike, Tyskland, Nederländerna, Norge och Storbritannien.

– Vi står i full solidaritet med kungariket Danmark och det grönländska folket. Som en fortsättning på den process som inleddes förra veckan står vi redo att inleda en dialog baserad på principerna om suveränitet och territoriell integritet, vilka vi står fast bakom, framgår av meddelandet.

Kan bli stökigt

Samtidigt väntas stökigheter på världens finansiella marknader den kommande tiden.

När Donald Trump för nästan ett år sedan aviserade tullar mot majoriteten av världens länder störtdök börser i såväl USA som Europa.

Den amerikanska börsen är stängd på måndagen – men i Sverige är börsen öppen som vanligt.

Läs mer: Macron begär stenhård åtgärd mot USA – ”Bazooka”

Foto: I. Lapyrin

Text: Redaktionen