7 jan 2026

Avgörande upptäckt om blå zoner och livslängd – ”extraordinära bevis”

2026 01 07

Blå zoner är geografiska områden där människor lever betydligt längre och friskare liv än genomsnittet.

De blå zonerna har också en ovanligt hög koncentration av hundraåringar.

Gemensamma livsstilsfaktorer tros ligga bakom skillnaderna.

Men på senare år har fenomenet ifrågasatts.

Kritiker ifrågasätter hur korrekta självrapporterade åldrar egentligen är. De menar att det handlar om resultatet av dålig folkbokföring eller administrativa fel, uppger Euronews.

Färsk studie bekräftar

En ny studie, som publicerats i The Gerontologist, bekräftar nu förekomsten av verkliga blå zoner.

– Extraordinära påståenden om livslängd kräver extraordinära bevis, säger Steven Austad, medförfattare till studien och vetenskaplig chef vid American Federation for Aging Research, rapporterar Euronews.

– Regioner som kallas blå zoner är verkliga områden där människor lever längre och är mycket mer benägna att nå 100 år.

Begränsade områden

För att betecknas som en blå zon måste platsen vara geografiskt avgränsad och ha en mycket hög koncentration av personer över 90 år.

Dessutom måste ett register som kan validera födelse- och dödsattester finnas.

Studiens forskare framhåller vikten av fortsatta studier i de blå zonerna för att hitta nyckeln bakom ett långt och friskt liv.

– Vi anser att validering av de blå zonerna är viktig eftersom det finns värdefulla lärdomar att dra och inspiration att hämta från livsstilar som möjliggör långa, hälsosamma liv, uppger forskarna i publikationen.

– Att dokumentera försvinnandet av blå zoner kan vara lika informativt om livsstilsfaktorer kopplade till sämre hälsa i senare livet.

LÄS OCKSÅ: ”Stora pengar vi kan spara” – glädjebesked för hushållen

Bekräftar och dementerar

Den nya studien bekräftar två klassiska blå zoner, som uppfyller kriterierna.

Det handlar om den italienska ön Sardinien och den grekiska ön Ikaria.

Däremot visar studien att två områden som tidigare ansetts som blå zoner inte längre uppfyller kriterierna.

Det är Okinawa i Japan och Nicoya i Costa Rica.

Dessutom identifierades nya kandidatregioner i Nederländerna, Kina och Martinique.

– De genomgår nu validering innan de accepteras som nya moderna blå zoner, uppger Euronews.

LÄS MER: Swedbank: Bakslag för många småsparare – på grund av starka kronan

Foto: Hoi An and Da Nang Photographer

Text: Redaktionen


6 januari 2026

Trump fruktar riksrätt – ”vad i helvete pågår?”

2026 01 07

Donald Trump är orolig.

President Trumps utrikespolitiska agerande har återigen väckt uppseende de senaste dagarna, inte minst när det gäller Venezuela och Grönland.

Samtidigt uttrycker Trump oro över risken för ett inrikespolitiskt bakslag under 2026 – som kan leda till att han återigen ställs inför riksrätt.

”Vi måste vinna – annars…”

I november hålls det mellanårsval i USA – alla platser i representanthuset och en tredjedel av platserna i senaten står på spel.

Nu varnar Donald Trump sina partikamrater för vad som kommer att hända om republikanerna förlorar mellanårsvalet, rapporterar Reuters.

– Vi måste vinna mellanårsvalet, för om vi inte vinner mellanårsvalet kommer det bara att bli… jag menar, de kommer att hitta en anledning att ställa mig inför riksrätt, säger Donald Trump till republikanska politiker, enligt nyhetsbyrån.

– Jag blir ställd inför riksrätt, upprepar den amerikanska presidenten.

LÄS OCKSÅ: Vita huset hånar Kreml

”Vad i helvete pågår?!”

Trump är den enda presidenten i USA:s historia som har ställts inför riksrätt två gånger. Han friades dock i senaten båda gångerna.

Men nu fruktar han alltså att det ska hända igen om republikanerna förlorar mellanårsvalet.

Oron förstärks av dåliga opinionssiffror, och av den historiska erfarenheten att presidentens parti brukar förlora platser i mellanårsvalet.

Donald Trump uttrycker frustration över denna historik och de just nu svaga opinionssiffrorna.

– De säger att när man vinner presidentvalet förlorar man mellanårsvalet, säger Trump, enligt nyhetsbyrån.

– Jag önskar att ni kunde förklara för mig vad i helvete som pågår i det allmänna medvetandet, för vi har rätt politik, säger den amerikanska presidenten.

Riksrätt två gånger

Trump ställdes inför riksrätt 2019 på grund av anklagelser om maktmissbruk och rättshinder relaterade till Ukraina, rapporterar Axios.

2021 ställdes han återigen inför riksrätt, då anklagad för att ha hetsat till upploppet vid Kapitolium den 6 januari, alltså för exakt fem år sedan. Men han friades alltså i båda fallen.

Mellanårsvalet blir dock mycket viktigt för Trump, och presidenten har nu press på sig att ägna mer energi åt inrikespolitiken. Frågan om inflation och levnadskostnader är extra viktig för många amerikanska väljare, enligt nyhetsbyrån.

LÄS OCKSÅ: Grönländskt raseri - mot Danmark

Foto: The White House

Text: Redaktionen


USA säger ja – jättebesked för Ukraina

2026 01 06

Ukraina kräver säkerhetsgarantier från sina allierade för att kunna underteckna ett fredsavtal med Ryssland.

Europeiska länder har utryckt vilja att bistå, medan USA hittills har varit mer avvaktande.

Men nu uppges den krångliga frågan vara avgjord. 

Efter tisdagens toppmöte i Paris meddelar länderna i ”De villigas koalition” att man har enats om säkerhetsgarantier till Ukraina.

Dessutom är USA med på tåget.

– Det nya är att USA är villigt att ge sådana garantier. Huvudkomponenten är att övervaka och säkerställa att ett eventuellt fredsavtal följs, men också att brott mot avtalet kommer att engagera USA att stödja Ukraina, säger Norges statsminister Jonas Gahr Støre till Dagbladet efter mötet.

Støre beskriver beskedet som avgörande.

– Det är USA som behövs för att få trovärdiga säkerhetsgarantier på plats.

Hela listan

Enligt det norska regeringskansliet är Europa, USA och Ukraina överens om en slutdeklaration som specificerar vad som ska ingå i säkerhetsgarantierna.

Det handlar bland annat om:

- USA-ledd övervakning och verkställande av en framtida vapenvila, i samarbete med koalitionspartner

- Stöd till Ukrainas försvarsstyrkor

- En internationell säkerhetsstyrka på plats i Ukraina

- Stöd till Ukraina om Ryssland anfaller igen

- Långsiktigt militärt stöd och samarbete med Ukraina

LÄS MER: Grönländskt raseri – mot Danmark

Svensk optimism

Statsminister Ulf Kristersson (M) säger sig vara positiv efter tisdagens toppmöte. Han uppger att länderna har tagit ”ytterligare steg mot trovärdiga säkerhetsgarantier för Ukraina”.

– Med sådana finns det förutsättningar för en hållbar fred, det tycker jag är helt uppenbart, säger han till SVT.

LÄS OCKSÅ:

Mardröm för Irans ledare – nya uppgifter i dag

Rysslands “röda linje” passerad – Expert: Putin har skämt ut sig

Foto: Official White House Photo by Daniel Torok

Text: Redaktionen