Avgörande besked på väg – Ukraina nära ett ja
2026 10 06
Ukraina kan snart få grönt ljus.
EU uppges förbereda en särskild färdplan för Ukrainas väg mot ett EU-medlemskap.
Samtidigt kan ett viktigt hinder kan vara på väg att försvinna, rapporterar RBC Ukraine.
Förbereder ny färdplan
EU håller på att ta fram vägledande färdplaner för fyra kandidatländer som vill bli medlemmar i unionen: Montenegro, Albanien, Moldavien och Ukraina.
Färdplanerna ska bland annat innehålla vägledande tidsplaner och konkreta uppgifter som behöver genomföras.
Tidigare har vägen till ett ukrainskt EU-medlemskap setts som lång. EU har betonat att Ukraina måste genomföra omfattande reformer och att det inte finns några genvägar – men nu sker nya steg i snabbare takt.
Färdplanerna väntas vara klara senast den 28 oktober, enligt EU-kommissionären med ansvar för utvidgning, Marta Kos.
Läs mer: 320 förlorar jobbet – tung kollaps i bilbranschen
Ukraina får särskild plan
Ukrainas färdplan kommer samtidigt att skilja sig från de övrigas.
Anledningen är framför allt kriget i landet, som gör Ukrainas situation betydligt mer komplicerad än för de andra kandidatländerna.
Enligt Kos pågår arbetet med Ukrainas färdplan fortfarande.
Samtidigt har Ukraina redan tagit flera steg inom de tekniska förhandlingarna med EU. Det handlar bland annat om att öppna förhandlingskluster, uppnå så kallade riktmärken och därefter stänga olika kapitel.
– Därför blir det lättare att fastställa hur hela situationen, kriget, kommer att återspeglas i villkoren i anslutningsfördraget och hur detta kommer att se ut, säger Kos.
EU-kommissionären Marta Kos uttrycker samtidigt en förhoppning om att kriget ska ta slut snart.
Hon konstaterar också att Ukraina just nu arbetar inom tre områden samtidigt: landets överlevnad, integrationsprocessen och arbetet med att uppfylla EU krav samt genomförandet av reformer.
Ungern har vänt
Samtidigt kan ett viktigt hinder för Ukraina vara på väg att försvinna.
Enligt uppgifter som rapporterats på måndagen är Ungern redo att ändra sin hållning och släppa sitt motstånd mot Ukrainas fortsatta EU-förhandlingar.
Det skulle i så fall innebära en viktig förändring för Ukrainas EU-process, eftersom Ungerns hållning länge har varit ett hinder för fortsatta framsteg.
– Vi bör beslutsamt gå vidare med Ukraina och Moldavien, med ambitionen att öppna alla förhandlingskluster för båda länderna före årets slut, i linje med de nödvändiga villkoren, sade Europeiska rådets ordförande António Costa i ett tal vid College of Europe, till Rapporteur under måndagen.
Läs mer: Klassiskt ostmärke försvinner efter 148 år – säljs på Ica
Foto: President of Ukraine
Text: Redaktionen


