7 juli 2026

Avgift införs vid Medelhavet – måste bokas i förväg

2026 07 07

Turister som åker till Medelhavet kan behöva se över sin planering en extra gång.

Nu har nämligen nya avgifter införts på flera håll i Italien.

På grund av de överbefolkade stränderna under högsäsongen har nu flera olika begränsningar införts, rapporterar den tyska tidningen Bild.

– Beroende på platsen behöver besökare boka online, ladda ner en QR-kod eller till och med skaffa en betalbiljett, uppger tidningen.

– Välkända vikar i Ligurien och Sardinien drabbas särskilt hårt. Kommunerna motiverar åtgärderna med anledningar som miljöskydd, säkerhet och det höga antalet besökare.

Begränsning i Ligurien

I den italienska turistregionen Ligurien har en begränsning på 450 personer införts på den populära stranden Baia del Silenzio i staden Sestri Levante.

Stranden har tre entréer där badgäster måste passera.

För den som styr semesterresan mot vackra Sardinien är restriktionerna fler och strängare.

Kostar sju euro

Bokning krävs för den som vill besöka de sardinska stränderna Cala Brandinchi och Lu Impostu. Dessutom kostar det två euro per vuxen. Maxantalet är satt till 1 447, respektive 3 352 personer.

– Reglerna för Cala Goloritzé i kommunen Baunei är ännu striktare. Maximalt 250 personer kan vara där samtidigt, uppger tidningen.

– Biljetten kostar sju euro. Barn upp till och med 5 år och invånare i Baunei kommun har fri entré, men måste boka i förväg. Båtar får inte lägga till på stranden.

LÄS OCKSÅ: NATOCHEFEN: Erkänn – Trump har rätt

Flera stränder

På Spiaggia La Pelosa, som också ligger på Sardinien, kostar det 3,5 euro och max 1 500 personer får vistas på stranden samtidigt.

På stranden Tuerredda finns det plats för 1 100 personer och platsen måste bokas i förväg. Också här kostar det tre euro.

– För Cala Coticcio på ön Caprera i La Maddalena nationalpark är tillträde endast möjligt efter att ha bokat en guidad tur, uppger tidningen.

– Med regleringen vill nationalparken bättre kontrollera de särskilt skyddade områdena.

LÄS OCKSÅ: Fyra gånger sämre – katastrof för Putin

Foto: T. Salas resp E. Jong

Text: Redaktionen


29 aug 26

Faktura går till inkasso direkt – anmälningar väller in

2026 08 29

En avgift som aldrig når fram kan snabbt få oväntade konsekvenser.

En utebliven faktura har för många svenskar slutat med ett oväntat inkassokrav.

Nu riktas kritik mot ett specifikt bolag som har nästan 60 ärenden hos Allmänna reklamationsnämnden.

Fakturan kom aldrig

Under lång tid fungerade parkeringen smidigt för de boende i Lindas bostadsområde i Årby.

Men efter att parkeringsbolaget APCOA tog över hanteringen av platserna började problemen.

Fakturorna för parkeringen som skulle skickas till de boende uteblev.

I stället fick Linda Astfelt plötsligt ett inkassokrav.

Hon reagerade kraftigt på beskedet.

– Jag ska inte behöva ringa varenda månad för att få en faktura. Inte heller att de skickar mig till inkasso för att de själva inte skickat ut fakturan till mig, säger hon till SR.

Enligt Linda hade hon alltså inte fått den ursprungliga fakturan innan ärendet gick vidare.

LÄS MER: Eldinferno i Ryssland – flera dödsfall

Många ärenden hos ARN

Linda visar sig samtidigt inte vara ensam om att ha problem med parkeringsbolaget.

Sedan 2021 har 57 ärenden mot APCOA registrerats hos Allmänna reklamationsnämnden, ARN.

Även hos Kronofogden finns ett stort antal ärenden kopplade till bolaget.

Enligt uppgifterna har över 780 ärenden registrerats sedan 2023.

För Linda är det framför allt de äldre grannarna som väcker oro.

– Jag tycker synd om alla gamlingar som bor här, de kanske inte har mejl eller någonting, säger hon.

När en faktura går vidare till inkasso kan ytterligare kostnader tillkomma samtidigt som en ny betalningsfrist börjar gälla.

– Ett inkassokrav ger ingen betalningsanmärkning i kreditupplysningsbolagens register. Men om du varken betalar eller bestrider kravet kan det leda till att du får en betalningsanmärkning i ett senare skede, meddelar Finansinspektionen.

Det kan bland annat påverka möjligheten att få lån eller teckna vissa avtal.

APCOA svarar

APCOA har svarat på kritiken i samband med Sveriges Radios granskning.

Bolaget uppger att fakturorna skickas genom flera olika kanaler, bland annat vanlig post, Kivra och e-post.

Parkeringsbolaget framhåller också att ärenden kan pausas, omprövas eller krediteras om det har blivit fel.

Efter Lindas återkommande kontakter med bolaget började fakturorna till slut komma till hennes e-post som de skulle.

LÄS MER: UPPGIFTER: Här kan Sverige slås ihop med grannländerna

Foto: Kronofogden

Text: Redaktionen


29 aug 26

Nytt åskoväder drar in – dessa län drabbas

2026 08 29

Nya åskoväder och stora regnmängder väntar på flera håll.

Ett nytt lågtryck drar in över Sverige med regn, skurar och åska.

Samtidigt varnar SMHI för kraftiga vindbyar på flera håll i landet.

Regn och åska väntar

Helgen bjuder på ostadigt väder när ett lågtrycksområde breder ut sig över Skandinavien.

– Idag sträcker sig ett regnområde från mellersta Norrland och söderut ner över landets östra landskap. I Östersjölandskapen och främst på Gotland kan det tidvis bli kraftigt regn med inslag av åska. Under dagen rör sig regnet sakta åt nordost, meddelar vädermyndigheten.

SMHI varnar även för kraftiga vindbyar i flera delar av landet.

Västkusten , Skåne och Norrland drabbas av vindinslag, som sedan kommer avta under söndagen.

På söndagen ligger regnområdet kvar över norra Norrland och mattas successivt av.

I övriga landet väntas fortsatt skurar och bara kortare glimtar av sol.

LÄS MER: Polen säger nej – ”inte på vårt territorium”

Brakade loss igår

Ovädret började redan under fredagen att märkas på flera håll i landet.

Ett omfattande nederbördsområde drog in från sydväst och förde med sig både kraftigt regn och åska.

Under fredagseftermiddagen nådde frontzonen Västkusten innan den fortsatte vidare över Götaland, Svealand och sydvästra Norrland.

Tiotusentals fick evakuera

Ett kraftigt åskoväder drog in över Göteborgsområdet under fredagskvällen samtidigt som SMHI hade utfärdat en gul varning.

I Göteborg blev situationen så allvarlig att tiotusentals konsertbesökare tvingades evakuera Ullevi när Swedish House Mafia fick ställa in sin spelning.

Konserten får dock en ny chans.

Gruppen meddelar att en gratis spelning kommer hållas på Avenyn under lördagseftermiddagen.

Det är dock inte bara helgen som ser blöt ut.

På måndag drar nästa lågtryck in västerifrån över Götaland och för med sig mer regn.

– Under tisdag och onsdag fortsätter regnet vidare norrut över Svealand och Norrland, medan det i Götaland blir mer skurbetonat. Det ostadiga vädret ser sedan även ut att bestå in över nästa helg, uppger SMHI.

LÄS MER: Eldinferno i Ryssland – flera dödsfall

Foto: T. Mansour

Text: Redaktionen