Australisk diamantpytonorm har tagit sig in i Sverige

Anställda vid verkstadsföretaget Meritor i Lindesberg mellan Örebro och Västerås fick en chock i veckan.

Tog sig in olagligt

Det hade anlänt en försändelse i form av en låda från Australien men det var inte skruvar eller muttrar som fick den största uppmärksamheten i lådan.

I stället slingrade en australisk diamantpytonorm ut ur lådan.

Det är inte lagligt att föra in ormar i Sverige utan att följa det strama regelverket med tillhörande tillståndsgivelse med mera men diamantpytonormen hade tagit sig in helt på eget bevåg – utan att meddela Tullverket.

Utan mat i många veckor

Ormen var dock inte särskilt kapabel att slingra sig utan var så medtagen efter resan att den närmast trillade ut ur lådan ned på företagets golv, enligt tidningen Kollega.

– Den var utmattad när den kom efter att ha befunnit sig på en båt från Australien utan mat och vatten i fyra, fem veckor, framför Magnus Karlsson vid Unionenklubben på Meritor till tidningen.

15 kilo tung

Diamantpytonormen, som även kallas för rutpytonorm, lever i Australien, Nya Guinea och Salomonöarna.

Den kan väga upp till 15 kilo och bli fyra meter lång. Ormens utseende är diamantmönstrat och kan skifta mellan svart, vit, oliv och guldfärg.

Den är aktiv både dag- och nattid och äter ödlor och fåglar. Det har även inträffat incidenter som visar att den är livsfarlig för hundar och katter.

8 600 anställda

Lindesbergsföretaget Meritor tillverkar fram- och bakaxlar till bussar och lastbilar och får en hel del leveranser från runt om i världen.

Företaget har över 8 600 anställda och finns i 19 olika länder.

Meritors omfattande internationella nätverk gör att de ofta får leveranser från olika världsdelar men några ormar har de aldrig stött på i sina postförsändelser tidigare.

Till Skansen

Meritors personal fattade snabbt beslut om att diamantpytonormen borde få ett mer lämpligt hem än företagets korridorer i Lindesberg, uppger Kollega.

– Vi tyckte ormen skulle få det bättre på Skansenakvariet så en anställd körde den till Stockholm i sin bil, säger Magnus Karlsson till tidningen.

Ormen var emellertid alltför medtagen för att återhämta sig och Skansenpersonalen meddelar att ormen har gått bort.

Baserat i USA

Meritors huvudkontor ligger i Michigan i USA och företaget är noterat på New Yorkbörsen.

Kontoret i Lindesberg är en av Örebro läns största arbetsgivare med omkring 700 anställda.

Arkivfoto: T. McPherson

Text: Redaktionen

2023 05 07

En orm som kan bli upp till fyra meter lång och kramar ihjäl sina offer har tagit sig in i Sverige.


Max-mat stoppas – ”Ät den inte”

2026 04 22

En Max-produkt återkallas nu då den kan innehålla plast.

Beskedet kommer från Lantmännen och skickas ut “som en försiktighetsåtgärd”.

Det är ett parti av produkten Crispy Green Nuggets (MAX/GoGreen) 360 g som stoppas från marknaden, då det finns risk att produkten innehåller bitar av plast.

Kunder som har köpt produkten uppmanas att inte äta – och istället kontakta Lantmännen för att reklamera.

Max-mat återkallas

Det är Crispy Green Nuggets från Max som nu återkallas.

Återkallelsen gäller endast förpackningar med bäst före-datum 31-07-2027 och försäljningen av det berörda partiet är enligt Lantmännen stoppad hos samtliga återförsäljare.

– Observera att inga andra bäst före-datum eller produkter inom MAX & GoGreen-sortimentet omfattas, framhåller Lantmännen i ett pressmeddelande.

– Återkallelsen gäller inte heller Crispy Green Nuggets som inhandlats på en MAX-restaurang, utan endast de som säljs i dagligvaruhandeln.

“Konsumera inte”

Konsumenter som har köpt den berörda produkten uppmanas att inte konsumera den, utan istället kontakta Lantmännen Cerealia för reklamation.

Följande information ges till de som har köpt produkten:

- Det aktuella bäst före-datumet (31-07-2027) återfinns på baksidan av förpackningen.

- Det går bra att reklamera köpet via formuläret på GoGreens webbplats: www.gogreen.se/kontakt.

- För att underlätta hanteringen är det viktigt att bifoga bilder på produkten där bäst före-datumet tydligt framgår. Produkten bör sparas till dess att reklamationen är godkänd.

Läs mer: Kraftig prisändring på preventivmedel

Har ett samarbete

Max och Lantmännen Cerealia har sedan 2023 ett samarbete med fokus på hållbarhet.

Lantmännen Cerealia levererar två ärtbaserade produkter till Max “satsning på ett ännu grönare sortiment”.

– De två produkterna, en burgare och en nuggets-produkt, är båda baserade på svenska ärtor, förklarar Lantmännen.

“Odlas i stor omfattning”

Så här sade Lantmännen Cerealias Kristin Marmsjö om samarbetet för ett par år sedan:

– Ärta finns och odlas redan i stor omfattning i det svenska jordbruket och därför är steget kort till att nu mer och mer använda detta som vegetabiliskt protein i tillverkningen av gröna livsmedel, sade hon då.

– Vi ser att intresset för vegetarisk, närproducerad mat ökar i hela Norden, och är glada över att kunna erbjuda sådana produkter till ännu fler genom Max gröna måltider.

Läs mer: Vanligt misstag med pizza kan göra dig sjuk

Foto: Max hamburgare

Text: Redaktionen


21 april 26

Ovanligt väderfenomen i Sverige – nu varnas fem län

2026 04 22

Ett sällsynt väderfenomen har drabbat Sverige.

Våren har varit ovanligt torr, vilket har lett till låga grundvattennivåer i södra Sverige.

Sveriges geologiska undersökning (SGU) varnar redan nu för vattenbrist i Skåne under sommaren.

Samtidigt varnar SGU för att ytterligare fyra län kan drabbas.

– Om det inte blir blötare väder blir det sannolikt fler meddelanden framöver i första hand på Gotland, Blekinge, Öland och Småland, säger SGU:s hydrogeolog Calle Hjerne enligt TV4.

”Kräver mycket regn”

Skåne är i nuläget mer utsatt än andra områden i södra Sverige.

– Skälet till att Skåne just nu är mer påverkat än andra områden i landet är att det finns ett stort behov av grundvatten för vattenförsörjningen där. Det samtidigt som det är ett av de områden som fått minst nederbörd de senaste två åren, säger Calle Hjerne.

– Många av Skånes grundvattenmagasin kräver dessutom mycket regn för att få normala nivåer efter en längre torrperiod,

LÄS MER: Svenskar sviker semesterfavorit – bokningar har halverats

Vattenkvalitén kan försämras

SGU:s bedömning av risk för vattenbrist baseras på nuvarande grundvattennivåer och förväntade nivåer under de närmsta månaderna.

Samtidigt vägs den allmänna tillgången på grundvatten och användningen av grundvatten i olika områden också in i bedömningen.

– Vid låga grundvattennivåer finns det en förhöjd risk att inflödet till brunnar minskar eller upphör, men även att vattenkvaliteten försämras, säger Calle Hjerne.

– Det gäller dock långt ifrån alla eftersom grundvattentillgången varierar stort mellan olika platser och brunnar. En del upplever aldrig några utmaningar med vattenförsörjningen medan andra återkommande har problem.

LÄS OCKSÅ: Ungern bekräftar: Premiärminister måste gripas

Foto: Chuttersnap

Text: Redaktionen