07jan26

“Attack av förödande proportioner” avbruten i USA

2023 11 01

Vad som skulle kunna ha blivit ett förödande massmord har avvärjts i USA.

En man i 20-årsåldern hittades död inne på en nöjespark i Colorado, rapporterar CNN.

När mannen hittades var han beväpnad med ett halvautomatiskt gevär och ett halvautomatiskt handeldvapen och flera laddade magasin för båda sina skjutvapen.

– Han bar kroppsskydd och vad som verkade vara en ballistisk hjälm. Dessutom upptäcktes flera improviserade explosiva anordningar, tillsammans med den misstänkta och i ett fordon associerat med den misstänkta, uppger den lokala polisstationen i ett uttalande.

"Många hade kunnat dödats"

Den misstänktes kropp hittades på en toalett med vad som var en uppenbart självförvållad skottskada.

Han tros ha brutit sig in på nöjesparken efter stängningstid.

Enligt lokala tjänstemän har 20-åringens död avbrutit vad som skulle ha kunnat bli en “attack av förödande proportioner”.

– Vi är minst sagt extremt lyckliga över att han inte uppfyllde vilken plan han än hade för avsikt att genomföra, säger Lou Vallario, sheriffen i Garfield County.

– Det kunde ha orsakat en förödande inverkan på det här samhället. Många, många människor hade potentiellt kunnat dödats och skadats.

Lapp med budskap

Upptäckten har gjorts kort efter att USA skakats av masskjutningen i Maine där 18 personer dog – den dödligaste av mer än 580 masskjutningar bara i år.

På väggen i badrummet där 20-åringen i Colorado hittades satt en lapp med följande budskap.

– Jag är ingen mördare. Jag ville bara komma in i grottorna.

Polisen är inte säker på vad formuleringen syftar på.

"Under radarn"

Rättsläkaren som undersökt kroppen betraktar dödsfallet som ett självmord.

20-åringen bodde tillsammans med sin mamma och sin bror och myndigheterna har genomsökt huset i jakt på motiv.

– Vi har inte hittat något motiv. Han var bara helt under radarn. Så vitt jag vet vid det här laget fanns det ingenting som tydde på någon form av varning, eller någon typ av oro, från familj, vänner eller skola, säger Lou Vallario.

Nöjesparken där mannen hittades ligger högt uppe i bergen och det går bara att komma dit genom en fem minuters resa via gondol.

Foto: J. Valery

Text: Redaktionen


02 jun 26

Historiskt väderbesked i Sverige – första gången sedan 1859

2026 06 03

Flera historiska värmerekord har slagits i Sverige.

Det visar färska siffror från mätstationer runt om i landet.  

Ett 50-tal stationer i Svealand och Norrland med mycket långa mätserier noterade rekordhög vårmedeltemperatur, uppger SMHI.

Årstiden blev bland annat rekordvarm i:

- Uppsala, mätstart 1722

- Stockholm, mätstart 1756

- Härnösand, mätstart 1787

Varmaste sedan 1859

I sin helhet blev våren i Sverige 2026 den varmaste som uppmätts sedan de landsomfattande mätningarna inleddes 1859.

– Värmen märktes tydligast i landets norra delar, där flera gamla rekord slogs med god marginal. På flera platser i Lappland hamnade vårens medeltemperatur dessutom över noll grader för första gången sedan mätningarna startade, framhåller Klarts meteorolog Lasse Rydqvist.

En stark bidragande faktorn till rekordvärmen var den ovanligt milda marsmånaden, som gav våren en mycket varm start.  

– April och maj blev inte lika extrema i hela landet. I södra Sverige låg temperaturerna tidvis närmare det normala, medan norra Sverige fortsatte att ha temperaturer över det normala, uppger Lasse Rydqvist.

Högsta temperaturen

Vårens varmaste dag inträffade den 1 maj i Oskarshamn, då termometern visade 28,6 grader.

Årstidens lägsta temperatur, 23 minusgrader, noterades den 2 mars i Gielas i Lappland.

LÄS OCKSÅ: Dråpslag för många som väljer elbil – stödet kan försvinna 

Extremvärme i Europa

Samtidigt drabbades stora delar av Europa av en extrem värmebölja i maj. Värmerekord har noterats i bland annat, Portugal, Storbritannien och Frankrike.

Extremvärmen kopplas till väderfenomenet El Niño, som är ovanligt starkt i år.

Värmeböljan orsakades av en så kallade värmekupol, där varm luft från Nordafrika har fångats under ett kraftfullt högtrycksområde.

– Det handlar förenklat om ett kraftigt högtryck där varm luft stängs in och pressas nedåt, ungefär som under ett lock, framhåller Klarts Lasse Rydqvist.

ANDRA LÄSER: Svenskar på Mallorca riskerar tusentals kronor i böter

Foto: Y. Bogdanov

Text: Redaktionen


03 jun 26

Kraftigt regn drar in över Sverige

2026 06 03

Njut av solen för snart väntar riktigt blöta dagar.

Det flaggar SMHI för i sin senaste väderprognos.

Redan under onsdagseftermiddagen drar en första front med regn in över sydvästra Sverige.

Regnvädret biter sig kvar över landet under torsdagen och fredagen. På flera håll kan regnet bli kraftigt, uppger SMHI.

– På torsdag och fredag letar sig lågtryck och fronter in från sydväst och rör sig långsamt nordost över landet. Fronterna berör först södra delen av landet och för med sig både regn och skurar som lokalt kan vara kraftiga, framhåller myndigheten.

SVT:s väderprognos flaggar också för omfattande nederbörd under torsdagen.

– Ett mer omfattande regnområde drar in västerifrån över landet och vädret blir generellt ostadigt i söder, framhåller kanalens meteorologer.

Fram med paraplyet

Regnvädret beräknas hålla i sig under helgen.

Men det blir inte lika intensivt som under torsdagen och fredagen.

– Under lördag och söndag fortsätter fronter med regn att passera åt nordost över landet. Solen får då varvas med perioder av regn eller skurar samtidigt som det fortsätter att tidvis vara blåsigt, uppger SMHI.

LÄS MER: Historiskt väderbesked i Sverige – första gången sedan 1859

Välkommet

Fler regniga dagar behövs i södra Sverige.

Sveriges geologiska undersökning (SGU) har varnat för att grundvattennivåerna är kritiskt låga i fem län i området:

- Skåne

- Blekinge

- Gotland

- Kalmar

- Jönköpings

Skåne är i nuläget mer utsatt än andra områden i södra Sverige.

– Skälet till att Skåne just nu är mer påverkat än andra områden i landet är att det finns ett stort behov av grundvatten för vattenförsörjningen där. Det samtidigt som det är ett av de områden som fått minst nederbörd de senaste två åren, SGU:s hydrogeolog Calle Hjerne i ett uttalande.

LÄS OCKSÅ: Trumps könslag stoppas i USA 

Foto: A. Bingöl

Text: Redaktionen