22 april 26

Arbetsgivare säger nej – upprörande besked för kaffedrickare

2024 01 10

Sverige är ett av länderna där det dricks mest kaffe i hela världen.

Inte minst på arbetsplatserna runt om i landet anses kaffet vara helt nödvändigt för att ta sig igenom en lång arbetsdag.

Men det är långt ifrån självklart att man som anställd ska få lov att dricka gratis kaffe på jobbet.

Ett flertal kommuner har tagit i med hårdhandskarna: man får löneavdrag om man i anställningsavtalet uppger att man dricker kaffe.

Det rapporterar Dagens Nyheter och Hudiksvalls Tidning.

Väckor känslor

Så är fallet i exempelvis Hudiksvalls kommun.

Avdragen varierar dock om man jobbar inom förvaltning eller någon annan arbetsgrupp, och kan innebära mellan 20 och 150 kronors avdrag på lönen för kaffe. 

“Kaffeärendet” har skapat många reaktioner, inte minst på sociala medier. Men Lena Högback, kommundirektör i Hudiksvall, försöker tona uppståndelsen.

Hon menar att policyn funnits en längre period och inte handlar om något plötsligt besparingskrav.

– Nu har det blivit lite som en storm i ett vattenglas. Många har nog inte ens reflekterat över det tidigare och ledningsgruppen ska därför diskutera just variationerna inom kommunen, säger Lena Högback till DN.

Minst 25 procent

Hudiksvalls “förbud” mot gratis kaffe sticker dock inte ut i Sverige.

Faktum är att en hel drös, minst 25 procent, av kommunerna har samma eller liknande policies, enligt en undersökning av tidningen Kommunalarbetaren.

I bland annat Örebro, Jönköping och Vänersborg får till exempel undersköterskor själva betala för sitt kaffe på jobbet.

Andra kommuner har ersatt gratis kaffe med löneavdrag på 50 kronor.

Jobbar man i en region verkar gratis kaffe vanligare, framhåller tidningen.

"Hur kan det vara olika?"

Att det är olika på olika arbetsplatser, även inom samma kommun, är kanske det som skapat mest uppståndelse.

– Hur kan det vara olika. “Allas lika värde” heter det inom kommunen. Då tycker jag att 30 kronor ska var standard för alla anställda, uttrycker exempelvis en av flera som kommenterat policyn på Hudiksvalls tidnings Facebooksida.

Foto: J. Schnobrich

Text: Redaktionen


14 aug 26

Farkost nedskjuten – Finland blixtagerar

2026 08 14

Ett Natostridsflyg har skjutit ned en drönare.

Händelsen inträffade ovanför Lettland under natten mot fredag, uppger den lettiska militären.

– Sök skydd och stanna inomhus. Om du ser ett lågt flygande och misstänkt föremål, håll avstånd och ring polisen, skriver militären i ett inlägg på X.

Samtidigt ljuder flyglarm i flera lettiska regioner längs gränsen mot Ryssland.

Finland blixtagerar

Försvarsmakten i Finland har agerat efter hotet i lettiskt luftrum.

Sjö- och flygtrafiken har tillfälligt begränsats över delar av östra Finska viken, rapporterar Yle.

– Detta är en försiktighetsåtgärd som syftar till att säkerställa medborgares säkerhet och myndigheternas operativa förmåga att bekämpa potentiella drönare, framhåller den finska försvarsmakten i ett uttalande.

Nedskjuten

Senare uppger Lettlands militär att drönaren har bekämpats.

– Allierade stridsflygplan har framgångsrikt skjutit ner den obemannade farkosten som flög in i luftrummet!

LÄS MER: Stridsflyg i luften – trippla varningar i Natoland

Varnat för iscensatt attack

Det är oklart varifrån drönaren har avfyrats.

Ryska myndigheter hävdar att Leningradregionen i västra delen av landet har attackerats under natten. Femton drönare uppges ha skjutits ned över regionen, där Rysslands näst största stad Sankt Petersburg är belägen.

Samtidigt har flera Natoländer varnat för att Ryssland planerar en falsk flagg-attack mot baltstaterna eller Polen.

–  Vi har information om att Ryssland överväger att utföra icke-konventionella kinetiska attacker mot kritisk infrastruktur i Östersjöregionen. Det är troligt att Ryssland kommer att använda ukrainsktillverkade drönare för detta, sade Litauens försvarsminister Robertas Kaunas till den litauiska nyhetskanalen 15min.

En falsk flagg-attack innebär en dold operation vars syfte är att lura allmänheten att en annan aktör bär ansvaret än den som faktiskt planerade och utförde operationen.

LÄS OCKSÅ: Amerikanska soldater ”krossade” av Ukraina 

Foto: J. Torcasio

Text: Redaktionen


14 aug 26

Historiskt väderbesked: Kan bli värsta någonsin

2026 08 14

– Modellerna visar något som ligger utanför allt vi någonsin har observerat tidigare.

Det skriver den framstående klimatforskaren Zeke Hausfather i en färsk analys om årets El Niño. 

Forskaren beskriver utvecklingen som sensationell.

– Jag är generellt sett ganska sansad i hur jag diskuterar klimatdata. Det har bara funnits en gång på senare år då jag blivit riktigt chockad: när den globala temperaturen för september 2023 kom in på hela en halv grad varmare än vad som någonsin uppmätts i september, framhåller Hausfather.

Nu är klimatforskaren återigen chockad. Han beskriver prognoserna för årets El Niño som häpnadsväckande.

– Det ser inte bara ut som att årets El Niño blir den starkaste sedan tillförlitliga mätningar började – den kan dessutom slå tidigare rekord med en häpnadsväckande marginal.

”Kommer att spränga gränserna”

El Niño har inletts och väntas nå sin topp under hösten. Väderfenomenet värmer upp Stilla Havet och förändrar nederbördsmönstren i stora delar av världen.

Senast en så kallad ”Super El Niño” inträffade var 2015. Då påverkades över 60 miljoner människor av väderfenomenet, som förknippas med ökad kraftigt ökad nederbörd i vissa delar av världen och utbredd torka i andra.

Höstens El Niño väntas bli exceptionellt kraftig.  

– Det är realistiskt att denna Super El Niño under hösten kommer att spränga gränserna för hur stark en El Niño kan vara. Konsekvenserna kan bli allvarliga för den globala livsmedelsförsörjningen och skapa stora utmaningar över hela världen, TV2:s meteorolog Andreas Nyholm till kanalen.

Så påverkas Sverige

Det är oklart hur Sverige kommer att påverkas av väderfenomen.

SMHI:s klimatforskare Ralf Döscher konstaterar att det saknas underlag för att dra några exakta slutsatser.

Men att Sverige kommer att påverkas står klart.  

– Vi kan bara säga att Sverige kan märka av en påverkan, men inte hur, säger Döscher till SvD.

ANDRA LÄSER: Ukraina nära stort militärt avtal

FAKTA: El Niño

- El Niño är havsfenomenet som tillsammans med atmosfärsfenomenet Southern Oscillation återkommer över Stilla Havet med ett mellanrum på två till sju år.

- När El Niño inträffar försvagas passadvindarna, alternativt att de ändrar riktning, vilket medför att det varma ytvattnet, liksom molnsystem och regnväder, inte förs tillbaka västerut utan i stället fortsätter österut.

- Därmed förändras också den globala, storskaliga atmosfärscirkulationen liksom vädret i stora delar av övriga världen.

Källa: SMHI

LÄS OCKSÅ: Dagligvaruhandeln växer

Foto: ActionVance

Text: Redaktionen