30 jul 2026

Apple: viktig funktion har slutat fungera på många Iphones

2024 05 02

Ett “alarmerande” problem har uppstått på en större mängd Iphones.

Apple har själva nyligen bekräftat störningen.

Problemet handlar om att alarmfunktionen har slutat fungera på många mobiler, vilket får den störande konsekvensen att användare inte blir väckta på morgonen.    

Det rapporterar BBC med hänvisning till programmet Today Show på NBC.     

– Apple säger att de arbetar för att snabbt åtgärda problemet, framhåller den brittiska kanalen.     

Har ingen lösning    

Teknikjätten har tagits på sängen av det plötsliga problemet som rapporterats flitigt på sociala medier.     

Man har hittills inte hittat någon lösning.

– Apples alarm fungerar inte, framhåller användare på exempelvis TikTok.

Det är oklart hur många som drabbats eller vilka modeller det gäller, men en del av dem som klagat använder sig av Iphone 15.

Kan bero på automatisk funktion

Fram till dess att Apple lyckats lösa problemet har man uppmanat användare att dubbelkolla de mest grundläggande inställningarna och höja volymen.

Men många menar att det inte är där problemet ligger.

Istället riktas en del anklagelser mot Apples designers. Det hävdas att automatiska funktioner, när de är aktiverade, kontrollerar om användaren är aktiv på telefonen. Om så inte är fallet kan funktionen sänka volymen, bland annat på alarm.

Den funktionen finns tillgänglig på modeller från och med Iphone 10 och de som kommit efteråt, samt Ipad Pro 11’’ och Ipad Pro 12.9’’, enligt Apple själva.

Annan teori: Face ID

Det har på sociala medier också spekulerats att om en sovande person är vänd med ansiktet mot telefonen skulle mobilens inställningar kunna aktiveras via Face ID, det vill säga ansiktsigenkänningen, och på så sätt tysta alarmet.

Face ID går att stänga av på mobilen, men det tar samtidigt även bort flera andra användbara funktioner som till exempel att notiser göms för utomstående till dess att du låser upp telefonen.

– Vi hoppas ha åtgärdat problemet snabbt, framhåller Apple.

Foto: Y. Fresh

Text: Redaktionen


Jätteras mellan USA och Sverige

2026 09 01

Bilden av USA som handelspartner har förändrats kraftigt i Sverige.

Västsvenska Handelskammarens rapporterar om ett kraftigt ras i svenska företags syn på den amerikanska marknaden.

Enligt en ny rapport från organisationen har 64 procent av de svenska företagen en negativ syn på den amerikanska marknaden, jämfört med 21 procent under samma period förra året.

Samtidigt vänder många företag bort blicken från USA. Bara 20 procent uppger att de kommer att öka sin närvaro i landet, jämfört med 38 procent året innan.

Svenska företag vänder i stället blickarna mot Norden och EU. Hela 74 procent ser positivt på utvecklingen i Norden, medan motsvarande andel för EU är 69 procent. Dessutom planerar 71 procent att öka sin närvaro i Norden och 67 procent inom EU.

– I en mer osäker värld söker sig företagen mot marknader där villkoren upplevs som stabila och förutsägbara, säger Charlotte Ljunggren, vd för Västsvenska Handelskammaren.

– Det gör Europas inre marknad ännu viktigare för ett handelsberoende Västsverige. Samtidigt behöver svenska företag fortsatt kunna konkurrera och göra affärer på de stora globala marknaderna.

LÄS OCKSÅ: Sverige i EU-botten gällande bostadspriser

EU i blickfånget

Rapporten visar också att 69 procent av företagen bedömer att omsättningen i den egna branschen kommer att öka.

Över hälften av företagen (53 procent) pekar ut EU-medlemskapet som viktigt för deras konkurrenskraft. Samtidigt anser endast 27 procent att Sverige i dag driver företagens intressen väl inom EU.

–  Företagen ser tydligt värdet av EU, men de efterfrågar också ett Sverige som är mer aktivt i frågor som påverkar deras konkurrenskraft. När Europa blir viktigare för företagen blir det också viktigare att Sverige har inflytande över de beslut som fattas, säger Charlotte Ljunggren.

ANDRA LÄSER: Attack vid Östersjön

Foto: Official White House Photo by Molly Riley resp T. Flyckt

Text: Redaktionen


1 sep 2026

Pensionärer kan bli utan BankID i ett år

2026 09 01

En vanlig miss kan blockera BankID för äldre.

När anhöriga hjälper äldre med bankärenden är det lätt att göra en vanlig miss.

Det kan i värsta fall leda till att pensionären blir utan BankID i upp till ett år.

Anhöriga stoppas

När en äldre person behöver hjälp med räkningar, bankärenden eller myndighetskontakter kan det vara lockande för en anhörig att använda personens BankID.

Men det är inte tillåtet.

BankID är personligt och får bara användas av den person som det är utfärdat till.

Även säkerhetskoden ska hållas hemlig.

Anledningen är att BankID fungerar som en digital legitimation.

När någon annan använder det går det inte längre att veta vem som faktiskt har godkänt en betalning, ansökan eller ett avtal.

Kan blockeras

Konsekvenserna kan bli kännbara för pensionären.

Om banken bedömer att BankID har använts i strid med villkoren kan personnumret blockeras från att aktivera ett nytt BankID i upp till tolv månader.

Det hjälper alltså inte att byta bank.

Blockeringen gäller personen och inte bara den bank där problemet upptäcktes.

I Dagens Nyheter berättar anhöriga samtidigt om problematiken för äldre med BankID.

– Jag gjorde som så många andra, använde min dementa pappas BankID, eftersom det är enda rimliga sättet att hantera många av situationerna, säger en läsare till tidningen.

En annan menar att det nästan inte går att leva utan BankID idag.

Så kan anhöriga hjälpa

Det finns lagliga alternativ för den som behöver hjälpa en äldre person.

Om personen fortfarande kan fatta egna beslut kan en fullmakt ge en anhörig rätt att sköta vissa bankärenden.

Det finns också framtidsfullmakt, som kan ordnas i förväg och börja gälla om personen senare inte längre kan sköta sina angelägenheter själv.

I vissa situationer kan även anhörigbehörighet användas.

Den kan ge exempelvis make, sambo eller barn möjlighet att sköta vissa vardagliga ekonomiska ärenden när en person på grund av sjukdom eller försvagat hälsotillstånd inte längre klarar det själv.

Även myndigheter har lösningar där en anhörig kan använda sin egen e-legitimation.

Hos Skatteverket kan exempelvis ett deklarationsombud sköta vissa ärenden för en annan person.

– Deklarationsombudet måste vara en myndig person med svenskt personnummer och e-legitimation, och måste godkännas av Skatteverket enligt vissa lagkrav, meddelar myndigheten.

Foto: BankID

Text: Redaktionen