Iphone-användare får oväntade notiser – Apple blixtagerar

2025 01 07

Apple kommer lansera en ny uppdatering efter att flera Iphone-användare vittnat om falska nyhetsnotiser.

Användare har bland annat fått nyhetsnotiser om att Luigi Mangione, som anklagas för att ha dödat en amerikansk försäkringschef, har skjutit sig själv.

En annan nyhetsnotis ska ha förmedlat att tennisstjärnan Rafael Nadal har kommit ut som homosexuell.

I båda fallen påstods det att nyheten kom från välansedda BBC.

Men det finns ett stort problem: nyheterna är falska och kommer inte från den brittiska public service-kanalen.

Det rör sig i stället om helt felaktiga AI-sammanställningar från Apple, som alltså skickats ut till mängder av Iphone-användare.

– Dessa AI-sammanfattningar från Apple återspeglar inte – och motsäger i vissa fall helt – det ursprungliga innehållet, framhåller BBC i ett uttalande.

– Det är mycket viktigt att Apple snabbt tar itu med dessa frågor eftersom det är viktigt att våra nyheter är korrekta för att upprätthålla förtroendet.

Uppmanar användare att rapportera ”oväntade notiser”

AI-verktyget, som påstås ligga bakom problemen, släpptes i december till Iphone 16, 15 Pro och 15 Pro Max, samt till vissa Ipads och Mac-datorer.

Apple beklagar felaktigheterna och uppger att AI-verktyget ses över.

– Apple Intelligence-funktioner är i betaversion och vi arbetar kontinuerligt med förbättringar med hjälp av feedback från användare, framhåller techjätten i en kommentar till BBC.

– En mjukvaruuppdatering under de kommande veckorna kommer att ytterligare klargöra när texten som visas är en sammanfattning från Apple Intelligence. Vi uppmuntrar användare att rapportera problem om de får oväntade notiser, fortsätter Apple.

LÄS MER HÄR: 

Foto: M. Grabowski

Text: Redaktionen


JUST NU: Svensk har säkrat storvinst – vinnaren söks

2025 11 09

En vinnare till miljoner söks nu av Svenska spel.

Det var under gårdagen som en svensk vann på Svenska spels Drömvinsten.

Vinsten blev så stor som 26 miljoner kronor.

Men vinnaren svarar inte i telefon när Svenska spel ringer – och 26 miljoner kronor har därmed inte betalats ut ännu, rapporterar Aftonbladet.

Svarar inte

Vinnaren har inte gjort sig tillkänna efter 26 miljoner kronors-vinsten.

Detta trots Svenska spels arbete.

– Jag ringde hela kvällen i går och i dag, men personen svarar inte. Nu kom jag inte ens fram – så frågan är om personen blockat mitt nummer, säger kommunikationsspecialisten Sofie Hodén till tidningen.

“Gäller ju många miljoner”

Hodén fortsätter.

– Undra om personen själv vet om att den vunnit? Det är ju många miljoner det gäller.

Läs mer: En halv miljon arbetslösa – men stor brist i oväntad yrkesgrupp

Inget grattis ännu

Lördagens Lottodragning resulterade i hela fem miljonvinster med totalt fyra rader med sju rätt på Lotto 1 och en miljonvinst i Lotto Andra Chansen. 

En av raderna på Lotto 1 fick också två rätt i följd på Joker vilket resulterade i Drömvinsten, och en vinst på totalt 26 miljoner kronor.

– När vinnaren av Drömvinsten är gratulerad kommer ett bankmöte att bokas in. Där erbjuds den nyblivna mångmiljonären ekonomisk och juridisk rådgivning, framhöll Svenska spel igår.

Men vinnaren har ännu inte gratulerats för vinsten.

Så går det till

Efter en förändring i Joker är det nu enligt Svenska spel enklare att vinna Drömvinsten. 

Det räcker med två rätt i följd var som helst på Jokerraden, medan de tidigare behövde ligga i början eller slutet. 

Förändringen bidrog till att en av de två Drömvinsterna föll ut under onsdagens dragning – och "ligger bakom det historiska resultatet med tre Drömvinstvinnare på bara en vecka".

Så här går det till enligt Svenska spel:

- För att ha chans att vinna Drömvinsten måste du spela på Lotto med Joker.

- För att vinna Drömvinsten behöver du pricka in sju rätt på antingen Lotto 1 eller Lotto 2, samt ha två rätt i följd på Joker.

- Drömvinsten är alltid 25 miljoner kronor, exklusive den vinst som tillkommer vid sju rätt på Lotto 1 eller Lotto 2.

Läs mer: Storbanker hotar – kunderna får betala

Foto: Smallbox

Text: Redaktionen


Arbetsförmedlingen varnar alla jobbsökande

2025 11 09

Arbetsförmedlingen går ut med en varning om bedrägerier.

Myndigheten har precis som många andra myndigheter, företag och organisationer drabbats.

Bedragare kapar Arbetsförmedlingens namn i syfte att försöka lura till sig pengar från folk.

De understryker att “utskicken varierar stort” – och varnar alla jobbsökande.

Arbetsförmedlingen varnar

Tyvärr är det vanligt att bedragare skickar ut bluffmeddelanden och ibland utger sig bedragarna att vara från Arbetsförmedlingen, låter det från myndigheten.

– Utskicken varierar stort och kan komma som mejl, sms eller chatt. Var försiktig med vad du klickar på.

Gör så här

Arbetsförmedlingen har upprättat en rad tips de vill att folk ska följa:

- Kolla på avsändaren av mejlet eller meddelandet, bedragare försöker ofta efterlikna seriösa företag och organisationer.

- Lämna inte ifrån dig känsliga personuppgifter på e-post, sms eller i telefon.

- Lämna inte ifrån dig inloggnings- eller kontouppgifter.

- Klicka inte på länkar, öppna bilagor eller skanna QR-koder som du inte är helt säker på att du kan lita på.

Läs mer: “Letar särskilt efter folk över 50 år” – Arbetsförmedlingen tipsar

Kontakta polisen

Den som har lämnat ifrån sig uppgifter och därmed blivit utsatt för bedrägeri uppmanas att kontakta polisen för att anmäla brottet. 

Man bör också kontakta sin bank snarast för att spärra sitt bankkonto.

Tar inte kontakt

Myndigheten understryker att de aldrig tar direktkontakt på sociala medier.

De ber heller aldrig om konto- eller inloggningsuppgifter.

Den som får bedrägliga mejl eller sms uppmanas att följa Arbetsförmedlingens rekommendation.

– Rekommendationen är att du direkt raderar mejlet eller meddelandet, menas det.

– Vi ber dig aldrig att anmäla dig till ett event, nyhetsbrev eller liknande, på andra ställen än på arbetsformedlingen.se.

Läs mer: ”Minskat med hela 40 procent” – stort bakslag för kriminella

Foto: Arbetsförmedlingen

Text: Redaktionen