Anställda vid nationalpark riktar uppmaning till hundägare

2021 07 31

– Husse eller matte är superglada och tycker det är jätteroligt. Men är det så roligt för hunden?

Förvaltare för skyddad natur vid länsstyrelsen i Västernorrland riktar nu en uppmaning till alla hundägare som besöker den populära national parken Skuleskogen mellan Härnösand och Örnsköldsvik.

– Vi vill gå ut och uppmana folk att tänka till innan de ger sig ut på vandringar med hunden när det är varmt. Husse och matte är superglada och tycker det är jätteroligt. Och så ser man att hunden hänger med huvudet och ut med tungan och med tunga steg. Är det så roligt för hunden, säger Edvin Rapp, förvaltare för skyddad natur vid Länsstyrelsen Västernorrland.

Visar tecken på överhettning

Det handlar om hundägare som går ut med sina djur på långa promenadutflykter mitt på dagen i stekande solsken förklarar anställda vid nationalparken.

– Många har stenkoll, men nybörjare kan gå mitt på dagen när det är 28 grader varmt. Ska man då gå upp för ett berg med en hund som man ser är väldigt varm. Jag har sett ganska många hundar som visar tecken på tidig överhettning, som står och flåsar och ser väldigt trötta ut, säger Edvin Rapp som vill att folk ska tänka till och ändra perspektiv.

Olika lösningar

En enkel lösning är att inte ta med hunden överhuvudtaget om det nu är så att man måste ut mitt i solen. Ett bra alternativ är att ta promenaden kvällstid när det inte är lika soligt eller varmt. Det gäller att tänka på sina hundar – och inte bara tänka ur sitt eget perspektiv.

ANALYS

Nu är vi inne i den av de fyra årstiderna som bjuder på mest värme och sol och därför är det extra viktigt att lyfta fram tips för att underlätta för våra älskade fyrbenta vänner i hettan.
Om en hund eller katt överhettas kan dess sista stund vara kommen så att skydda våra pälsklingar från värmen är livsviktigt.

Hundar (gäller ofta även katter)
✅ Hunden ska ha tillgång till färskt vatten
✅ Lämna inte hunden ensam i bilen
✅ Hunden bör vara i skuggan om den är utomhus
✅ Köp en kyldyna till din hund
✅ Var extra försiktig med gamla, sjuka och trubbnosiga hundar
✅ Längre promenader ska ske sena kvällar eller tidiga morgnar
✅ Tänk på att asfalt kan skada hundens tassar
✅ Det kan bli väldigt varmt på bussar och tåg mm
✅ Även hundar kan bränna sig i solen, så var försiktig
✅ Duscha hunden med svalt vatten. Glöm inte tassarna och ljumskarna.
Katter
Många av hundtipsen gäller även katter. Men här är några särskilda tips till katter:
✅ Ge extra blötmat då många katter annars får i sig för lite vatten
✅ Blöt en handduk och lägg på katten för att sänka kroppstemperaturen
✅ Placera ut ett par extra skålar vatten
✅ Prova med kylklampar under kattens filt
✅ Strö kattmynta över isbitar som katten kan slicka på
✅ Borsta bort överskottshår

[yop_poll id="439"]

21 jan 2026

”Spik i kistan” – Trumps mardröm står för dörren

2026 01 21

Donald Trump har sedan han åter tog plats i Vita huset gått fram med en hård linje, i många fall också mot sina allierade.

För ett par dagar sedan kom dock en rapport som visar att det är amerikanerna själva som drabbas hårdast av presidentens tuffa handelspolitik, vilket marcusoscarsson.se tidigare rapporterat om.

– Utländska exportörer sänkte inte sina priser i någon nämnvärd utsträckning som ett svar på USA:s tullhöjningar. Ökningen av tullintäkterna på 200 miljarder dollar motsvarar 200 miljarder dollar som utvinns från amerikanska företag och hushåll, fastslår Kiel Institute i en kartläggning.

Slår tillbaka mot Trump

Nu kommer ytterligare rapporter som visar att Donald Trumps aggressiva politik slår hårt mot det egna landet.

Forskning från elituniversitetet Harvard, med ekonomiprofessor Kenneth Rogoff i spetsen, visar att världsekonomin befinner sig i ett långsamt skifte, rapporterar DN.

Dollarn håller på att förlora sin roll som den dominerande globala valutan.

Och skiftet skyndas på av Donald Trumps jakt på att stärka USA:s roll som maktspelare i världen.

Det krympande förtroendet för den amerikanska administrationen skadar istället den inhemska valutan och försvagar USA:s roll i världen, menar ekonomiprofessorn.

LÄS MER: Swedbank varnar – ”Risken har stigit markant”

Grönland inget undantag

Donald Trumps senaste strid, i raden av presidentens många konflikter, gäller Grönland.

Trump har hotat med handelstullar för att få sin vilja igenom.

Men Harvardprofessorn framhåller att den nuvarande linjen främst kommer drabba USA.

– Jag tror att varje gång de här kriserna uppstår är det ännu en spik i kistan för dollarn, säger Kenneth Rogoff, till DN.

Börsen kan kollapsa

Ekonomiprofessorn varnar också för att börsen riskerar att kollapsa om ett tullkrig mellan USA och Europa blir verklighet.

Men i nuläget bedömer han ändå riskerna som relativt små.

– Om situationen eskalerar med motåtgärder från EU, ytterligare tullar från Trump och om EU faktiskt använder sitt ekonomiska kärnvapenalternativ, då kan börserna kollapsa, säger Kenneth Rogoff, till tidningen.

LÄS MER: Norge varnar för krig

Foto: Official White House Photo by Daniel Torok

Text: Redaktionen


21 jan 2026

S har bestämt sig – det blir SD

2026 01 21

Socialdemokraterna har bestämt sig.

Partiet pekar ut Sverigedemokraterna som sin huvudsakliga motståndare i valet 2026.

Det bekräftar Tobias Baudin, partisekreterare för Socialdemokraterna, rapporterar Expressen.

– Ulf Kristersson och Moderaterna är andrafiolen i Tidösamarbetet, det är därför vi väljer bort Moderaterna, säger han till tidningen.

"Råder ingen tvekan"

Redan i oktober kom uppgifter om att det hade börjat diskuteras i Socialdemokraterna vilket parti som ska utnämnas som Magdalena Anderssons (S) huvudsakliga motståndare till valet.

Nu har man alltså bestämt sig.

Tobias Baudin kallar valet “naturligt” eftersom SD är det näst största partiet i riksdagen. Sverigedemokraterna är dessutom största parti i Tidösamarbetet.

– Det råder ingen tvekan om vem som egentligen kommer att bestämma om Tidöpartierna vinner det här valet. Oavsett om Jimmie Åkesson blir statsminister eller inte så är det han som kommer att styra regeringen inifrån, säger Tobias Baudin. 

"Inte orimligt"

SD har kommenterat S-beskedet via partisekreterare Mattias Bäckström Johansson som säger att valet “inte är orimligt”, just med tanke på partiets storlek.

Även inför förra valet ville Socialdemokraterna i första hand mäta sig med Sverigedemokraterna. Inför några av de sista tv-sända debatterna tog S kontakt med SVT och TV4 i syfte att få Magdalena Andersson att debattera mot Jimmie Åkesson istället för Ulf Kristersson (M), uppgav Aftonbladet vid tillfället.

Då fick man inte gehör för önskemålet.

LÄS MER: Trump storhånar Nato

"Går bra i stora delar av landet"

I den senaste opinionsmätningen från Verian i mitten av januari uppgick Sverigedemokraternas väljarstöd till 21,3 procent. 

– Partiet går bra i stora delar av landet, med undantag för några av storstäderna. Stödet på 21,3 procent är nu bara 2,3 procentenheter lägre än vad regeringspartiernas stöd summerar till, framhöll Per Söderpalm, opinionsansvarig på Verian, i en kommentar då.

Moderaterna nådde 17,5 procent och Socialdemokraterna 33,8 procent.

LÄS MER: Över 18 000 svenska ägare – aktie sparkas ut från börsen

Foto: Ninni Andersson/Regeringskansliet

Text: Redaktionen