Annons: Spelbolaget – Hen vinner USA-valet

2024 08 22

Efter en lång tid av ett näst intill cementerat favoritskap fick Trump plötsligt en ny utmanare som omkullkastade allt.

Demokraternas val av Kamala Harris visade sig vara ett effektivt drag och hon lyckades snabbt vända underläget och är nu oddsfavorit att vinna presidentvalet i höst. Mycket tyder nu på att vi kan förvänta oss en riktig nagelbitare i november. 

Bidens avhopp ledde till en stark medvind för Demokraterna och spelen på Harris att bli USAs 47:e president började strömma in. Oddsen hos Betsson stärktes även ytterligare efter nyheten om att Tim Walz blev hennes vicepresidentkandidat. Kamala Harris ger i dagsläget 1,80 gånger pengarna på att vinna presidentvalet jämfört med Trumps 2,00.

Hos spelbolaget Betsson kan man även spela på en mängd andra odds på USA-valet, till exempel vinnaren i samtliga delstater, där just nu Nevada, Arizona och Georgia är så kallade "Swing states". 

– Den senaste tidens uppmärksamhet för Kamala och Demokraterna har haft en positiv effekt för partiet, och vi har kontinuerligt sänkt oddsen på Kamala som en följd av det ökade spelet på henne. Mycket tyder nu på att vi kan förvänta oss en riktig nagelbitare i november, säger Robin Olenius, PR-chef på Betsson.

Att spela på politik blir allt populärare. Vid förra USA-valet slogs alla rekord hos Betsson, och omsättningen gick att jämföra med en VM-final i fotboll.

Så funkar oddsen

Odds på politik har generellt sett varit väldigt pricksäkra genom åren, och i många fall har de faktiskt haft mer rätt än valundersökningarna. Utöver opinionsmätningar tar spelbolagen även hänsyn till pengarna som spelas på de olika kandidaterna och blir därför ett intressant komplement till andra mätningar.

Vill du spela på USA-valet hittar du samtliga odds hos Betsson. 

Foto: Biden White House Carlos Fyfe och Trump White House Shealah Craighead

Information: Detta är en annons.


7 jul 26

Höjd beredskap i halva Sverige – stopp införs

2026 07 07

Stopp införs i delar av landet.

Ett kraftigt oväder drar in över delar av landet.

Trafikverket höjer nu beredskapen när skyfall, åska och hårda vindbyar riskerar att slå mot både vägar och tågtrafik.

Trafiken kan stoppas

SMHI har utfärdat flera vädervarningar för kraftiga regn, åska och hårda vindbyar.

– Lokalt kan det kortvarigt bli mycket hårda vindbyar eller stormbyar. För detta finns gula varningar utfärdade, meddelar SMHI.

På grund av väderläget höjer Trafikverket nu beredskapen i flera regioner.

Områden som kan påverkas är bland annat Värmland, Västra Götaland, Örebro, Jönköping, Östergötland, Kalmar och Skåne.

Kraftiga regn kan orsaka översvämmade vägar, medan hårda vindar kan leda till att träd och grenar faller över vägar och järnvägar.

LÄS MER: Drönarstorm mot Moskva – största attacken sen krigets start

Stopp införs

Trafikverket uppger att beredskapen höjs till nivå 1 i de områden där ovädret väntas bli som värst.

Under tisdagskvällen och natten mot onsdag kommer trafiken därför att tillfälligt stoppas på ett antal järnvägssträckor i södra Sverige.

– Trafikverket följer utvecklingen noga och har höjt beredskapen för att kunna agera snabbt om ovädret orsakar skador på infrastrukturen, skriver myndigheten.

 De sträckro som stänger är bland annat sträckorna Helsingborg-Teckomatorp-Lund, samt Kristianstad-Karlshamn-Karlskrona tills på onsdag klockan 05.

Målet är att minska risken för olyckor om exempelvis träd faller över spåren eller om kraftiga regnmängder orsakar problem.

Resenärer uppmanas att kontrollera sin avgång innan de ger sig av eftersom förseningar och inställda tåg kan förekomma.

Varning till alla bilister

Även bilister behöver vara extra försiktiga när ovädret drar fram.

Trafikverket uppmanar trafikanter att:

  • kontrollera trafikläget före avresa
  • anpassa hastigheten efter vädret
  • vara uppmärksamma på vatten på vägen och nedfallna träd
  • räkna med längre restider

Vid kraftigt regn kan vägar snabbt bli svårframkomliga och sikten kan försämras.

– Trafikverkets entreprenörer och trafikledningar är förberedda för att hantera eventuella störningar, meddelar Trafikverket.

LÄS MER: Ryska oljepriset kollapsar

Foto: Arniii

Text: Redaktionen


7 juli 2026

Lågprisjätte utklassar matjättarna – 20 procent billigare

2026 07 07

Det lönar sig mer än någonsin att jämföra priserna mellan olika butiker.

Den slutsatsen drar oberoende Matpriskollen efter en ny undersökning.

Enligt siffror från slutet av juni visar det sig nämligen att det är 26 procent dyrare att köpa frukt- och grönsaker hos matjättar som Coop och Hemköp jämfört med Lidl.

Omvänt blir lågpriskedjan därmed cirka 20 procent billigare när det gäller nämnda sortiment.

– En intressant iakttagelse är att frukt och grönt, som ofta pekas ut som dyrt, faktiskt är den kategori som ökat minst i pris sedan 2022. Grönsakerna har blivit billigare det senaste året. Bären, framför allt lingon och hallon, har dock stigit rejält – det beror på en liten skörd sedan antalet utländska plockare uteblivit, säger Matpriskollens vd och grundare Ulf Mazur i ett uttalande.

Coop har sänkt mest

Nya siffror visar också att det är Coop, som flera gånger pekat ut som landets dyraste matkedja, som sänkt ordinariepriserna mest det senaste året (-6,2 procent). 

Willys (-4,8 procent) och Hemköp (-5,1 procent) är de som sänkt minst.

Men dessa siffror visar inte hur stora skillnaderna är inom specifika livsmedelskategorier, understryker Matpriskollen.

– Jag tror inte konsumenten har hängt med i svängarna senaste året! Maten blir faktiskt inte dyrare utan billigare, även utan momssänkningen. Några exempel: potatis är nu 20 procent billigare än förra året, och Arlas ostklassiker, smör, kvarg, olivolja, bryggkaffe, lök, mjukost, ris och lax är alla 10–15 procent billigare i genomsnitt, säger Ulf Mazur.

LÄS MER: Valuta lyfter efter hyllning från Trump

Utreder nya momssatser

I våras sänktes matmomsen tillfälligt från 12 till 6 procent. En förändring som gäller fram till och med 31 december 2027.

Igår meddelade dock regeringen att det ska utredas om olika livsmedel kan beskattas med olika momssatser.

– Vi vill undersöka hur momsen på livsmedel kan differentieras för att hålla nere kostnaderna för hushållens inköp av särskilt nödvändiga matvaror som många hårt arbetande svenskar köper varje vecka, säger finansminister Elisabeth Svantesson.   

LÄS MER: Ukraina överrumplar Ryssland – totalkrossar luftvärnet

Foto: Coop Sverige

Text: Redaktionen