Annika Strandhäll vald till ledare för Socialdemokraternas Kvinnoförbund

2021 10 02

S-kvinnor siktar mot valrörelsen 2022 och förbundet har idag valt Annika Strandhäll till ny ordförande.

En rörd Annika Strandhäll fick ta emot tog stående ovationer av ett enhälligt förbund när hon valdes till ny förbundsordförande samtidigt som Nina Ünesi valdes till ny förbundssekreterare för Socialdemokraternas kvinnoförbund S-kvinnor.

Vill kämpa mot backlash

– Jag är otrolig hedrad över att nu få leda Sveriges starkaste och viktigaste kvinnoförbund. Vi verkar i en tid där vi ser hur det vi trott var självklarheter ifrågasätts. Högerkonservatism och nationalism tar återigen sin plats med kraft på världskartan och i spåren av den följer den välkända konservativa synen på kvinnors och flickors rättigheter. Vi ser nu en kraftig backlash för jämställdheten i vår omvärld. Till och med i närliggande länder inom EU, säger Annika Strandhäll.

Ordentlig match

Nu ser hon fram emot att leda S-kvinnor mot valet nästa år.

– I Sverige står vi inför en tuff valrörelse då vi kommer att ställas mot det mest högerkonservativa regeringsalternativet i modern tid i Sverige i form av Moderaterna, Kristdemokraterna och SD. Jag ser fram emot att tillsammans med alla fantastiska S-kvinnor runt om i landet ge dem en ordentlig match om vilket Sverige vi ska vara i framtiden och för fler reformer för ett jämställt och jämlikt samhälle, säger Annika Strandhäll (S).

S-kvinnors historia

Ordförandena i S kvinnoförbund brukar sitta många år vid rodret, särskilt förr i tiden. Och allra längst satt Lisa Mattson som basade över förbundet under 17 års tid. Hon jobbade på huvudstadens dåvarande morgontidning Social-Demokraten 1941 – 1943 och var riksdagsledamot från 1959 till 1983.

Alla ordföranden

▪1920 – 1936 Signe Wessman

▪1936 – 1952 Disa Västberg

▪1952 – 1964 Inga Thorsson

▪1964 – 1981 Lisa Mattson

▪1981 – 1990 Maj-Lis Lööw

▪1990 – 1995 Margareta Winberg

▪1995 – 2003 Inger Segelström

▪2003 – 2011 Nalin Pekgul

▪2011 – 2013 Lena Sommestad

▪2013 – 2021 Carina Ohlsson

▪2021 –             Annika Strandhäll

[yop_poll id="713"]

8 augusti 2026

UPPGIFTER: Sverige vill göra som Norge – men Norge avråder

2026 08 09

Sverige vill ta efter ett norskt system som Norge själva vill lämna.

Den svenska regeringen vill se ett stort systemskifte inom transportpolitiken.

Med inspiration från Norge har man bland annat öppnat för betalvägar, så kallade bompengar, och att offentlig-privat samverkan (OPS) ska leda till snabbare utbyggnad av infrastrukturen.

Men i Norge, som pekas ut som förebild, är man på väg bort från detta, menar en debattör.

Fungerar dåligt – enligt Norge

Gunnar Lindberg, tidigare direktör Transportekonomiskt Institut Norge, varnar för att Sverige är på väg att upprepa misstag som har begåtts i grannlandet.

Regeringen har gett Trafikverket i uppdrag att förbereda lösningar där vägar bland annat finansieras med så kallade bompengar.

Samtidigt har den norska Skattekommissionen dragit slutsatsen att det systemet fungerar dåligt, skriver Lindberg i en debattartikel i DN.

– Kommissionen konstaterar att bompengar som tillfällig finansiering av vägprojekt är ineffektiva och rekommenderar i stället ett nytt system med kilometeravgifter och trängselavgifter, menar Gunnar Linberg i debattartikeln.

Ett problem som lyfts i Norge är också att elektrifieringen av fordonsflottan gör att intäkterna från drivmedelsskatter minskar, medan trafiken ökar, enligt debattören.

– Därför vill Skattekommissionen ersätta dagens bränslebaserade beskattning med avgifter som bättre speglar hur mycket, var och när vägarna används, skriver Gunnar Lindberg.

”Bör inte kopplas till bompengar”

Debattören menar att Sverige bör inspireras av det som fungerar i Norge, inte av det som norrmännen har dömt ut som ineffektivt.

– För det första bör OPS inte kopplas till bompengar. Om Norge själv bedömer att modellen är ineffektiv finns ingen anledning för Sverige att göra den till förebild, menar han.

Sverige bör förbereda ett avgiftssystem som fungerar även när fordonsflottan elektrifieras, enligt Lindberg. Därför är kilometer- och trängselavgifter ett bättre alternativ, anser han.

Dessutom bör regeringen skapa en konkurrent till Trafikverket och införa extern kvalitetssäkring, enligt debattören.

”Stort behov att rusta upp”

Det var tidigare under sommaren som regeringen gick ut och meddelade att man vill öppna för nya sätt att finansiera och utveckla infrastrukturen.

– Sverige har ett stort behov av att rusta upp och utveckla infrastrukturen. Efter decennier av eftersatt underhåll behöver nya arbetssätt som ger mer infrastruktur för skattebetalarnas pengar prövas, sade infrastruktur- och bostadsminister Andreas Carlson (KD) i ett uttalande.

– Med bättre kostnadskontroll, tydliga prioriteringar och effektivare genomförande kan vi korta ledtiderna och få fler viktiga projekt på plats. Det handlar om att få mer pengar till infrastruktur och också mer infrastruktur för pengarna, tillade Andreas Carlson.

Foto: M. König resp O. Zarevennyi

Text: Redaktionen


“Chockvåg” i Ryssland – “Ingen har pengarna som krävs”

2026 08 09

Ukrainas attacker mot Wildberries-lager sätter spår.

Ukraina har genomfört en rad attacker mot lager tillhörande den ryska e-handelsjätten Wildberries.

I bland annat St. Petersburg, Krasnodar, Jekaterinburg och utanför Moskva har “Rysslands Amazon” fått besök av ukrainska drönare.

Över en miljon kvadratmeter av lageryta ska ha förstörts, rapporterar Reuters.

Attackerna skickar chockvågor genom Rysslands detaljhandel och påverkar inte bara franchisetagare utan även tiotusentals småföretag som förlitar sig på Wildberries för att sälja sina produkter online.

“Ingen har pengarna”

Franchisetagare och småföretag förlorar stora pengar på grund av attackerna.

Så här låter det från en källa nära Kreml:

– Det kommer att bli en våg av konkurser. Ingen har så mycket pengar som krävs för att stötta säljarna – det handlar om hundratals miljarder rubel. Det är en allvarlig smäll mot ekonomin, säger källan.

Hög inflation

Den ryska centralbankschefen Elvira Nabiullina fruktar samtidigt att attackerna kan få fart på den redan höga inflationstakten i landet.

Och då kan ekonomin bromsas ytterligare.

Ekonomen Elina Ribakova förklarar.

– Även om den ryska ekonomin sannolikt kommer att visa nolltillväxt i år, och befann sig i en avmattning under det första kvartalet, är inflationen fortfarande hög. Därför skulle varje liten chock kunna tvinga centralbanken att antingen sakta ner sänkningarna avsevärt eller till och med stoppa dem helt. 

Läs mer: Trump vänder allierad ryggen

Attackerades igår

Så sent som igår attackerades Wildberries i Jekaterinburg.

En kraftig brand utbröt i ett av kedjans logistikcenter beläget omkring 2 000 kilometer från den ukrainska gränsen, rapporterar Moscow Times.

1,18 miljoner

Satellitbilder visar att minst 1,18 miljoner kvadratmeter av Wildberries lageryta – vilket motsvarar mer än 20 procent av bolagets totala kapacitet – har skadats eller förstörts sedan kampanjen inleddes.

Attacker mot Wildberries har bland annat registrerats i Jekaterinburg, Izhevsk, St. Petersburg, Krasnodar, Ryazan, Penza, Volgograd och utanför Moskva.

Läs mer: Tysklands förbundskansler kan avsättas

Foto: Sociala medier resp President of Russia Office

Text: Redaktionen