ANNIKA STRANDHÄLL: Ni kan sluta köpa jodtabletter

2022 03 21

På grund av det geografiska avståndet till Ukraina finns det ingen anledning att införa strålskyddsåtgärder i Sverige.

Det beskedet ger klimat- och miljöminister Annika Strandhäll (S) och Strålskyddsmyndigheten på en pressträff. Även om ett radioaktivt utsläpp skulle ske i Ukraina finns det ingen anledning att införa strålskyddsåtgärder i Sverige.

Ingen effekt

– Ni kan sluta köpa jodtabletter, de har ingen effekt vid en olycka i Ukraina. Det är vårt budskap. Vi har en daglig dialog mellan myndigheten och regeringen i den här frågan, och följer allt väldigt noga. Man kan känna sig mycket lugn, säger Annika Strandhäll, klimat- och miljöminister (S), enligt SVT.

Situationen under kontroll

Enligt Nina Cromnier, generaldirektör för Strålsäkerhetsmyndigheten, finns det inga rapporter som tyder på förhöjda strålningsnivåer i Ukraina. Ryska trupper har ockuperat det nedstängda kärnkraftverket Tjornobyl och Europas största kärnkraftverk Zaporizjzja.

– Säkerhetsfunktionerna på de här verken är i funktion. Ur ett strålsäkerhetsperspektiv är situationen i Ukraina under kontroll. Det finns fyra kärnkraftsanläggningar med totalt 15 reaktorer i drift i landet. Dessutom ligger dessa mellan 80 och 150 mil från Sverige, säger hon enligt SVT

Aktiverade krisorganisation

Den 4 mars aktiverade Strålsäkerhetsmyndigheten sin krisorganisation efter att en rysk attack mot Zaporizjzja orsakat en brand i en anläggning nära kärnkraftverkets reaktorer.

Andrii Tuz, talesperson för kärnkraftverket, har varnat för att Putins aggressioner kan få katastrofala följder:

– Jag har ingen aning om hur långt Putin kommer att gå. Ingen trodde att de skulle börja skjuta på kärnkraftverk. Vi måste stoppa kriget nu! Och inte vänta på början till en kärnkraftskatastrof, sade han till CNN efter den ryska attacken mot Zaporizjzja.

Foto: Magnus Liljegren Regeringskansliet  

Text: Redaktionen


21 april 26

Ovanligt väderfenomen i Sverige – nu varnas fem län

2026 04 21

Ett sällsynt väderfenomen har drabbat Sverige.

Våren har varit ovanligt torr, vilket har lett till låga grundvattennivåer i södra Sverige.

Sveriges geologiska undersökning (SGU) varnar redan nu för vattenbrist i Skåne under sommaren.

Samtidigt varnar SGU för att ytterligare fyra län kan drabbas.

– Om det inte blir blötare väder blir det sannolikt fler meddelanden framöver i första hand på Gotland, Blekinge, Öland och Småland, säger SGU:s hydrogeolog Calle Hjerne enligt TV4.

”Kräver mycket regn”

Skåne är i nuläget mer utsatt än andra områden i södra Sverige.

– Skälet till att Skåne just nu är mer påverkat än andra områden i landet är att det finns ett stort behov av grundvatten för vattenförsörjningen där. Det samtidigt som det är ett av de områden som fått minst nederbörd de senaste två åren, säger Calle Hjerne.

– Många av Skånes grundvattenmagasin kräver dessutom mycket regn för att få normala nivåer efter en längre torrperiod,

LÄS MER: Svenskar sviker semesterfavorit – bokningar har halverats

Vattenkvalitén kan försämras

SGU:s bedömning av risk för vattenbrist baseras på nuvarande grundvattennivåer och förväntade nivåer under de närmsta månaderna.

Samtidigt vägs den allmänna tillgången på grundvatten och användningen av grundvatten i olika områden också in i bedömningen.

– Vid låga grundvattennivåer finns det en förhöjd risk att inflödet till brunnar minskar eller upphör, men även att vattenkvaliteten försämras, säger Calle Hjerne.

– Det gäller dock långt ifrån alla eftersom grundvattentillgången varierar stort mellan olika platser och brunnar. En del upplever aldrig några utmaningar med vattenförsörjningen medan andra återkommande har problem.

LÄS OCKSÅ: Ungern bekräftar: Premiärminister måste gripas

Foto: Chuttersnap

Text: Redaktionen


21 april 2026

Anstormning väntas till Sverige – alla vill köpa samma dryck

2026 04 21

En ny skatt väntas locka mängder av finländare till Sverige.

Det indikerar en undersökning från den finska tidningen Iltalehti.

Anledningen är Finlands nya punktskatt på läskedrycker, som fått priset på Coca Cola, Pepsi och andra läskedrycker att skjuta i höjden.

Nu uppger flera läsksugna finländare att de planerar att göra stora inköp i Sverige för att spara pengar.

– Jag kommer inte köpa några av dessa överprisade produkter från butiken, utan skaffar ett större parti från Sverige eller Estland på en gång, framhåller en av tidningens läsare.

En annan läsare ger samma besked.

– Som tur är bor jag precis vid gränsen. Mina inköp kommer att göras i Sverige, uppger personen.

En tredje läsare, som också bor nära den svenska gränsen, uppger att alla inköp av läsk kommer att göras i svenska butiker.

– Jag har köpt mycket från Sverige hittills, och på grund av den här nyheten tror jag att jag alltid kommer att handla läsk där.

Stora prisskillnader

Skattehöjningen har lett till betydande prisskillnader mellan svenska och finska butiker, rapporterar Iltalehti.

I Finland kostar ett sexpack Coca-Cola 5,72 euro, motsvarande 61,55 kronor, hos finska livsmedelsjätten K Group.

Samma förpackning kostar 45,38 kronor hos Coop i Sverige, uppger tidningen.

Liknande prisskillnader noteras för mineralvatten. En 1,5-litersflaska mineralvatten från Evian kostar 5,45 euro hos K Group, vilket motsvarar 58,65 kronor. Samma flaska kostar omkring 20 kronor i Sverige.  

LÄS MER: Google går ut med varning – “radera illa kvickt” 

Finns inte i Sverige

Sverige har för närvarande ingen specifik skatt på läsk och andra sockersötade drycker.

Cancerfonden har dock argumenterar för producentavgift på läsk – det vill säga en avgift som producenterna betalar på sockersötad dryck. 

Organisationen menar att en sådan avgift skulle sänka sockerhalten i dryckerna. Det skulle i sin tur skulle gynna folkhälsan eftersom antalet fall av övervikt väntas minska.

– Tillsammans med ohälsosamma matvanor ligger övervikt och obesitas bakom cirka 5 procent av alla cancerfall. Tretton olika cancersjukdomar kan kopplas till övervikt och obesitas, skriver Cancerfonden på sin hemsida.

LÄS OCKSÅ: Dramatiskt ras i Europa – Sverige går emot strömmen 

Foto: Tokaijiru

Text: Redaktionen