Annie Lööf: SD-inflytande hotar demokratin

2022 02 21

Om Sverigedemokraterna får ett ökat inflytande efter valet 2022 kan Sveriges demokratiska principer vara i fara.

 

Det framhäver Centerledaren Annie Lööf.

Hårt angrepp

– Deras rörelser och deras politik är något som faktiskt kan hota den liberala demokratin, säger Annie Lööf i en intervju med Expressen.

C-ledaren går även hårt åt Moderaternas partiledare, Ulf Kristersson, och hennes tidigare kollegor i Alliansen.

Det stora skiftet

Annie Lööf menar att det stora skiftet i svensk politik är att hennes tidigare allianskollegor har öppnat upp för samarbete och förhandlingar med Sverigedemokraterna. Det är enligt henne det stora skiftet i svensk politik. Inte att hon och hennes parti enligt många ”bytt sida” och stöttar en S-ledd regering.

Varnar för ökat SD-inflytande

Lööf är uppenbart orolig för ett ökat inflytande från Sverigedemokraterna. Hon menar att partiet måste placeras in i en större kontext, som visar att deras politik och värderingar hotar de värden som borgerligheten under en lång tid har kämpat för.

Hon påpekar som exempel SD:s ställningstagande i EU-parlamentet där partiet motsatte sig att ge ett akut finansiellt stöd till Ukraina.

Även i Sverige

Men Annie Lööf framhäver att Jimmie Åkesson och SD:s inrikespolitik även innehåller exempel på saker som enligt henne hotar demokratin.

– Det finns kommunala beslut där man underminerar den liberala demokratin vad det gäller kulturyttringar, Prideflaggor som ska hissas. Vi ser i deras politik en aggressiv agenda för en kraftfull återvandring. När borgerliga partier förflyttar sig närmare Sverigedemokraterna i migrationspolitiken blir Sverigedemokraterna än mer aggressiva både i sin politik och retorik. Den som inte ser den förflyttningen är blind, säger Lööf till tidningen.

Känner stor oro

Centerledaren exemplifierar i intervjun vad hon känner störst oro för vid ett ökat inflytande från SD.

Hon anser att partiet vill underminera mediefriheten i Sverige, begränsa möjligheter för minoriteter och HBTQ-personer och att SD har svårt att definiera vad en svensk är och har ett väldigt snävt begrepp för att göra just detta.

– På det sättet skulle jag säga att deras rörelser och deras politik är något som faktiskt kan hota den liberala demokratin, kommenterar Annie Lööf.

Kritiserar Moderaterna

Även Moderaterna och Ulf Kristersson får en känga av Lööf.

Hon menar att hennes tidigare samarbetsparti har tonat ner Sverigedemokraternas främlingsfientliga agenda.

– När Sverigedemokraterna skruvar upp den aggressiva retoriken mot invandrare och mot HBTQ-personer så har moderater snarare tonat ned det och sagt att Sverigedemokraternas retorik och politik har blivit bättre, säger Annie Lööf till Expressen.

Foto: Centerpartiet

Text: Redaktionen


19 aug 26

60 000 kronor per villa – alla kan ansöka 1 september

2026 08 20

Snart kommer många husägare kunna ta del av ett nytt stöd.

Från och med den 1 september kan villaägare ansöka om bidrag för energieffektivisering i småhus – det vill säga villor, radhus, kedjehus och parhus.

Det nya stödet syftar bland annat till att minska hushållens känslighet för höga energipriser.

Nu går Handelsbanken ut med en uppmaning.

Storbanken beskriver stödet som ett bra tillfälle för villaägare att se över sin energianvändning och ekonomi inför framtida renoveringar.

– Många villaägare vill sänka sina energikostnader men det kan vara svårt att veta var man ska börja och vilka investeringar som gör störst skillnad. Ett bra första steg är att få koll på husets energianvändning och vilken skillnad investeringen gör för både plånboken, energiklass och klimatet, säger Mathias Olausson, kontorschef Handelsbanken Kungälv.

– Därefter kan vi hjälpa till med att se över finansiering och hur olika renoveringsåtgärder påverkar den egna ekonomin.

Fem tips inför ansökan

Här är Handelsbankens fem tips inför öppnandet av ansökan:

1, Börja med att se över husets energiförbrukning och var de största energitjuvarna finns.

2, Kontrollera om du omfattas av stödet. Huset ska bland annat ha ett värdeår före 1990 och användas som permanent bostad. Hus som redan är anslutna till fjärrvärmenätet omfattas inte.

3, Se vilka åtgärder som passar ditt hus. Stödet omfattar flera typer av åtgärder, bland annat tilläggsisolering, byte eller förbättringar av fönster och dörrar samt vissa åtgärder och förbättringar av husets uppvärmningssystem.

LÄS OCKSÅ: 24 procent tror på bättre hushållsekonomi 

4, Planera ekonomin innan du startar. Stödet betalas ut först när åtgärderna är genomförda. Därför är det bra att tidigt räkna på hela investeringen och fundera över hur den ska finansieras. Titta på kostnaden här och nu och på hur åtgärden kan påverka husets framtida energianvändning och dina boendekostnader.

5, Se till helheten och tänk långsiktigt. Att energieffektivisera ett hus är ofta en långsiktig investering. Genom att väga samman husets energianvändning, planerade renoveringar och den egna ekonomin blir det lättare att prioritera mellan olika åtgärder.

Källa: Handelsbanken

ANDRA LÄSER: Värsta sedan krigsstarten – massuttag från ryska bankkonton

Foto: Marcusoscarsson.se 

Text: Redaktionen


19 aug 26

UPPGIFTER: Ryssland har slagit till mot Natoland

2026 08 19

Ryssland misstänks för inblandning i ett sabotage mot en militär anläggning på Natos territorium.

Förra veckan kom rapporter om en storskalig brand vid försvarsföretagets Milrem Robotics anläggning i Estland.

Branden i byggnaden i Tallinn utreds som misstänkt anlagd.

Nu kopplas Ryssland till det påstådda sabotaget.

Det bekräftar Estlands premiärminister Kristen Michal.

– En av utredningens teorier är att detta var en sabotagehandling, med stöd av Ryssland, säger han enligt oberoende Moscow Times.

Identifierat misstänkta

De misstänkta för dådet har identifierats.

Enligt premiärministern är personerna bosatta i Lettland. Åklagaren har begärt att de ska gripas.

– Estland tar alla attacker mot vår försvarsindustri på största allvar. Vi kommer alltid att skydda våra medborgare och företaget med alla medel som står till buds, framhåller Michal.

Hjälper Ukraina

Milrem Robotics producerar obemannade markstridsfordon. 

Företaget har ett nära samarbete med Ukraina. Bland annat levereras den obemannade markroboten THeMIS (Tracked Hybrid Modular Infantry System) till den ukrainska armén.

Roboten används för att stödja infanteri genom att transportera utrustning och evakuera skadade. Den kan också utrustas med vapensystem.

LÄS MER: Ryska tillgångar kan skickas till Ukraina – på ett villkor

Danmark har varnat

Ryssland har tidigare förnekat anklagelser om att ha planerat eller utfört sabotage mot länder utanför Ukraina.

Flera västländer varnar dock för ryska sabotageaktioner.

Danmarks militära underrättelsetjänst FE bedömer det som “sannolikt” att Ryssland kontinuerligt “planerar och förbereder” sabotage mot mål i flera europeiska länder.

På FE:s egen skala motsvarar begreppet “sannolikt” att risken för sabotage i någon form ligger på mellan 60 och 90 procent.

– Ryssland har ökat sin vilja att ta risker för att testa och pressa oss här i väst, har Anja Dalgaard-Nielsen, chef för FE:s underrättelsesektor, sagt till Danmarks Radio.

LÄS OCKSÅ: UPPGIFTER: Stor amerikansk säkerhetslucka kan utnyttjas av Kina

Foto: Geralt resp President of Russia Office

Text: Redaktionen