Annie Lööf (C) kan vara på väg att få ministerpost – Kan stoppa krisen

2021 06 20

Stefan Löfven (S) kan komma att ombilda regeringen för att lösa krisen och då är Annie Lööf (C) en nyckelperson

Det är statsvetare Marja Lemne vid Södertörns högskola inne på enligt TT, rapporterar Göteborgs-Posten.

– Min tolkning är att hon är väldigt angelägen om formellt inflytande, säger Marja Lemne och framhåller att det skulle kunna leda till en lösning på den pågående situationen.

Teorin är att om Centerpartiet ska dra tillbaka kravet på så kallade marknadshyror så behöver partiet få något annat och då skulle ministerposter ligga nära till hands. Ett tillbakadraget krav på marknadshyror skulle i sin tur få V att rösta ja till Stefan Löfven vid omröstning i morgon måndag.

ANALYS
Att krisen kan lösas genom att Annie (C) blir minister och att Centern tar plats i regeringen – kanske med flera ministerposter – är en helt ny och mycket intressant teori.

Att Centern varit mycket måna om att markera att partiet är öppet för att bilda regering med både S och Moderaterna talar emellertid emot att Centern redan ett år före valet skulle gå in i en regering med S. Om C-ledningen dock bedömer att reaktionerna på Centerns besked i regeringsfrågan i våras samt M-KD:s allt närmare ställning till SD har minskat sannolikheten drastiskt för att C och M bildar regering efter valet 2022 så kan det tala för den nya teorin om en S-C-regering redan nu.

Ett annat hett alternativ är att S och C gemensamt meddelar att det inte blir något förslag om friare hyressättning, så kallade marknadshyror utan att man skjuter upp det kontroversiella  förslaget vilket skulle få Vänstern att rösta ja i misstroendeomröstningen.

Det råder ingen tvekan om att Centern just nu är nyckelparti i vägen framåt i svensk politik de närmaste dagarna.

[yop_poll id="230"]

2nov2025

JUST NU: ”Skrämmande vapen” – Lukasjenko varnar Europa

2025 11 02

Belarus diktator, tillika Vladimir Putins allierade, Alexander Lukasjenko varnar omkringliggande länder.

Lukasjenko har vänt sig till Vladimir Putin och uttryckt en önskan om att få det ryska missilsystemet Oreshnik, och kallar vapensystemet för ett ”skrämmande vapen”.

Anledningen är att skrämma omkringliggande länder.

– Jag vill att de ska veta att vi kan slå ner på dem om saker och ting går söderut. Vi kommer att sätta oss ner med Putin, bestämma och sedan slå ner dem, säger han, rapporterar Ukrainska Pravda, med hänvisning till belarusisk media.

– Så bråka inte med oss.

Jämför med Ukraina

Lukasjenko säger också att missilsystemet skulle göra det möjligt för Belarus att undvika Ukrainas öde, då han hävdar att det är Ukrainas agerande som ligger bakom kriget.

– Kriget började med att Ukraina i Donbass förtryckte, dödade och förföljde rysktalande. Jag såg det med egna ögon, säger han.

Har övat på systemet

Den ryska ballistiska medeldistansroboten Oreshnik har endast använts en gång i kriget mot Ukraina i nuläget.

Det var i en attack mot Dnipro i november 2024.

– Kort därefter uttryckte Lukasjenko ett önskemål om att få missilsystemet av Putin. I september skröt Belarus om att man hade övat på systemet under övningarna Zapad-2025, uppger Ukrainska Pravda.

LÄS OCKSÅ: Mötet kollapsade – Kreml ger nytt drastiskt besked till Trump

Varnat för kärnvapenkrig

Ukraina har efterfrågat Tomahawk-missiler från USA, men inte fått något slutgiltigt besked från Donald Trump.

För ett par veckor sedan varnade Lukasjenko för riskerna, om USA skulle skicka det fruktade vapnet till Ukraina.

– Tomahawks kommer inte att lösa problemet. De kommer att eskalera situationen till kärnvapenkrig, sa han då enligt Newsweek, med hänvisning till belarusisk media.

Ryssland har antytt att det blir konsekvenser om USA levererar missilen till Ukraina.

– Kanske förstår Donald Trump detta bättre än någon annan, eftersom han inte har någon brådska att överlämna detta dödliga vapen för djupa attacker in på ryskt territorium, vilket president Zelenskyj räknar med, sa diktatorn.

LÄS OCKSÅ: Kaos i Ryssland - flygplatser stängs efter massattack

Foto: President of Russia Office

Text: Redaktionen


2nov2025

Vädjan från Tanzania – direkt till Sverige

2025 11 02

Den svenska regeringen har nåtts av en vädjan från Tanzania.

Det är Chadema, landets största oppositionsparti, som ber Sverige att stoppa biståndet till landet.

Detta efter att Tanzanias presidentval avgjorts i veckan, där den sittande presidenten vann en överlägsen seger.

Valet har följts av våldsamma protester, som orsakat hundratals dödsfall.

Demonstranter har gått ut på gatorna i städer över hela Tanzania för att fördöma valet som orättvist.

– De anklagar regeringen för att undergräva demokratin genom att undertrycka de främsta oppositionsledarna. En sitter i fängelse och en annan uteslöts av tekniska skäl och det stärker på så sätt president Samia Suluhu Hassans chanser att vinna med sitt styrande parti Chama Cha Mapinduzi, uppger BBC.

Läs också: “Sverige retar Ryssland till vansinne”

Vädjar till Sverige

Därför kommer också det tanzaniska oppositionspartiets vädjan till Sverige.

– Sverige har en roll att spela för ni har länge varit en vän till vårt land. Sverige är en förkämpe för mänskliga rättigheter och demokrati och det vore helt i linje med svensk utrikespolitik att stoppa samarbetet, säger partiets talesperson Deogratias Munishi, till DN.

Det framtida biståndet till Tanzania ska snart omprövas och de aktuella händelserna i landet kommer spela in i det svenska beslutet.

– Strategin som täcker Tanzania löper ut vid årsskiftet och vad som händer de kommande veckorna kommer att prägla hur vi ser på landet. Men det handlar inte bara om de senaste veckorna utan de senaste decennierna, säger den svenske biståndsministern Benjamin Dousa, till tidningen.

Olika bild

Det styrande partiet i Tanzania har beskrivit situationen i landet som kontrollerad.

–  Några incidenter här och där. Säkerhetsstyrkorna agerade mycket snabbt och beslutsamt för att ta itu med situationen, uppger utrikesministern Mahmoud Kombo Thabit, rapporterar BBC.

– Vi fortsätter också att få rapporter om vandaliserade fastigheter.

Men en källa uppger att de flesta offentliga sjukhus är överhopade av skadade och döda från protesterna, uppger BBC.

FN har uppmanat Tanzanias säkerhetsstyrkor att avstå från att använda onödigt våld.

Läs också: “Letar särskilt efter folk över 50 år” – Arbetsförmedlingen tipsar

Foto: N. Nelson

Text: Redaktionen