Anmälningar väller in mot biljettförsäljare – tvingas till flera förändringar

2024 05 16

Biljettåterförsäljaren Viagogo har hamnat i blåsväder.

Anmälningar väller in mot sajten, som säljer andrahandsbiljetter till konserter och andra evenemang.

Det uppger Konsumentverket i ett pressutskick.

– Klagomålen mot företaget handlar i många fall om att villkoren för kunderna är otydliga. Informationen har till exempel varit dålig gällande företagets roll som mellanhand, vem det är som faktiskt står bakom biljetterna samt vilka avgifter och skatter som tillkommer på priset, framhåller myndigheten och fortsätter:

– Dessutom har konsumenter klagat över att företaget hetsar till köp med hjälp av nedräkningsklockor och luddiga påståenden om biljettbrist.

Lovar flera förändringar

Nu tvingas Viagogo vidta flera förändringar.

Sajten, som utretts av  EU:s konsumentskyddsnätverk (CPC) sedan 2021, har åtagit sig att bättra sig på ett flertal punkter:

- Det ska bli tydligt för konsumenten att Viagogo inte är utfärdare av biljetterna som säljs på plattformen.

- Konsumenten ska få information om det är en privatperson eller ett företag som står bakom biljetterna.

- Det exakta platsnumret för biljetterna ska framgå, inte bara vilken sektion det är.

- Det ska bli tydligt vilka avgifter som ingår i biljettpriset.

- Viagogo ska klargöra hur olika biljetter rankas i sökresultat på webbplatsen.

- Viagogo ska väsentligt minska antalet nedräkningsmeddelanden som visas på webbplatsen.

Hotar med rättsliga åtgärder

Viagogo har tre månader på sig att applicera förändringarna.

Om företaget misslyckas kan det bli fråga om rättsliga åtgärder.

– CPC-nätverket och kommissionen kommer att övervaka hur förändringarna presenteras. Om företaget misslyckas med att uppfylla sina åtaganden kan myndigheterna överväga att vidta rättsliga åtgärder, uppger Konsumentverket.

Foto: ActionVance

Text: Redaktionen


UPPGIFTER: Rysk officer erkänner – sköt ner flygplan

2025 07 02

En läckt ljudinspelning påstås avslöja att en rysk officer fått order att skjuta ner ett passagerarflygplan.

Ett trafikflygplan av modellen Embraer 190AR, tillhörande Azarbaijan Airlines, störtade i Kazakstan i december 2024.

Planet kraschade efter att det blivit beskjutet i luftrummet över Tjetjenien.

Trettioåtta människor dog.

Nu framkommer uppgifter om att beskjutningen kom från en rysk officer som fått order om att öppna eld mot det azerbajdzjanska trafikflygplanet, skriver Kyiv Independent.

Läckta uppgifter

Uppgifterna om att en rysk officer beordrats att skjuta ner trafikflyget kommer från en läcka till den azerbajdzjanska nyhetsbyrån Minval.

Det påstås handla om tre ljudinspelningar, ett anonymt brev och en förklarande anteckning av en man undertecknad som kapten Dmitry Paladichuk, en rysk luftvärnsbesättningskapten som påstår sig ha vidarebefordrat ordern att skjuta ner planet.

– Vi kan inte bekräfta äktheten av det skriftliga uttalandet, men för de tre läckta röstmeddelandena, som också bekräftade kommandot att skjuta ner planet och den efterföljande skadan kan äktheten bekräftas, uppger nyhetsbyrån.

Första missilen missade

Efter att flygplanet noterats på radar ska Paladichuk enligt uppgift beordrats att förstöra flygplanet.

– Kaptenen hävdade att efter att den första projektilen missat målet har han gett order om att skjuta igen.

Beskyllde Ryssland

Azerbajdzjanska myndigheter beskyllde Ryssland för beskjutningen.

Vladimir Putin framförde över telefon sina kondoleanser för händelsen som ägde rum i ryskt luftrum, men erkände inget ansvar i attacken.

– I ett sällsynt drag ringde Putin sin azerbajdzjanska motsvarighet, Ilham Aliyev, för att be om ursäkt för det faktum att den tragiska incidenten inträffade i ryskt luftrum utan att kommentera om planet träffades av ryskt luftförsvar, skrev Kyiv Independent då.

Varken ryska eller azerbajdzjanska myndigheter har i nuläget uttalat sig om den påstådda läckan.

Foto:

Text: Redaktionen


JUST NU: SMHI varnar för kraftigt åskoväder

2025 07 02

Ett kraftigt oväder drar in över Sverige under onsdagskvällen.

SMHI har utfärdat en gul varning för kraftig åska och skyfallsliknande regn.

Fem län omfattas av varningen:

- Hallands län

- Västra Götalands län

- Jönköpings län

- Östergötlands län

- Örebro län

”Kraftig åska”

Lokalt kan det komma 30-40 millimeter regn.

– Under sena onsdagskvällen och natt mot torsdag rör sig kraftig åska in söderifrån. I samband med åskan kan skyfallsliknande regn förekomma och det kan kortvarigt även bli kraftiga vindbyar, varnar SMHI.

Uppmanar allmänheten

SMHI uppmanar invånare i berörda områden att tänka på följande:

- Översvämningar kan uppstå i till exempel källare och dagvattensystem. Se över om du kan täta din källare, eller flytta på föremål som riskerar att skadas av vatten.

- Rensa hängrännor, dagvattenbrunnar och andra vattenvägar så att vattnet kan rinna bort obehindrat.

- Vägar och viadukter kan översvämmas, undvik att köra genom vattensamlingarna.

- Restider kan bli längre då det kan vara dålig sikt och risk för vattenplaning. Avsätt längre tid för din resa och anpassa hastigheten.

- Det kan vara farligt att vistas utomhus när det blixtrar mycket. Håll dig borta från höga saker, till exempel träd och stolpar, och undvik att bada.

- Blixtnedslag kan orsaka störningar i el- och telenät samt i tåg- och flygtrafik, och det finns risk att bränder uppstår.

Foto: F. Mittermeier

Text: Redaktionen