Andersson och Löfven deltar i jätteprotest
2026 04 19
Andersson och Löfven har deltagit i en massprotest i Barcelona.
Tusentals människor samlades i Barcelona i Spanien för en stor protest på lördagskvällen.
Bland talarna fanns S-ledaren Magdalena Andersson och tidigare S-ledaren Stefan Löfven.
Andersson: ”Kan aldrig acceptera”
Andersson och Löfven har deltagit i vad som beskrivs som ett ”anti-Trump rally” i Barcelona.
Arrangemanget ägde rum i samband med lanseringen av ”Global Progressive Mobilization”, som är ett försök att samla globala vänsterprogressiva krafter mot högerpopulism och nationalism, rapporterar Politico.
Vid sidan av Spaniens premiärminister Pedro Sánchez höll även Magdalena Andersson ett tal.
– Högerauktoritära krafter flyttar fram sina positioner, ifrågasätter demokratins grundvalar och ställer människor mot varandra. Det är en utveckling vi aldrig kan acceptera, säger Andersson till Omni.
S-ledaren påminner också om att säkerhetsläget har försämrats.
– Det räcker inte att konstatera läget – vi måste agera. Progressiva krafter behöver samlas för att försvara demokratin, stärka Europas säkerhet och fördjupa det internationella samarbetet, säger Magdalena Andersson.
Löfven: ”Är allt mer under press”
Även Stefan Löfven höll tal i samband med demonstrationen, där cirka 6 000 människor uppges ha deltagit.
Löfven är idag ordförande för det europeiska socialdemokratiska partiet.
Han menar att arrangemanget är ett viktigt initiativ för att samla global vänster mot såväl Trump som högerpopulistiska rörelser i Europa.
– Demokratin är allt mer under press, och progressiva kliver fram globalt, säger Stefan Löfven till tidningen.
– Detta är inte en isolerad trend. Det är en gemensam utmaning som kräver ett samordnat globalt svar, tillägger den tidigare S-ledaren.
LÄS OCKSÅ: "Dina bilder kommer raderas" - Iphone-användare varnas
Hånas av Trump
Demonstrationen ägde rum på lördagskvällen, och samma dag hade Donald Trump gått till angrepp mot Spanien på Truth Social.
– Har någon sett hur illa det går för landet Spanien. Deras finanssiffror, trots att de bidrar med nästan ingenting till Nato och dess militära försvar, är absolut fruktansvärda. Sorgligt att se!!! skriver Trump i inlägget.
LÄS OCKSÅ: Trump: Världen brukade skratta åt oss
Foto: Socialdemokraterna resp Ninni Andersson Regeringskansliet
Text: Redaktionen


