Anders Borg öppnar för höjd skatt – kan beröra miljoner svenskar
2026 09 11
Anders Borg, finansminister mellan 2006 och 2014 i Fredrik Reinfeldts dåvarande regering, utesluter inte en comeback i politiken.
På fredagen dök den tidigare ministern upp och kampanjande för Moderaterna på Norrmalmstorg i Stockholm. Han kallar söndagens val för ett “ödesval”. Enligt Borg skulle Vänsterpartiets och Miljöpartiets föreslagna miljardärskatter få folk och företag att lämna Sverige.
– De vill förstöra vårt företagsklimat med förmögenhetsskatter och annat som skulle slå ut Stockholms hela techunder, säger Anders Borg enligt Expressen.
Öppnar för höjd skatt
Det finns dock andra skattehöjningar som exministern förespråkar. Han menar att skattehöjningar är nödvändiga och påtalar att han själv var med och höjde skatt på bland annat fordon, snus och alkohol.
Nu öppnar Anders Borg dessutom för en höjd fastighetsskatt.
– Ja, fastighetssektorn som helhet är för lågt beskattad i Sverige, så är det. Både kommersiella fastigheter och bostäder, säger han till Di.
Ersatte gamla fastighetsskatten
Idag finns det knappt två miljoner hushåll i småhus med äganderätt som potentiellt skulle kunna påverkas om beskattningen av bostäder höjs. Anders Borg utvecklar dock inte hur en sådan skattehöjning skulle ta form, utan lämnar frågan till Ulf Kristersson (M) om han vinner valet.
Andra läser: Skatteverket: 700 000 måste betala senast på måndag
Det är emellertid inte första gången Anders Borg lyfter frågan. Efter att ha varit med och ersatt fastighetsskatten med en fastighetsavgift 2008 föreslog han 2018 en bred skattereform. Genom att höja fastighetsskatten skulle man kunna sänka marginalskatter på arbete, löd förslaget.
– Ingen önskar tillbaka den gamla godtyckliga fastighetsskatten, men att göra en justering uppåt främst för dem som äger stora fastigheter i storstäderna borde vara möjligt som finansiering av lägre marginalskatter. Det skulle kunna öppna för en finansiering som åtminstone till del dämpar de fördelningspolitiska effekterna av att avskaffa värnskatten, framhöll Borg på Facebook där och då.
Inget nej till comeback
Det har under en tid spekulerats i att Anders Borg kan vara på väg att göra comeback som aktiv politiker. Han svarar inte heller nej på frågan om det går att utesluta att han blir minister i en eventuell ny M-ledd regering.
– Som sagt, det är en bra regering och jag tänker rösta på dem och jag tänker försöka bidra till att de blir återvalda, säger han till Expressen idag.
Andra läser: Sverige går in med 297 miljoner – ”behoven är enorma”
Foto: Talarforum
Text: Redaktionen


