ANALYS: Centern kan förlora på onödigt provocerande av Vänstern

2021 07 03

Vänsterpartiet ska inte få någonting. Istället ska partiet pressas att välja mellan en S-MP-C-budget med rejäla liberala reformer eller en M-SD-budget.

Det är i praktiken budskapet från centerprofilen tillika ordföranden i kommunfullmäktige i Östersund, Hanna Wagenius, som tidigare var ordförande för CUF.

– Jag tycker att partiet bör kräva ordentliga, liberala reformer i ett förnyat januariavtal och, om S går med på det, trycka gult om Löfven läggs fram för riksdagen, säger Wagenius (C) till Expressen.

Ger SD inflytande

Hon menar att efter V:s besked om att V släpper fram Löfven även om han inte han fått klart med budgeten så bör Centern köra på rejält.

– Det blir ju i så fall Vänsterpartiet som sedan får välja mellan den budget som C och regeringen förhandlar fram och den M-SD-budget som kommer att stå emot den. Trycker V bara gult på budgeten i höst så ger de i praktiken Sverigedemokraterna ett budgetinflytande, och det tror jag inte att de egentligen vill, säger hon till Expressen.

ANALYS

Det är exakt så Centern ska resonera – om de vill ställa till det för sig själva framöver. I genomsnitt skrapar V-S-MP-C ihop nära 50 % i mätningarna varav Vänsterpartiet står för cirka 9-10 %. Med andra ord pekar allt på att det är omöjligt för S-MP-C att styra landet utan stöd från Vänsterpartiet. Och i och med regeringskrisen – som inträffade när V drog undan sitt stöd för Regeringen Löfven – blev det mycket tydligt hur beroende S-MP-C är av V.

Vare sig smart eller ödmjukt

Det är naturligt att C inte vill ha så mycket med V att göra – eller tvärtom. Och Centern behöver sannolikt inte ge särdeles mycket till V för att få relationen att fungera hyfsat. Men det är vare sig strategiskt, smart eller ödmjukt att istället gång på gång provocera Vänsterpartiet och liksom strö salt i deras sår genom tuffa publika uttalanden i pressen om fakta som redan är väl kända. Det utstrålar inte balans och vuxenhet och är sannolikt inte heller ett beteende som väljarna uppskattar enligt min bedömning. Tvärtom kan det uppfattas som omoget och onödigt provocerande från Annie Lööfs parti.

Centern kan dessutom komma att hamna i ett läge efter valet 2022 där endast tre alternativ finns:

◾1) Ge makten till en SD-beroende regering.

◾2) Hamna i extraval efter extraval efter extraval.

◾3) Finna sig i att V kommer att kräva åtminstone lite inflytande.

Att då ideligen markera stenhårt negativt mot SD samtidigt som man strör salt i såren på V är sannolikt inte en långsiktigt hållbar väg att gå. Om M eller KD hade gjort likadant mot SD så hade SD aldrig funnit sig i det. Och förr eller senare – uppenbarligen förr – lär V inte heller finna sig i det. Det kan tänkas att Centerns tuffa stil mot V tvärtom får motsatt effekt jämfört med vad Centern tänkt sig. För varje gång C uttrycker att man räknar med V:s stöd men V ska inte få något tillbaka så lär chansen att få just V:s stöd minska.

Foto: Stefan Löfven, Nooshi Dadgostar, Annie Lööf, FB

[yop_poll id="309"]

JUST NU: ”Sämsta” företaget i hela Sverige – 2 miljoner är kunder

2025 11 26

De mest och minst ansedda företagen som är verksamma i Sverige har utsetts.

Det är Reputation and Trust Analytics som idag publicerar en ny studie med över 10 000 organisationsutvärderingar.

I rapporten rankas företag på en femgradig skala från 1-5. En fyra eller högre bedöms som “anseende på utmärkt nivå”. 

Högst på listan hamnar i år Ikea som med ett snittpoäng på 4,05 därmed betraktas som Sveriges mest ansedda företag.

En så hög anseendepoäng visar att alla aspekter av företagets anseende är på god eller utmärkt nivå, sammanfattar Alexander Widén, Senior Advisor på Reputation and Trust Analytics, i ett uttalande.

Shoppingjätten i botten

Långt ifrån alla når dock Ikeas höjder.

Sist på listan hamnar den kinesiska shoppingjätten Temu, som enligt statistik från Ehandel i snitt har 2,4 miljoner aktiva svenska kunder i månaden, med ett anseende på under 2,5.

– Vilket är en mycket dålig nivå, konstateras i pressmeddelandet till rapporten. Den kritiserade nätbutiken Shein kommer näst sist och att de två kinesiska aktörerna hamnar i botten är genomgående för hela Norden.

Strax ovanför Temu och Shein bland de minst ansedda företagen hittas Telia, Postnord, Nestlé, Ryanair, SJ, Amazon, Tesla och Swedbank.

– Anseende styr hur våra intressenter beter sig, vilka attityder de har och vilka beslut de fattar. Medan ett varumärke säkerställer position och differentiering, säkerställer anseende det sociala kontraktet och den legitimitet som kommer med förtroende, säger Alexander Widén.

Hårt kritiserade

Temu och Shein har länge varit hårt kritiserade av bland annat EU, Konsumentverket och Svensk Handel. Företagen har anklagats för att bryta mot konsumentskyddande lagar, ha skadliga kemikalier i produkterna och dåliga arbetsvillkor.

Det förstnämnda har tidigare sagt att man jobbar fortlöpande med att värna konsumenternas intressen på deras plattform. Man säger sig också ha “strikta policyer" för att säkerställa produkternas kvalitet.

Vi implementerar strikta policyer och kontrollåtgärder för att säkerställa produktkvalitet och korrekta produktbeskrivningar. Om du inte är nöjd med någon av de produkter du fått, kan du ansöka om återbetalning inom 90 dagar efter köpet, skriver Temu på sajten Trustpilot.

LÄS MER: Populär restaurangkedja öppnar i Sverige

Mest ansedda företagen i Sverige

1. Ikea
2. Systembolaget
3. Volvo
4. Scania
5. Saab
6. Länsförsäkringar
7. ABB
8. SKF
9. SBAB
10. Apoteket

Källa: Reputation and Trust Analytics

LÄS MER: Välkända köksbutiker går i konkurs

Foto: Rupixen

Text: Redaktionen


26 nov 2022

“Helt sinnessjukt” – bryter mot förbud i luciafirandet

2025 11 26

På skolor runtom i hela Sverige pågår förberedelserna för fullt inför årets luciafirande.

Men firandet är inte villkorslöst.

För två år sedan förbjöd flera skolor i Stockholmsregionen föräldrar från att delta i firandet, på grund av att det ansågs kunna väcka obehag hos de yngre eleverna.

Det här året är det ett annat förbud, och framför allt underlåtenheten att följa reglerna, som väcker starka reaktioner.

I Danderyd har skolor numera nämligen börjat porta föräldrar som trotsar förbudet mot att fotografera och filma barnen under firandet, rapporterar TV4 Nyheterna.

– Det är helt sinnessjukt att man inte respekterar när man får tydliga instruktioner, säger författaren och influencern Katrin Zytomierska till kanalen.

Rektorn bestämmer

Enligt Ulla Hurtig Nielsen (M), skolpolitiker i Danderyd, är det formellt rektorn som fattar beslut om föräldrar ska få närvara vid luciatågen eller inte.

Hon understryker att det är viktigt att traditioner får leva kvar, men framhåller också att det borde kunna tas hänsyn till krav att föräldrar enbart får fotografera sitt eget barn.

– Vad många inte vet är att det i Danderyd finns många barn med skyddad identitet, vars föräldrars jobb gör dem särskilt utsatta, säger Ulla Hurtig Nielsen till lokaltidningen Mitt i.

Förslaget: böter på 10 000 kronor

Beskedet från Stockholmsskolorna har även orsakat reaktioner på sociala medier. Flera frågar sig vad meningen är med luciatåg om inte föräldrarna får titta på och andra undrar varför föräldrarnas vilja ska prioriteras före barnens välmående.

En del bekräftar också att det filmas hejvilt på luciafirandet i skolorna.

Katrin Zytomierska har ett förslag på hur man skulle kunna lösa dilemmat: inför böter på 10 000 kronor för den förälder som filmar ett annat barn och lägger ut det.

I ett land som Sverige så tror jag inte att någon skulle våga lägga ut någonting om det var en högre bot, säger hon.

LÄS OCKSÅ: Populär restaurangkedja öppnar i Sverige

Etablerades på 1900-talet

Luciafirandet har sitt ursprung i den kristna tron och firas till minne av just helgonet Lucia, en kristen jungfru från italienska Syrakusa som dog 304.

I Sverige etablerades firandet av Lucia under tidigt 1900-talet och har idag väldigt lite gemensamt med den tidiga kristna högtiden.

Lucia firas även i övriga nordiska länder samt i delar av Italien där det dock skiljer sig väldigt mycket från den svenska varianten.

LÄS MER: Populära drycker kan stoppas från Systembolaget

Foto: Bengt Nyman

Text: Redaktionen