ANALYS: Mörker över Afghanistan – Efter USA:s värdefulla insats

2021 08 31

Den sista USA-soldaten har lämnat Afghanistan. Nu tar ondskan över.

– Jag är här för att meddela att vi slutfört tillbakadragandet från Afghanistan och evakueringen av amerikaner, allierade och afghaner. Emedan vår militära evakuering är över så fortsätter den diplomatiska uppgiften avseende amerikaner och aktuella afghaner som vill lämna landet, säger general Kenneth F McKenzie, US Central Command.

ANALYS

Efter 19 och 10 månader har USA:s längst krig utomlands avslutats. 1 minut före midnatt lokal tid lämnade det sista USA-planet Afghanistan och landet är nu i händerna på de extremt brutala islamisterna som kallar sig för talibaner. Och runt hörnet finns de om möjligt ännu hemskare IS-terroristerna som anser att talibanerna är för mesiga.

Tvingar folket

Talibanerna har enligt flera uppgifter redan inlett mördandet av oliktänkande och i miljonstaden Herat rapporterar DN hur talibanerna tvingar på folket sina extrema idéer.

◾Jeans och t-tröjor tillåts inte

◾Endast talibangodkända frisyrer tillåts

◾Alla kvinnor måste bära hijab

USA:s värdefulla insats

Tack vare USA har talibanernas styre inte varit 1996-2021 utan istället 1996-2001 + 2021 tills vidare. Det innebär med andra ord 20 värdefulla år vilket är en enorm skillnad för Afghanistans 40 miljoner invånare men det glöms ofta bort när det nu är populärt att bara lyfta fram allt negativt och gnälla på USA.

Men för Afghanistans invånare är det förstår otroligt värdefullt och dessutom bidrar USA:s värdefulla insats till större chans att landet bryter sig loss från talibanerna då allmänheten vet att frihet faktiskt kan uppnås och att det är tusen gånger bättre än diktatur och extremism.

[yop_poll id="555"]

Flamingomissiler har slagit ner – Ryssland kan inte försvara sig

2025 11 13

Ukraina har gått till attack.

På torsdagen meddelar landets militär att dess styrkor har attackerat en oljeterminal på den ryskockuperade Krymhalvön och en oljedepå i Zaporizjzjaregionen.

Dessutom rapporteras det om flera explosioner i den ryska staden Orjol, som är belägen 350 kilometer söder om Moskva.

Avancerade kryssningsrobotar

Enligt uppgift ska Ukraina ha använt sig av långräckviddiga kryssningsrobotar av modellen Flamingo i attacken mot Orjol. Den ukrainsktillverkade vapnet anses för närvarande vara landets mest avancerade kryssningsrobot.

Drönare och robotar har även avfyrats mot militära mål i andra ryska regioner.

– Ukrainas generalstab bekräftar att samordnade attacker har genomförts mot ett dussintals militära och logistiska anläggningar över hela Ryssland och ockuperade ukrainska territorier, rapporterar Kyiv Post.

Skadeomfattningen av attacken utreds för närvarande, uppger generalstaben.

LÄS MER: ”Alla förbereder sig för krig” – Putinallierad slår larm 

Kan inte försvara sig

De senaste månaderna har Ukraina utfört flera framgångsrika luftattacker mot ryska energi- och försvarsanläggningar. Konsekvenserna märks redan – den ryska oljeproduktionen har minskat kraftigt efter att flera raffinaderier slagits ut.

Flera experter och bedömare menar att Ryssland har svårt att försvara sig mot angreppen, eftersom landets luftförsvar har försvagats kraftigt av korruption, en pressad ekonomi och det utdragna kriget i Ukraina.

Att Ryssland dessutom är världens största land till ytan försvagar försvarsförmågan ytterligare, konstaterar Anders Puck Nielsen, militäranalytiker vid den danska försvarsakademin.

– Ryssland har svårt att försvara sig mot Ukrainas attacker, och det finns flera anledningar till det. För det första är Ryssland ett enormt land med många olika mål. För det andra har Ukraina fått längre räckvidd på sina vapen, säger han till TV2.

LÄS OCKSÅ: Akut kris: alla kan tvingas lämna Irans huvudstad

Foto: Ukrainas generalstab

Text: Redaktionen


JUST NU: Kanada varnar för Sverige

2025 11 13

Kanadas utrikesdepartement går ut med en skarp varning till medborgare som planerar att besöka Sverige.

På sin hemsida varnar departementet för att turister kan råka illa ut om de ”befinner sig på fel plats vid fel tidpunkt”.

I synnerhet varnas kanadensiska medborgare för resor till Malmö, Göteborg och Stockholm med anledning av den utbredda organiserade brottsligheten i städerna.

– Nyligen har händelser inträffat som tyder på vedergällningsmord. I vissa fall har brottslingar använt bomber, handgranater eller improviserade sprängladdningar. Våldsamma incidenter har ägt rum på offentliga platser, bland annat barer och restauranger, skriver kanadensiska UD.

Landets medborgare uppmanas att tänka på följande när de befinner sig i Sverige:

- Var alltid vaksam och medveten om din omgivning

- Rör inte vid eller flytta misstänkta föremål eller obevakade paket

Här är länderna som är lika farliga som Sverige

Enligt TV4 rankar Kanadas UD följande länder som lika farliga att besöka som Sverige:

- Brasilien

- Mexiko

- El Salvador

- Pakistan

- Algeriet

- Sierra Leone

- Saudiarabien

- Ecuador

- Filippinerna

- Förenade Arabemiraten

LÄS MER: Nya direktresor från Sverige – till två länder 

Svaret: ”Det är ingen hemlighet”

Varningen förvånar inte Karin Wanngård (S), kommunstyrelseordförande i Stockholm. 

– Det är ingen hemlighet att Sverige befinner sig i en långvarig nationell kris med grov gängbrottslighet, säger hon till TV4.

Samtidigt betonar Wanngård att turismen fortsätter att öka i Sverige.

– I mätningar ser vi inte tecken på att kriminaliteten påverkar turismen, utan tvärtom ökade antalet gästnätter i somras och internationella mätningar visar att Stockholm betraktas som en väldigt attraktiv destination med höga värden inom bland annat trygghet.

LÄS OCKSÅ: Svenskar skeptiska inför global jättetrend

Foto: A. Gavlák

Text: Redaktionen