ANALYS: Hissen går inte hela vägen upp

2022 04 13

Rysslands diktator Vladimir Putin är sämre än sämst – inte bara avseende fred, stabilitet och medmänsklighet – utan även avseende politisk strategi.

I åratal har Ryssland mullrat om Nato och i vintras brände det verkligen till när Ryssland krävde att Nato drar tillbaka sina trupper i Östeuropa.

Diktatorn pressade Sverige

Dessutom krävde Putindiktaturen i hårda ordalag att Sverige och Finland inte går med i Nato. Vad regeringarna och befolkningarna i de båda självständiga och suveräna nationerna anser struntade ryssarna blankt i.

Putinregimen anser sig kunna tysta omvärlden på samma sätt som den med järnhand tystar all opposition i sitt eget land. Oppositionskandidater mördas på öppen gata eller kastas i fängelse.

Hissen går inte hela vägen upp

Men det kan konstateras att hissen går inte hela vägen upp i Kremls strategiplanering.

Den ryska regimens syfte var att försvaga Nato, att pressa tillbaka Nato och att begränsa Nato.

Istället blev det precis tvärtom.

Nato starkare än någonsin

Nato är starkare än någonsin. Nato är mer enat än någonsin. Och Nato är dessutom på väg att expandera.

Allt pekar på att försvarsalliansens två drömkandidater – Sverige och Finland – kommer att vilja gå med i Nato så snabbt det bara går.

Precis motsatsen

Detta hade inte hänt om det inte vore för Putins våldsamma och krigiska agerande de senaste månaderna.

Han har uppnått precis motsatsen till det han ville. Snacka om totalfiasko.

Massmord och våldtäkter

Om en galen envåldshärskare gör sig skyldig till massmord, folkmord, krig, våldtäkter och tortyr mot ett fredligt och oskyldigt grannland – ja då blir givetvis inte effekten att Västeuropa lägger sig på knä och säger javisst Herr Diktator.

Ren ondska

Det är ren ondska och Europa har kommit längre än att låta sig skrämmas av sådant – alldeles oavsett om Sverige i slutändan säger ja eller nej till Natomedlemskap.

Text: Redaktionen


Åska på väg – här brakar det loss ikväll

2026 08 10

En kallfront drar in över Sverige under måndagen.

Temperaturerna sjunker runt om i hela landet.

– I södra halvan av landet spricker det upp efteråt och blir gott om plats för sol, men vädret är generellt svalt och blåsigt i början av veckan, framhåller SMHI i sin senaste prognos.

Under måndagskvällen förvärras väderleken. Ett stort nederbördsområde drar in över mellersta och norra Sverige.

SMHI flaggar för åska och kraftiga vindar.

– En baksläng med skurar passerar dessutom under kvällen Svealand och södra Norrland. I samband med dessa väntas åska och byig nordvästvind.

Då vänder det

Det blir en svalare inledning på veckan.

Men redan under onsdagen kommer sommarvärmen tillbaka.

– Varmare luft börjar åter röra sig upp söderifrån över landet under onsdagen, då ett högtryck börjar växa in, uppger SMHI.

Enligt myndigheten blir det upp till 25 grader på sina håll under torsdagen. 

Lagom till helgen blir det ännu varmare. I Götaland och Svealand väntas högsommarvärme under både lördagen och söndagen.

– I söder håller högtrycket i och levererar gott om sol och dagstemperatur uppåt 30 grader på dagarna och ljumma nätter, framhåller SMHI.

Nästa vecka

Högsommarvärmen stannar inte kvar efter helgen.

Högtrycket drar vidare österut och svalare luft drar återigen in över Sverige.

– Nästa vecka börjar därför med allmänt svalt och lågtrycksbetonat väder. Dagstemperaturer från omkring 20 grader i söder till omkring 15 grader i norr, uppger SMHI.

ANDRA LÄSER: Oljepriset stiger 

Åska bildas oftast under sommarmånaderna. Det har flera förklaringar – solen är stark, dagarna är längre och uppvärmningen av marken är som störst.  

–  Dessutom kan varm luft innehålla mer fukt än kall luft. Fukt är en viktig ingrediens när kraftiga moln ska bildas, framhåller vädertjänsten Klarts meteorolog Lasse Rydqvist i ett uttalande.

LÄS OCKSÅ: Ica satsar stort vid norska gränsen

Foto: S. Brito

Text: Redaktionen


10 aug 26

Jättesmäll för stort parti – unik mätning är här

2026 08 10

Inför valet i september har en unik mätning släppts. 

Det handlar om en färsk prognos från SvD/Newsworthy, som är framtagen tillsammans med statistiker från Lunds och Uppsalas universitet.

Prognosen bygger på en modell som analyserar mönster i de senaste opinionsmätningarna och valen. Varje gång en ny opinionsmätning publiceras simulerar den 1 000 val för att ge en bild av partiernas potentiella väljarstöd på valdagen.

Sämsta på 20 år 

Den nya mätningen är en ordentlig kalldusch för Moderaterna och statsminister Ulf Kristersson. Enligt prognosen ser han ut att leda M till det sämsta valresultatet på över 20 år.

Modellen fastslår att Moderaterna sannolikt får omkring 17 procent, vilket är omkring två procentenheter sämre än förra riksdagsvalet.

Det är 85 procents sannolikhet att M gör sitt sämsta val på 20 år, fastslår Jens Finnäs, datajournalist och grundare av Newsworthy.

–  Det är en reell risk att de även kan hamna lägre än 2002-valet som gått till historien som något av ett katastrofval för M, säger han till SvD.

”Skulle ha lite magknip”

I valet 2002 fick Moderaterna 15,3 procent. Sannolikheten för att de hamnar under den siffran i årets val beräknas till omkring 20 procent, enligt modellen.

– Det är ungefär som att kasta en tärning och hoppas på en sexa. Jag skulle ha lite magknip över den siffran om jag var moderat, säger Jens Finnäs till tidningen.

ANDRA LÄSER: Två procent av svenskarna tror på fallande bostadspriser

Varnar för vänstersväng

Ulf Kristersson uttalade sig nyligen om opinionsläget. Han menar att oppositionens överläge beror på att de rödgrönas politik inte har ”synats i sömmarna”.

–Det är alldeles för få som granskar på allvar vad den mest vänstervridna regeringen någonsin i Sverige skulle betyda för ekonomi och säkerhet. Alltså Socialdemokraterna, Vänsterpartiet och Miljöpartiet, en helt unikt vänstervriden regering, sade statsministern i Ekots lördagsintervju.

LÄS OCKSÅ: UPPGIFTER: Tysklands förbundskansler kan avsättas 

Foto: Magnus Liljegren resp Ninni Andersson Regeringskansliet

Text: Redaktionen