ANALYS: Hanteringen av Tomas Eneroth (S) är fullkomligt orimlig

2021 12 08

Hanteringen av infrastrukturminister Tomas Eneroth (S) har varit under all kritik.

Den 18 november gick pressen ut med rubriken ”Tomas Eneroth anklagas för att ha tafsat på kvinna på partikongressen”.

Många i rummet

Det handlade om en händelse på ett hotellrum i Göteborg i samband med S-kongressen då infrastrukturministern hälsade på en kvinnlig S-kollega i ett rum med omkring 10 andra personer inklusive ministerns egen flickvän.

Anonyma källor

Vad som benämns som ”källor” och ”uppgiftslämnare” hävdade enligt pressen att infrastrukturministern hade tafsat på kvinnan.

De personer och källor som gick ut med uppgifterna i pressen var anonyma.

56 artiklar

Under 20 dagars tid följer sedan hela 56 artiklar i Dagens Nyheter, Svenska Dagbladet, Expressen och Aftonbladet om allehanda turer kring anklagelserna mot Tomas Eneroth.

Det handlar om en lång rad artiklar med bland annat personer som tar till mycket hårda ord.

Anonyma S-kvinnor

Bland annat rapporterar media om 11 anonyma S-kvinnor i Småland som går ut med ett öppet brev med hård kritik mot att Eneroth utnämns till minister. Brevet har rubriken ”Vi tolererar inte Eneroth”.

Mycket hårda formuleringar

S-kvinnornas brev har bland annat följande formuleringar som SVT publicerat.

- Män som begår sexuella övergrepp och ofredanden har ingen plats i vår regering.

 -Liksom 2017 så vägrar vi visa fortsatt acceptans mot män som begår allvarliga brott mot kvinnor.

Förbannade

Socialdemokraternas distriktsordförande i Kronoberg uppgav följande vilket publicerades i såväl rikstidningar som TV.

– Jag vill vara tydlig med att jag ser väldigt allvarligt på det som har hänt, jag är både besviken och förbannad på detta.

Besked idag – Strukit med sin hand

I dag kom Särskilda Åklagarkammaren med sitt besked i ärendet.

– Den misstänkta personen har vid ett tillfälle strukit med sin hand över målsägandens övre del av ryggen ner över rumpan samtidigt som hon på ett neutralt sätt tillfrågats om vad hon tyckt om helgens aktivitet, uppger Åklagarkammaren i sitt pressmeddelande.

Flyktig beröring

Händelsen är inget sexuellt ofredande utan istället en flyktig beröring som inte kan klassas som ett ofredande överhuvudtaget, konstaterar Åklagarmyndigheten som lägger ned förundersökningen mot ministern.

Viktigt att framhålla

Åklagarmyndigheten markerar i sitt meddelande emot uppfattningar om att beröringar som är oönskade per automatik kan klassas som brottsliga.

– Det är viktigt att framhålla att alla beröringar som är oönskade och som av den utsatta personen uppfattas som otrevliga eller obehagliga inte per automatik är att bedöma som brottsliga, framhåller chefsåklagaren.

ANALYS

Denna analys görs givetvis utifrån vad som idag den 8 december är känt i pressen.

Det är ofantligt viktigt att motverka alla former av sexuella trakasserier och det är alltid viktigt och bra att ärendena utreds och att alla parter får ge sin berättelse.

Två tankar samtidigt

Man ska inte ta ifrån drabbade personer deras upplevelse men denna analys handlar om medias hantering av saken samt sociala mediers hantering och man måste ha två saker i huvudet samtidigt:

▪1-Kampen mot sexuella trakasserier är otroligt viktig och det finns mycket kvar att göra.

▪2-Media bör fråga sig om – med tanke på det som var känt kring den aktuella händelsen i Göteborg – det var rätt att gå ut med namnet på ministern med anklagelser om sexuella trakasserier.

Står inte i proportion

De 56 artiklarna - bara i de fyra stora tidningarna – inklusive hårda anklagelser och formuleringar står definitivt inte i proportion till Särskilda Åklagarkammarens besked idag om flyktig beröring.

Det är lätt att inse att vem som helst som anklagas för sexuella trakasserier i riksmedia får sitt liv förstört och då har vi inte ens gått in på allt hat som följer per omgående som ett brev på posten i sociala medier.

Fullkomligt oacceptabelt

Hatet, alla anklagelser och sjuka kommentarer mot Tomas Eneroth (S) som skett i sociala medier och digitala plattformar är fullkomligt oacceptabelt och orimligt. Detta är något som hela samhället måste agera mycket resolutare emot. Det drabbar inte bara ministrar och politiker utan även skolelever, företagare, Svenne och Lotta. Vem som helst. 

Sverige och världen måste agera mycket hårdare mot alla felaktiga och osakliga personangrepp, hot, hat och anklagelser i sociala medier. Det är en ohållbar och mycket destruktiv situation.

Detta är inte rätt

Min bedömning är tydlig – det ministern drabbats av de senaste 20 dagarna är något av det allra värsta man kan drabbas av. En flod av skriverier i pressen och en flod av hat i sociala medier avseende en anklagelse som är bland det allra sista man vill drabbas av.

Det står absolut inte i proportion till Åklagarmyndighetens besked om flyktig beröring.

Detta är inte rätt.

Foto: Regeringskansliet


20 jul 26

VÄDER: Kallaste sedan 1987

2026 07 21

En svensk stad har uppmätt den kallaste julinatten sedan 1987.

Sommaren har tagit en ovanligt kall vändning i norra Sverige.

Kiruna fick uppleva den kallaste julinatten på nästan 40 år.

Kallaste på decennier

Semesterfirare i norra Sverige fick möta ett ovanligt kyligt juliväder när temperaturerna sjönk under nollstrecket på flera håll.

Kiruna hade under natten en temperatur på endast 0,5 grader.

– Kiruna hade den kallaste julinatten sedan 1987. Det är ett bevis på att det verkligen är kylig luft som kommer ner över landet, säger TV4:s meteorolog Johan Wiksten, till kanalen.

Meteorologen beskriver läget som långt ifrån den sommarvärme många hoppats på och konstaterar att någon större värme inte är i sikte för den närmaste tiden.

I stället väntas fortsatt ostadigt och svalt väder dominera delar av landet.

Även Vilhelmina fick minusgrader

Kylan har inte bara märkts längst upp i norr.

Även i inlandet har nattemperaturerna fallit kraftigt, och i Vilhelmina rapporterades minusgrader under natten, samt nattfrost.

SMHI:s meteorolog Sandra Fyrstedt beskriver det som ovanligt kallt för juli månad.

– Det var ju rejält kallt den gångna natten och Vilhelmina som det varit kallast i länet var nere på minus 0,5 grader. Det sticker verkligen ut för att vara här i juli, säger Sandra Fyrstedt till SR.

Senaste gången det hände Vilhelmina var 2020.

Den kalla luften har framför allt påverkat inlandet där klara nätter gjort att temperaturen kunnat sjunka snabbt.

Under kommande natt ser läget inte lika illa ut.

– Det kommer inte bli lika kallt och det beror på att det är ett väderomslag på gång, säger Sandra.

Ingen sommarvärme i sikte

För den som väntar på högsommarvärme ser prognoserna fortsatt svala ut.

Enligt meteorologerna kan de kommande dagarna fortsätta präglas av kyligare luftmassor, även om temperaturen kan variera mellan olika delar av landet.

De kommande nätterna väntas fortfarande kunna bli kalla lokalt, särskilt där himlen klarnar upp och värmen snabbt strålar ut från marken.

Samtidigt är väderläget osäkert längre fram.

En eventuell värmeuppgång kan komma senare, men enligt prognoserna finns det ännu inga tydliga tecken på en längre period av stabil sommarvärme.

Foto: A Wong

Text: Redaktionen


20 juli 2026

Folk kan stoppas när de ska tanka bilen

2026 07 20

Väktare kan sättas in för att stoppa folk från att tanka bilen.

Ett annat alternativ skulle kunna vara en slags modern variant av ransoneringskort. 

Det är möjliga scenarier vid en eventuell bränsleransonering i Sverige, vilket staten nu utreder. 

– Vår omvärld ser ut som den gör. I Mellanöstern och i Ukraina används energi som ett vapen. Så det är bra och lägligt att även Sverige tittar på hur vår drivmedelsberedskap fungerar, säger Karl Björklund som är enhetschef på Energimyndigheten, till SR.

Ska moderniseras

Det är just Energimyndigheten som fått uppdraget att utreda Sveriges försörjningstrygghet när det gäller bensin och diesel.

Skälet, förutom det som pågår i omvärlden, är att den nuvarande ransoneringsplanen är föråldrad. Den bygger på en lag från 1978 och går inte längre att tillämpa i ett modernt digitaliserat samhälle med obemannade bensinstationer.

– Ransoneringskorten till exempel, det är svårt att kopiera till dagens samhälle, säger Karl Björklund.

Har inte uteslutit

Sverige har idag ett beredskapslager av olja som ska räcka i minst 90 dagar, uppger SR.

Vid flera tillfällen under våren har det varnats för att ransonering kan bli aktuellt. Exempelvis har finansminister Elisabeth Svantesson (M) inte uteslutit sådana scenarier.

– Blir det här mer utdraget då kommer vi att få problem med högre priser och kanske till och med tillgång, sade hon till Aftonbladet i slutet av mars och syftade på USA:s krig mot Iran.

Priset stiger

Christian Kopfler, råvaruanalytiker på investmentbanken Arctic Securities, var också en av dem som under våren flaggade för risken för ransonering. Om det blir brist på diesel kommer samhällskritiska funktioner som transport, jordbruk och industri att prioriteras före hushållen, menade han.

Energimyndigheten bedömer dock att det i nuläget är osannolikt att staten skulle behöva ransonera bränsle. 

Karl Björklund menar att marknaden, med högre priser vid pump, är en första räddningsplanka.

På måndagen steg oljepriset och Brentoljan passerade 90 dollar per fat, efter att USA och Iran inlett nya attacker mot varandra under natten.

Foto: Circle K

Text: Redaktionen