Amerikansk missil träffar ufo – “aldrig sett något liknande”

2025 09 15

En amerikansk missil krockar med ett oidentifierat flygande objekt.

Det visar en video som precis har släppts i USA under en utfrågning i representanthuset med republikanen Eric Burlison.

Se videon längst ned i artikeln.

Filmen är inspelad med en amerikansk drönare och har tillhandahållits av en visselblåsare, rapporterar CBS News.

Men vad som sker när den beryktade Hellfiremissilen träffar det okända objektet är närmast chockerande.

Den studsar bara mot föremålet.

– Vi har aldrig sett en Hellfiremissil träffa ett mål och studsa iväg, säger Luiz Elizondo, tidigare högt uppsatt tjänsteman i Pentagon, till CBS.

Brukar förstöra allt

Händelsen utspelade sig utanför Jemens kust och videon är daterad 30 oktober 2024. Detaljerna kring händelsen är fortfarande oklara.

– När en Hellfire träffar någonting fast, en kinetisk attack mot något fast, finns det vanligtvis inte mycket kvar av vad det nu är den träffar, säger Elizondo.

– Den (missilen) är väldigt, väldigt destruktiv. Men i videon verkar det som att missilen antingen omdirigeras, eller kanske snuddar vid objektet och fortsätter iväg.

LÄS MER: Tidigare försvarstoppen: “Det är största upptäckten i mänsklighetens historia"

Över 750 observationer

Pentagon har inte velat kommentera videon, uppger CBS News.

Mellan maj 2023 och juni 2024 har dock försvarsdepartementet tagit emot över 750 nya observationer av så kallade UAP, unidentified areal phenomenon (oidentifierade luftfenomen). Flera av dem har kunnat förklaras, men en del är fortfarande ett mysterium.

Vid tidpunkten som videon är daterad genomförde USA återkommande flyganfall mot Huthirebellerna i området som utgjorde ett hot mot såväl den amerikanska flottan som kommersiella fartyg.

LÄS MER: Ufo-larm i USA – Vita huset i krismöte

Ökat intresse

Ufo-frågan har de senaste åren väckt ett ökat intresse i USA och omvärlden. Inte minst efter att David Grusch, som jobbade 14 år inom den amerikanska underrättelsetjänsten, för två år sedan under ed vittnade om att han har andrahandskällor på att USA besitter utomjordiska rymdskepp och “döda piloter”.

Enligt Grusch har det pågått sedan 1930-talet.

Flera tidigare kollegor gick i god för hans trovärdighet, men många är också skeptiska och påtalar avsaknaden av både bevis och förstahandsvittnen.

– Han har inte inte presenterat något liknande bevis för att vi skulle förvänta oss att tro på något så extraordinärt som detta. Han såg inte dessa saker själv, sade ufo-journalisten Garrett Graff till The Guardian vid tillfället.

Se videon när Hellfire träffar ufot genom att klicka här (länk till X, tidigare Twitter).

Foto: Nato

Text: Redaktionen


Svenska hushåll uppmanas – ”använd inte de här ljusen”

2025 10 31

Flera typer av ljus kan vara skadliga både för miljö och hälsa.

När mörkret faller tänder många svenskar ljus för att skapa värme och stämning – både i hemmet och på kyrkogårdar.

Under hösten, särskilt kring Alla helgons helg och fram till jul, används miljontals ljus runt om i landet.

Men nu höjs röster för att fler ska tänka till innan de tänder.

Ljus som skadar

– Det finns många fina och stämningsfulla sätt att hedra de avlidna och skapa ljus i mörkret, men det är viktigt att välja rätt typ av ljus, säger Kristina Segerström, stiftsingenjör och handläggare för hållbar utveckling i Svenska kyrkan.

Svenska kyrkan och miljöexperter varnar för flera typer av ljus – särskilt batteridrivna gravljus, billiga paraffinljus och doftljus med syntetiska ämnen.

Dessa kan läcka tungmetaller, sprida sotpartiklar och avge kemikalier som bensen och formaldehyd.

– Undvik batteridrivna ljus eftersom insamlingen av uttjänta batterier inte fungerar fullt ut. Batterier kan även innehålla ämnen som kvicksilver och bly, säger Segerström.

För den som vill tända ljus på ett hållbart sätt rekommenderas miljömärkta stearinljus, exempelvis Svanenmärkta blockljus i skyddade lyktor.

LÄS MER: RUSNING: Rekordmånga svenskar vill köpa samma biljetter

Många ljus inkluderas

Flera experter och studier varnar även för att särskilda typer av ljus kan innebära stora risker för hälsan.

Sveriges radio har tidigare rapporterat att många doftljus på marknaden innehåller farliga kemikalier som bensen, formaldehyd och styren, vilka kan vara cancerframkallande eller irriterande för luftvägarna.

Trots att reglerna kring kemiska ämnen är strikta inom både Sverige och EU, hamnar många doftljus utanför det skyddet.

Ingen större kontroll

Anledningen är att de inte klassas som kemiska substanser, utan som vanliga konsumentprodukter – vilket gör regelverket betydligt svagare.

– Det finns ingen egentlig kontrollfunktion för den här typen av varor. Man får helt enkelt lita på att tillverkarna har gjort sitt jobb och att produkterna är säkra, säger Bert-Ove Lund, toxikolog vid Kemikalieinspektionen, till SR.

Forskning visar också att ljus med fladdrande låga, särskilt om veken eller ljusmassan är av låg kvalitet, avger fler sotpartiklar och luftburna föroreningar som påverkar andning och hjärta.

LÄS MER: Populära räkor i butiker utreds – kan vara farliga

Foto: P Nicolello

Text: Redaktionen


JUST NU: Oväntad vändning från stormakt – går emot USA

2025 10 31

En världsaktör går emot strömmen och trotsar USA:s påtryckningar.

Indiens största raffinaderi, Indian Oil, köper återigen rysk olja trots växande tryck från Washington att avbryta handeln, rapporterar Reuters.

Återupptar rysk handel

Indian Oil Corporation (IOC), landets största raffinaderi, har enligt handelskällor köpt fem lastningar rysk råolja med leverans i december, från aktörer som inte är sanktionerade.

Köpen sker trots att USA nyligen införde nya sanktioner mot Rysslands största oljeproducenter, Rosneft och Lukoil, i syfte att öka pressen på Moskva.

– Vi kommer fortsätta köpa rysk olja så länge affärerna följer de gällande sanktionerna, säger Anuj Jain, finanschef på IOC.

LÄS MER: Amerikansk bransch kollapsar – “en mardröm”

Trump hävdar löfte

USA:s president Donald Trump har hävdat att Indiens premiärminister Narendra Modi försäkrat honom om att landet ska sluta köpa rysk olja, vilket skulle innebära en dramatisk förändring i Indiens energipolitik.

– Det blir ingen olja. Han köper ingen olja, sa Trump nyligen gällande Indiens hållning i frågan.

Men Indien har inte bekräftat något sådant löfte och fortsätter nu att göra inköp via icke-sanktionerade aktörer.

IOC har köpt cirka 3,5 miljoner fat av ESPO-olja till priser nära Dubai-nivåer, med leverans till en hamn i östra Indien.

Enligt källor är köpen en del av en strategi för att säkra energiförsörjningen, samtidigt som man undviker sanktionerade aktörer.

Reaktioner och konsekvenser

Flera andra indiska raffinaderier, inklusive statliga Mangalore Refinery och Petrochemicals Ltd samt Reliance Industries, har pausat sina inköp från Ryssland efter de nya sanktionerna.

IOC sticker därmed ut genom att fortsätta handeln under noggrant kontrollerade förutsättningar.

– Det är en komplex balansgång mellan att säkra energiförsörjning och att följa internationella regler  säger en energiexpert till Reuters.

USA:s senaste sanktioner

USA införde nyligen nya sanktioner mot Rysslands största oljeproducenter, Rosneft och Lukoil.

Detta som en del av försöken att öka pressen på Moskva att avsluta kriget i Ukraina.

Sanktionerna omfattar bland annat finansiella restriktioner och begränsningar på internationell handel, vilket gör det svårare för ryska oljeprodukter att nå den globala marknaden.

LÄS MER: Trump hävdar: Har fått tungt löfte av Kina

Foto: White House Official

Text: Redaktionen