Amerikansk matjätte vill ta över svenska marknaden

2025 03 14

Det svenska och europeiska missnöjet med USA sedan Donald Trumps installation i Vita huset fortsätter att växa.

Facebookgruppen “Bojkotta varor från USA” hade i måndags, på bara en vecka, samlat 34 000 medlemmar i Sverige.

På onsdagen har över 54 000 personer gått med i gruppen, vars syfte är att “sätta press på administrationen” i USA.

– Gruppen har fötts ur den frustration som vi, och många med oss, känner över att världen sedan 20 januari 2025 har blivit en betydligt mer osäker och oförutsägbar plats, framhåller skaparen.

Lovar storsatsning

Mitt i dramatiken går en amerikansk matjätte ut och lovar storsatsning på den svenska marknaden.

Det handlar om Costco med över 800 butiker i världen, men hittills bara en i Sverige.

– Costco är fortfarande relativt okänt på den svenska marknaden och bolaget ser en stor möjlighet för expansion genom att öka medlemsbasen och vinna kundlojalitet genom att fortsätta erbjuda högkvalitativa produkter och tjänster till lägsta möjliga pris, framhåller kedjans svenska bolag i årsredovisningen, som sajten Dagligvarunytt tagit del av.

Blöder pengar

Den hittills enda Costcobutiken i Sverige ligger i Täby. Ytterligare en förbereds just nu i skånska Burlöv och planeras att öppna våren 2025.

Men verksamheten blöder pengar.

Det andra verksamhetsåret i Sverige, mellan september 2023 och augusti 2024, slutade med ett minusresultat på 186 miljoner kronor.

Resultatet är visserligen bättre än året dessförinnan och i linje med styrelsens förväntningar, som samtidigt låter meddela att planen är att öka medlemsbasen och antalet varuhus i Sverige för att börja gå med vinst.

Planen: ska ta över hela Sverige

Costcos långsiktiga ambitioner är stora. För mindre än ett år sedan talades det om att lågprisjätten skulle “erövra Sverige”.

Kedjan beskrivs som en ganska annorlunda butik jämfört med vad svenska kunder är vana vid.

Alla kunder måste vara medlemmar, vilket kostar 500 kronor per år.

Dessutom behöver man handla i bulk för att tjäna på att välja Costco, och utbudet varierar ganska kraftigt.

– Om det kommer att slå och bli stort här är fortfarande rätt oklart, det kräver ett helt annat sätt att tänka kring inköp och de flesta av oss är inte vana vid att köpa i bulk, sade Ulf Johansson från Centrum för handelsforskning vid Lunds universitet, till DN i juni 2024.

Foto: F. Chamaki

Text: Redaktionen


18 juni 2026

Ska skicka hela flottan till Ukraina

2026 06 18

Ukraina kan se fram emot en kraftig förstärkning för militären.

Belgien kommer att skicka sju F-16-flyg till det krigsdrabbade landet, bekräftar landets försvarsminister Theo Francken.

Det är tre fler än vad som tidigare utlovats.

– När det gäller Ukraina ökar vi vår hjälpinsats ännu mer. Vi kommer att hjälpa dem genom att leverera sju F-16-plan i år. Så det kommer att finnas sju F-16-plan i år, fyra för reservdelar och tre för att operera i Ukrainas luftrum för att försvara Ukraina mot rysk aggression, säger Theo Francken enligt ukrainska Pravda.

Ska skicka hela flottan

Den belgiska leveransen är dock bara början.

Natolandet planerar att skicka hela flottan. Alla F-16-plan i Belgien ska till Ukraina, lyder planen.

– Jag kommer att föreslå för regeringen att vi under de kommande åren skickar alla våra F-16-plan till Ukraina. Det förutsätter att F-35-planen har tagits i bruk, eftersom vi naturligtvis måste upprätthålla vår luftförsvarsförmåga. Vi har också vår roll i Natos kärnvapendoktrin, säger den belgiska försvarsministern.

LÄS MER: Natoland säger nej – vill inte motverka Ryssland

Sverige skänker 16 plan

Belgien uppges för närvarande ha över 40 F-16-plan i drift. Tidigare hade landet planerat att leverera fyra stycken mellan 2025 och 2026, ett löfte som först nu blivit verklighet.

Nyligen gav även Sverige besked om att skänka 16 stridsflygplan av typen Jas Gripen till Ukraina. Dessutom ska landet få köpa ytterligare 20 stycken.

Det här är ett historiskt beslut för svensk del, men som också stärker ukrainskt luftförsvar väsentligt, sade statsminister Ulf Kristersson (M) enligt SR efteråt.

Totalt har Sverige skänkt 128 miljarder kronor till Ukraina, uppger statsministern.

Sverige har varit mycket principfast i stödet till Ukraina, och det uppskattas, sade president Volodymyr Zelenskyj enligt Aftonbladet när han var i Sverige för att bekräfta affären.

LÄS MER: Zelenskyj kan bytas ut

Foto: G. Croisiaux

Text: Redaktionen


18 juni 2026

Stor försämring bekräftad – Swedbankkunder förtvivlade

2026 06 18

Det blir allt svårare att traska in på banken för spontana ärenden.

De fysiska bankkontoren försvinner ett efter ett.

Trenden är tydlig. På tre år har hela 30 fysiska bankkontor i Sverige stängt dörrarna för spontanbesökare, enligt siffror från SCB.

En stor försämring, menar många kunder. Mer än varannan svensk, 56 procent, anser att det är det är viktigt med fysiska bankkonor på hemorten, visar en purfärsk undersökning från Verian.

– Resultatet utmanar föreställningen att fysisk närvaro har spelat ut sin roll. Tvärtom ser många ett värde i att banken finns kvar lokalt, säger Björn Elfstrand, VD på Sparbankernas Riksförbund, i en kommentar.

"Många är förtvivlade"

Idag saknas ett bankkontor i mer än var åttonde kommun. 

Swedbank är en av bjässarna som i snabb takt stängt möjligheten för spontanbesök. För ett år sedan hade 23 av 142 av bankens kontor i Sverige genomfört förändringen.

Det har väckt stort missnöje på berörda orter. En av dem är Klippan i Skåne.

– Många är förtvivlade, har en bankkund berättat för Helsingborgs Dagblad.

Även yngre vill ha kvar kontoren

Swedbank förklaring är att två av tre kunder idag kontaktar banken via telefon och att anpassningen är nödvändig. 

Samtidigt vill en majoritet av den yngre befolkningen, som växt upp i ett digitalt samhälle, behålla de fysiska kontoren. Över hälften, 54 procent, i åldern 18-29 år anser att kontoren är viktiga och var tredje, 31 procent, betraktar dem som en trygghet.

Vi ser att även yngre generationer behöver vägledning och många efterfrågar personlig hjälp och vill besöka banken. Det mest intressanta är kanske att så många unga kopplar bankkontoret till trygghet, säger Björn Elfstrand.

LÄS MER: Stor vändning för jobbsökande

Ska bli mer tillgängliga

Tidigare har Swedbank legat i botten när det gäller kundnöjdheten bland privatkunder, enligt Svenskt Kvalitetsindex. Kritiken har främst handlat om att banken upplevs otillgänglig.

Förra året lovade Swedbanks vd Jens Henriksson att kunder max ska behöva vänta tre minuter i telefon för att få hjälp med sina ärenden.

– Där handlar det om att bättre utnyttja de instrument vi har för att bli mer tillgängliga för våra kunder, sade Jens Henriksson till Di förra sommaren.

LÄS MER:

Foto: MarcusOscarsson.se

Text: Redaktionen