13 april 2026

Amerikansk jätte ska bygga Sveriges största bensinmack

2024 08 27

Den amerikanska storsatsaren Costco kommer bygga den största bensinmacken i Sverige.

Detaljhandelsgiganten har tidigare aviserat att de har för avsikt att ta marknadsandelar i Sverige.

För att åstadkomma detta kommer Costco att öppna nya butiker på svensk mark under de kommande åren, bland annat i Malmös utkant.

Där kommer även Sveriges största bensinmack att byggas.

Det rapporterar Teknikens värld.

Eget varumärke

Det är vid handelsplatsen Bernstorp vid Yttre ringvägen i Burlövs kommun som Costcos nya satsning kommer att finnas.

Costco erbjuder tankmöjligheter vid varuhus i USA, England och på Island.

Nu är tanken att börja göra det även i Sverige, under det egna varumärket “Kirkland”.

Blir Sveriges största

Varuhuset kommer enligt Teknikens värld att vara ungefär 16 000 kvadratmeter stort.

Där kommer 700 parkeringsplatser att finnas, och den planerade bensinmacken blir Sveriges största med hela 24 tankplatser.

I dagsläget ligger Sveriges största bensinstation i Torsvik längs E4 strax söder om Jönköping.

Första spadtaget

Det ansvariga fastighetsbolaget Red har bekräftat att det första spadtaget har tagits för jättebygget.

– Välkommen till första spadtaget för Costcos andra etablering i Sverige. Det är en unik satsning av det amerikanska detaljhandelsföretaget och det första varuhuset de uppför i egen regi i Sverige, framhåller Red.

– Costco har över 880 varuhus runt om i världen och Sverige är ett av de länder de satsa på i Europa. Costco beräknar att slå upp portarna under det andra kvartalet 2025.

Granne med Biltema

I Bernstorp blir Costco granne med bland annat Biltema.

Detta i samband med framväxten av ett framstående handelsområde.

– Efter ett decennium av dedikerat arbete och en vision att positionera Bernstorp som en framstående handelsdestination i Öresundsregionen, har vi nått vårt mål, har Red förklarat tidigare.

– Tillsammans med Burlövs kommun och Costco ser vi fram emot en imponerande invigning våren 2025.

I området har Biltema tagit sitt största spadtag för vad som kommer att bli kedjans största varuhus i Norden.

Foto: E. Akyurt

Text: Redaktionen


Mathias Hansson Socialdemokraterna resp Av Bene Riobó - Eget arbete, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=194681805

Uppgifter: Plötslig vändning – nytt besked om V och S

2026 09 27

Stor dramatik har utspelat sig under de senaste dagarna.

Sedan Socialdemokraternas partiledare Magdalena Andersson fick sonderingsuppdraget har fortfarande inte något konkret besked om kommit om en ny regering.

Under de senaste dagarna har uppgifter kommit om tjafs mellan Socialdemokraterna och Vänsterpartiet. Igår ska S ha påstått att V undviker möten.

Men nu kommer andra uppgifter – enligt en källa har ett möte på partiledarnivå planerats in för idag, rapporterar Aftonbladet.

Har kivats

Så sent som igår menade S-källor att partiet försökt få till förhandlingar med Vänsterpartiet utan framgång.

Det stämmer inte, menar en källa från Vänsterpartiet.

– Om det inte skulle bli något så kan de, i och med detta, skylla på Vänsterpartiet, säger personen.

Uppgifter: Möte idag

Nu kommer en plötslig vändning. 

Enligt uppgifter kommer de två partiledarna Magdalena Andersson (S) och Nooshi Dadgostar (V) att mötas på söndagen.

– Nu är det ett möte på partiledarnivå planerat i morgon, sade en högt uppsatt V-källa sent på lördagskvällen.

Läs mer: Rusning till Ica-hyllorna – alla vill ha samma sak

Senaste kommentaren

Samtidigt spelar också Centerpartiet en viktig roll i en potentiell regeringsbildning.

Partiet har inte velat regera tillsammans med Vänsterpartiet, och partiledare Elisabeth Thand Ringqvist säger återigen att det är en mittenpolitik som gäller.

– Vårt fokus är, precis som vi har varit tydliga med under valrörelsen, att vi får genomslag för vår politik, för ett Sverige som kan mer, menar hon enligt Expressen.

Inte mer än så

Några mer djupgående kommentarer från den centerpartistiska partiledaren är inte att vänta i nuläget.

– Jag tänkte faktiskt inte kommentera regeringsförhandlingarna mer än så för jag tycker att det gör man bäst i förhandlingsrummet, säger hon.

Läs mer: Coop tackar för sig – Lidl ersätter

Foto: M. Hansson Socialdemokraterna resp Av Bene Riobó - Eget arbete, CC BY-SA 4.0

Text: Redaktionen


Rusta: Blås aldrig ut lågan när du ska släcka ljuset

2026 09 26

Det blir mörkare och mörkare utomhus, och många svenskar tänder levande ljus.  

När mörkret faller tänder många svenskar ljus för att skapa värme och stämning – både i hemmet och på kyrkogårdar.

När det kommer till levande ljus finns det vissa saker att tänka på, understryker Rusta.

En av dessa saker är att inte blåsa ut lågan när det är dags att släcka ljuset. 

Rusta: Blås inte ut 

En bra regel är att aldrig lämna levande ljus obevakade, någonting som många svenskar vet om.

Men Rusta har även en annan uppmaning till hushållen – att aldrig blåsa ut lågan när det är dags att släcka ljuset.

– Blås inte ut lågan, konstaterar butikskedjan.

Detta eftersom att den heta flytande stearinen kan stänka eller börja rinna.

– Då riskerar du att ljuset droppar eller sotar, och värmeljus kan flamma upp. Kväv lågan i stället med en ljussläckare.

Låt det inte brinna ner

Rusta avråder även från att låta ljusen brinna ner helt. 

– Vid användning av block- och kronljus är det en god idé att släcka ljusen innan de har brunnit ner för långt. Kväv lågan när det är ungefär 2 centimeter kvar till ljushållaren eller ljusstaken, menas det.

Det är också viktigt att inte flytta ett levande ljus. Detta eftersom risken finns att veken ändrar läge och flammar upp.

Läs mer: Rusning till Ica-hyllorna – alla vill ha samma sak

Dödsfall varje år

Varje år omkommer cirka 90 personer av skador orsakade av rök eller värme från en brand. 

Brandskyddsföreningen framhåller att det finns flera saker man kan göra för att förebygga bränder i hemmet.

Viktigast av allt

Främst handlar det om att införskaffa brandvarnare, brandsläckare och brandfilt om det inte redan finns i hemmet.

– Det absolut viktigaste när det handlar om brand är att du blir uppmärksammad i ett tidigt skede så att du hinner agera innan situationen blir farlig, framhåller föreningen.

– Det är när du sover som du är som mest försvarslös mot rök och brand. 

Läs mer: Coop tackar för sig – Lidl ersätter

Foto: Rusta resp D. Tomaseti

Text: Redaktionen