Amazon lanserar ny tjänst i Sverige – 60 procent vill ha den

2024 10 01

Hela 60 procent av svenska konsumenter uppger att de föredrar att köpa produkter med mer positiv inverkan på miljön och samhället.

Det visar en undersökning som marknadsundersökningsbyrån OnePoll gjort på uppdrag av Amazon Sverige.

Nu vill shoppingjätten göra det enklare för kunder att upptäcka och handla hållbara produkter.

På tisdagen meddelar Amazon Sverige att man lanserar programmet Climate Pledge Friendly.  

– Climate Pledge Friendly gör det möjligt för svenska kunder att upptäcka mer än 60 000 produkter med hållbarhetsegenskaper som stöds av certifieringar från tredje part, framhåller Amazon i ett uttalande om den nya tjänsten.

Enligt nätjätten handlar det till exempel om produkter som är tillverkade av återvunnet material och produkter som sparar mer energi.

– Att kunna välja produkter med certifierade hållbarhetsegenskaper är viktigt för svenska konsumenter, och då är det också oerhört viktigt att enkelt kunna förstå vad detta faktiskt innebär, säger Gulfem Toygar, Sverigechef för Amazon.

–  Med lanseringen av Climate Pledge Friendly-programmet gör vi det enklare för våra svenska kunder att välja mer hållbara alternativ när de shoppar på Amazon.se.

Här är egenskaperna som efterfrågas

Att en produkt är certifierad är viktigt för svenska konsumenter. Hela 84 procent svarar att de är mer benägna att lita på en produkts hållbarhetsegenskaper om den stöds av en officiell certifiering från en ansedd organisation. 

Bland de mest efterfrågade hållbarhetsegenskaperna hittas bland annat:

- Djurvänligt (40 procent)

- Vatteneffektivitet (28 procent)

- Skyddade arbetsvillkor (37 procent)

- Produkter tillverkade med ingredienser som är säkra för människors hälsa och miljön (35 procent) 

- Produkter gjorda av återvunnet material (33 procent)

Källa: Amazon Sverige

Foto: C. Wiediger

Text: Redaktionen


3 juli 2026

Skyfall och åska drar in – tre landskap varnas

2026 07 03

SMHI går ut med en varning inför helgen.

Stora delar av landet hade jättehöga temperaturer i början av veckan.

I norr har solen dröjt sig kvar till idag, medan övriga landet har fått mer ostadigt väder med kallare temperaturer.

Från helgens 30-gradiga värme visar termometern istället ner mot 15 grader ända ner i söder.

– Ett lågtryck passerar över mellersta Sverige, klargör SMHI.

– Redan igår var skurarna rätt kraftiga här, vilket innebär att det totalt sett kan bli rätt stora mängder, då det fortsätter under dagen och natten. Dessutom blir det rätt blåsigt i södra Götaland.

Varnar tre landskap

Under lördagen väntas temperaturerna stiga på många håll igen.

Däremot slår vädret om och blir mer ostadigt i de norra delarna.

Nu går SMHI ut med en gul varning i landskapen Västerbotten, Norrbotten och Lappland.

Skyfall och åska väntar under morgondagen.

– Under lördagseftermiddagen kan kraftiga regn- eller åskskurar bildas längs en front över norra Sverige, uppger väderinstitutet.

– Dessa skurar kan lokalt ge stora regnmängder, 30 till 50 millimeter på kort tid.

LÄS MER: Ryska armén verkställer krisplan

Risk för översvämningar

Vid skyfallen finns risk för översvämningar i källare och dagvattensystem.

Även vägar och viadukter kan översvämmas, vilket kan orsaka problem i trafiken.

– Restider kan bli längre då det kan vara dålig sikt och risk för vattenplaning. Avsätt längre tid för din resa och anpassa hastigheten, råder SMHI.

Nästa vecka

I början av nästa vecka fortsätter det ostadiga och regniga vädret över landets nordligaste delar.

Mer söderut väntas solsken, men en del regnskurar kan förekomma.

Mellan 15 och 20 grader väntas.

Sedan ser en vändning ut att vara på väg.

– Under mitten av veckan börjar en högtrycksrygg sträcka sig in över Sverige söderifrån. I söder blir det troligen soligt väder och högsommarvärme, uppger SMHI.

– I norr är det osäkert hur långt varmluften når, lågtryck pressar på västerifrån så eventuell varmluft i norr ser ut att bli tillfällig.

LÄS MER: 35 000 nya företag – stark vändning i Sverige

Foto: E. Triguba

Text: Redaktionen


3 juli 2026

Bakslag för Rusta

2026 07 04

När Rusta för en dryg månad sedan summerade fjolårets sista kvartal var det med stabila siffror.

Vd Cathrine Wigzell hade flera anledningar att vara nöjd. Kedjan gjorde en vinst på över 500 miljoner kronor.

– Lågpris växer stadigt och Rusta har tagit en ledande position genom att kombinera lågt pris med kvalitet och en bra shoppingupplevelse, framhöll Cathrine Wigzell i juni.

Men parallellt med glädjebeskedet finns det även mörkare siffror.

I ett avseende tycks kunderna svika Rusta och andra lågpriskedjor, nämligen när det gäller försäljning av dagligvaror. Konkurrensen har blivit större, bland annat från City Gross och Ica Maxi, rapporterar Market.

Min analys är att de helt enkelt har vässat sig. Det är en rimlig förklaring till att diverselågprishandeln kan ha gått miste om en del köpare, säger Fredrik Bendz, analytiker på Yougov, till sajten. 

"Betydande bakslag"

Det är just Yougov som tagit fram siffror på hur utmanare inom dagligvaror inte når fram till kunderna. Rusta har idag en räckvidd på 22,8 procent när det gäller dagligvaror. Det är ett tapp på hela åtta procent.

Bakslaget är betydande och har en starkt negativ effekt på dagligvarutrafiken till varuhusen. Glädjeämnet för Rusta är istället att kvarvarande dagligvarukunder är mer lojala, säger Fredrik Bendz.

LÄS MER: Lågpriskedjan storsatsar – ska nå 300 butiker

Sju miljoner medlemmar

De goda nyheterna för Rusta är alltså att de kunder de behåller tycks vara väldigt trogna butiskedjan. Det är något som Cathrine Wigzell också gärna framhåller.

Enligt Rusta själva har man över sju miljoner medlemmar.

– Medlemstillväxten har varit stark på samtliga marknader och vi ser genomgående att Club Rusta attraherar breda kundgrupper, skriver Wigzell i senaste bokslutskommunikén.

LÄS OCKSÅ: