Allvarligt hot mot H&M

2024 02 08

H&M:s butiksanställda har fått nog, det visar siffror från en ny undersökning.

Fackförbundet Handelns genomförde under hösten en enkätundersökning.

Undersökningen riktade sig till medlemmar som arbetar inom H&M.

Nu kan resultatet från undersökningen presenteras.

Det här visar enkäten

Enkäten visar att missnöjet mot H&M:s butiksanställda har parkerat sig på en hög nivå, det rapporterar Dagens Industri.

Enkäten skickades ut till 2 256 personer, varav 954 svarade.

– Av dem som fortfarande jobbade kvar uppgav närmare två tredjedelar att de ganska eller mycket sannolikt kommer att söka sig bort från H&M, uppger DI.

Kritik mot företaget

H&M hyvlar arbetstid för ett stort antal butiksanställda i Sverige, något det rapporterats flitigt om den senaste tiden.

Det här har väckt en hel del kritik mot företaget.

På frågan om företaget undersökt om hur arbetsmiljön har påverkats, svarar HR-chefen Karin Stenström:

– Vi har ett kontinuerligt samarbete med våra lokala skyddsombud och genomför regelbundna undersökningar av vår arbetsmiljö, uppger Handelsnytt.

Måna om de anställda

Ett företag som H&M kan inte verka utan några anställda.

Något som HR-chefen är enig om.

Stenström säger vidare att företaget är måna om medarbetarnas välmående.

– Våra butikskollegor är kärnan i vår verksamhet och nyckeln till vår framgång, uppger Handelsnytt.

Åtta av tio anställda

Fackförbundets enkät undersökte även huruvida stressen hos de anställda har försämrats eller inte.

I enkäten svarade nästan åtta av tio att stressen har ökat.

Samt att motivationen försämrats.

Omkring tre fjärdedelar delade inte uppfattningen i påståendet: ”H&M uppskattar mig”.

Företaget går bra

Trots kritik bland de anställda kan företaget redovisa positiva resultat sett till ekonomin.

I somras kunde H&M rapportera att omsättningen steg 5,7 procent till 57 616 miljoner kronor i den då senaste delårsrapporten.

– Vi ökade försäljningen på många marknader trots minskad köpkraft och ofördelaktiga väderförhållanden jämfört med föregående år, kommenterade företagets dåvarande VD Helena Helmersson, uppgav Affärsvärlden i juni.

Foto: M. Sei

Text: Redaktionen


Glädjebesked för Tidöregeringen – siffror skjuter i höjden

2026 07 28

Nu kommer ett positivt besked för regeringen inför valet.

Regerings- och Tidöpartierna har ett tufft opinionsläge inför riksdagsvalet i september.

Men nu kommer glädjebesked för regeringen som kan stärka partiernas valspurt.

Fortsätter öka

Ekonomi och arbetsmarknad är viktiga frågor för väljarna.

Nu kommer siffror som visar att arbetsmarknaden i Sverige är på väg åt rätt håll.

Antalet sysselsatta i Sverige fortsätter att öka, visar ny statistik från SCB.

I åldern 15 till 74 år ökade antalet sysselsatta med 27 000 personer i maj jämfört med motsvarande månad förra året.

Det innebär alltså att arbetslösheten minskar.

Under maj minskade arbetslösheten till 5,2 procent för personer mellan 20 och 65 år, visar statistiken.

Ökningen av antalet sysselsatta innebär att de under maj månad uppgick till 5 309 000 personer.

Många män och ännu fler kvinnor fick nytt jobb i maj.

– Sysselsättningen ökade med 15 000 kvinnor och 12 000 män, enligt SCB.

LÄS OCKSÅ: UPPGIFTER: Ryssland inför undantagstillstånd

Viktig integrationsfråga

Integrationen är också en viktig fråga inför valet, och även där kan Tidöregeringen glädja sig åt de nya siffrorna.

– Utrikes födda står för den största delen av ökningen av antalet sysselsatta med en ökning av 12 000 kvinnor och 11 000 män jämfört med maj 2025, enligt SCB.

Sysselsättningsgraden för utrikes födda ligger på 70,4 procent och är en av de viktiga integrationsfrågor som ofta diskuteras inför valet.

Bland inrikes födda är sysselsättningsgraden högre och ligger på 84,1 procent.

Den totala sysselsättningsgraden, alltså andelen sysselsatta i förhållande till befolkningen, låg på 80,4 procent i maj 2026. Det är en mycket liten ökning med 0,2 procentenheter jämfört med motsvarande månad förra året.

Arbetslösheten var i maj månad 11,2 procent bland utrikes födda och 3,2 procent bland inrikes födda.

Såväl integrationen som sysselsättningen och ekonomin lär bli stridsfrågor när valspurten närmar sig.

I en riksdagsdebatt i juni varnade Magdalena Andersson (S) för en växande arbetslöshet bland ungdomar.

ANDRA LÄSER: Tvärvänder om Ukraina – “Trodde aldrig det skulle ske”

Foto: Ninni Andersson Regeringskansliet

Text: Redaktionen


Historiskt besked för SD

2026 07 28

Sverigedemokraterna har nått en milstolpe som länge endast har förknippats med Socialdemokraterna.

SD kommer för första gången i partiets historia att kandidera till riksdagen, samtliga regioner och i landets alla kommuner i höstens val.

Beskedet innebär att SD och S blir de enda partierna som kandiderar överallt i årets val. Det blir också första gången sedan 2010 som ett annat parti än Socialdemokraterna kandiderar överallt i hela landet. 

”Historisk milstolpe”

Sverigedemokraterna beskriver utvecklingen som en ”historisk milstolpe” för partiet, som grundades 1988 och kom in i riksdagen 2010.

– Det här är resultatet av ett långsiktigt och målmedvetet arbete i hela vår organisation. Från att ha varit ett litet parti med representation i delar av landet är vi nu ett rikstäckande parti som möter väljarna i varje kommun, varje region och i riksdagsvalet, säger partisekreterare Mattias Bäckström Johansson.

–  Bakom den här framgången finns tusentals förtroendevalda, kandidater, medlemmar och sverigevänner som har lagt ned ett enormt arbete. Det visar både styrkan och bredden i vårt parti. Sverigedemokraterna finns idag i hela Sverige och vi är redo att ta ansvar i ännu fler kommuner och regioner efter valet, fortsätter han.

ANDRA LÄSER: Jättefartyg sjunker i Svarta havet

Beskrivs som unik möjlighet

Efter det nya beskedet bedömer Sverigedemokraterna att partiet kommer att vara representerat i hela landet.

Partisekreterare Bäckström Johansson beskriver det som en unik möjlighet för SD att få genomslag för sin politik på nationell, regional och kommunal nivå.

– Vår ambition är inte bara att finnas med på valsedeln. Vi vill vinna väljarnas förtroende och göra verklig skillnad. Målet är ett starkt valresultat och ett ökat sverigedemokratiskt inflytande i hela landet, säger han.

LÄS OCKSÅ: Teknikjättar går samman – för att försvara sig

Foto: Ninni Andersson Regeringskansliet

Text: Redationen