Allvarliga uppgifter om svensk sperma

2023 02 09

Mängder av donerad sperma till svenska kliniker kan säljas vidare till andra europeiska länder.

Så är fallet hos Livio Fertilitetscentrum, men det skyltas inte öppet med att den möjligheten finns, avslöjar Dagens Nyheter.

Svenska donatorbarn uppges kunna få upp till femtio halvsyskon – men föräldrarna har ingen aning.

– Men va, det kan ju inte stämma. Jag blev jättechockad, berättar en blivande mamma som har bett om att vara anonym, för tidningen.

Skickas ut när maxgränsen är nådd i Sverige

Livio är det största fertilitetsföretaget i Sverige och gör många regionfinansierade IVF-behandlingar, det vill säga provrörsbefruktningar.

De har även en egen ägg- och spermiebank.

På spermiebankens svenska hemsida står det att en spermiedonator enbart får ge upphov till barn i högst sex familjer – enligt svensk lagstiftning.

Däremot kan donerade spermier till Livio i Sverige användas i andra europeiska länder – när maxgränsen är nådd på hemmaplan.

Bekräftas av vd:n

Uppgifterna, som inte uttryckligen framgår på hemsidan, bekräftas av spermiebankens vd Mona Bungum.

– Om donatorn har gett sitt samtycke och det finns spermier i restlager, så kan vi distribuera spermierna vidare när den inhemska kvoten är nådd, säger hon till DN.

"Kan bli en jättechock"

Tidningen har talat med flera så kallade “försökare”, det vill säga förhoppningsvis blivande mammor som genomgår behandling för att få barn.

En av dem kan inte tro sina öron när hon får höra om uppgifterna.

– Tänk om mitt framtida barn får höra “du kan ha halvsyskon i fem andra svenska familjer”, sedan visar det sig att det finns femtio halvsyskon i hela världen. Jag tänker att det kan bli en jättechock, säger den blivande förälder som DN talat med.

Krav på donatorer

Vem som helst kan inte donera spermier i Sverige.

Donationerna är förenade med särskilda krav och villkor.

För att få donera måste du först bli godkänd som donator. Du får berätta om ditt liv och om varför du vill bli donator. Du kan också få lämna ett foto på dig själv, framhålls i vårdguiden 1177.

Donatorn kan inte heller räkna med att få vara anonym livet ut.

– För att bli godkänd som donator måste du vara frisk och i en viss ålder. En donator är oftast anonym, men enligt lagen har barnet rätt att få veta sitt genetiska ursprung. Därför kan barnet söka upp dig när hen blir vuxen.

Sex kriterier

Akademiska sjukhuset i Uppsala listar sex kriterier på sin hemsida som måste uppfyllas för den som vill donera spermier.

- Vara frisk och inte ha någon känd ärftlig sjukdom

- Vara över 23 år och under 46 år

- Lämna ett normalt spermieprov

- Ha ett BMI (Body Mass Index) under 40

- Vara rökfri

- Tala svenska

Foto: D. Black

Text: Redaktionen


11 augusti 2026

Ica stoppar ost – ”Lämna tillbaka om du köpt den”

2026 08 12

Ica återkallar hamburgerost.

Under tisdagskvällen meddelar dagligvarukedjan att de stoppar hamburgerost.

Det handlar om Icas egen hamburgerost med smak av cheddar.

Produkten återkallas som en försiktighetsåtgärd då den kan innehålla metallbitar – och alla som har köpt den berörda produkten uppmanas att lämna tillbaka den till Ica.

Återkallar ost

Återkallelsen berör endast produkter med bäst före datum 03-05-2027 och batch nr B6 131 LAP V. 

– I samband med planerat underhåll av den berörda produktionslinjen uppstod en avvikelse vid återmonteringen som kan ha lett till förekomst av metallpartiklar i produkten, säger kvalitetschef Niklas Larsson i ett pressmeddelande.

– Nödvändiga åtgärder har vidtagits och händelsen är begränsad till den aktuella produktionsdagen och den berörda batchen. 

“Ser allvarligt på det”

Larsson förklarar vidare att Ica kommer att undersöka exakt vad det är som har hänt, och vad som behöver göras för att det inte ska upprepas.

– Vi ser allvarligt på det inträffade och utreder nu tillsammans med leverantören hur detta kunnat ske och hur vi säkerställer att det inte händer igen, säger han.

Läs mer: Ica Maxi-butik når drömgränsen – tredje i hela landet

“Lämna tillbaka”

I och med att Ica nu har återkallat produkten är den inte längre möjliga att köpa i butik.

Ica uppmanar kunder som har köpt deras hamburgerost med smak av cheddar, med bäst före datum 03-05-2027 och batch nr B6 131 LAP V, att lämna tillbaka den.

Den ska lämnas tillbaka i den butik där den köptes, reklameras via deras hemsida eller så uppmanas kunder att ta kontakt med kundtjänst.

Så lyder reglerna

Ett återkallande ska alltid göras av ett livsmedelsföretag om de livsmedel de säljer kan vara hälsorisk och har nått konsumenter. 

Livsmedelsverket förklarar att företaget måste i det fallet informera konsumenter om vilka livsmedel som berörs. 

Läs mer: Putin jublar – EU-land importerar bara från Ryssland

Foto: Icagruppen

Text: Redaktionen


12 augusti 2026

Kunderna dumpar matkedjan – historiskt bakslag

2026 08 12

Ica och Willys har fortsatt starka marknadspositioner.

Det visar en ny kartläggning som har genomförts av Yougov.

Ica och Axfood lockar föga förvånande flest konsumenter, och i synnerhet Ica har en urstark position på dagligvarumarknaden just nu.

Kedjan nådde under andra kvartalet så mycket som 87,4 procent av alla hushåll, rapporterar Dagligvarunytt.

Sämre för City Gross

Axfoods lysande stjärna Willys fortsätter även att gå starkt.

Sämre går det för Axfoodkoncernens nyförvärv City Gross.

Enligt den nya datan har City Gross kundstock sjunkit ytterligare – och ligger nu på 15,5 procent, den sämsta siffran hittills.

– Till och med Tempo och Willys Hemma har närmare band till sina kunder än City Gross, säger Yougovs analytiker Fredrik Bendz.

Mindre populärt

Stängningar av City Gross stormarknader slår mot penetrationen, men det finns flera förklaringar till kedjans problem.

– City Gross tappar samtidigt bland barnfamiljerna, fortsätter Bendz.

– Kostnadsmedvetna hushåll vänder sig i ökad utsträckning till andra aktörer för att handla dagligvaror.

Läs mer: Europeisk gigant i konkurs – har 2 000 anställda

Vdn:s ord

City Gross har varit ett bekymmer sedan Axfood förvärvade matkedjan.

I Axfoods senaste kvartalsrapport uttryckte vd Simone Margulies sina tankar.

– Vår ambition att nå lönsamhet någon gång under det andra halvåret ligger fast.

Imponerad av Hemköp

Samtidigt äger Axfood som bekant även kedjor som Willys och Hemköp.

Simone Margulies var synnerligen imponerad av Hemköp under det senaste kvartalet.

– Hemköp fortsatte att leverera en imponerande utveckling med en tillväxt på hela 7,4 procent, vilket speglar det långsiktiga arbetet med att stärka butikskedjans marknadsposition, sade hon i samband med rapporten.

Läs mer: Så mycket pengar sparar svenskarna

Foto: Ica-Gruppen resp Willys, City Gross och Coop

Text: Redaktionen