18 maj 26

Allvarliga uppgifter gällande Sverigebilden

2023 01 31

Sverige framställs som ett “legitimt mål” för terrorism.

Flera länder har riktat hårt kritik mot Sverige efter det att Rasmus Paludan tillåtits bränna koranen utanför Turkiets ambassad i Stockholm.

Bland annat har Saudiarabien, Jordanien och Kuwait fördömt händelsen, medan protester tagit plats i såväl Irak som Pakistan.

Nu kommer uppgifter om att partiledare under kvällens möte med statsministern kommer få information om att en omfattande desinformationskampanj riktats mot Sverige, uppger Expressen.

Viktigt möte

Närvarande vid kvällens väntas kommer statsminister Ulf Kristersson (M) och samtliga partiledare att vara.

Även Säpo, Myndigheten för Psykologiskt Försvar och UD väntas delta.

Sverige beskrivs som ett “legitimt mål” för terrorism och såväl hot som våldsbejakande budskap uppges vara mer omfattande än tidigare.

Riktar kritik

Socialdemokraternas Magdalena Andersson, som kommer delta på mötet, menar att hon är kritisk till Sverigedemokraternas agerande under den senaste tidens händelser.

– Jag är beredd att stötta regeringen på alla sätt som jag kan i den här situationen. Men tyvärr kan jag konstatera att Sverigedemokraterna, som också sitter i regeringens inre kabinett, agerar på precis motsatt sätt, säger Andersson enligt SVT.

“Inrikespolitiskt krig”

Sverigedemokraternas partiledare Jimmie Åkesson var snabb med att svara på uttalandet.

– Jag befarar att Socialdemokraterna och Andersson kommer använda det här mötet i helt andra syften än som ett informationsmöte, och föra ett inrikespolitiskt krig. Gör de det, kommer vi få kriga tillbaka, säger Åkesson enligt Expressen.

Känsliga tider

Till följd av Rasmus Paludans koranbränning har Turkiet riktat stark kritik mot Sverige och president Recep Tayyip Erdogan menar att han inte vill se Sverige i Nato.

Turkiet har ännu inte accepterat Sveriges Natoansökan och menar att det fortfarande finns krav som måste uppfyllas.

Bland annat handlar kraven om att överlämna personer som landet anser vara terrorister.

Foto: M. Konig

Text: Redaktionen


21 aug 26

Putin har fått hjälp – snart brakar det loss

2026 08 21

Rysslands vapenarsenal har utökats ordentligt.

Detta efter att landet fått hjälp av en av världens brutalaste diktaturer.

Det handlar om Nordkorea, som återigen blandar sig i kriget i Ukraina.

Nu har landet placerat ut sex avfyrningsramper i Ryssland som ska användas för att avfyra nordkoreanska robotar mot Ukraina.

Flera modeller 

De nordkoreanska avfyrningsramperna har placerats ut i Voronezj i sydvästra Ryssland. Från avfyrningsplatserna kan de nordkoreanska robotarna träffa mål i de ukrainska regionerna Sumy, Charkiv, Tjernihiv, Poltava, Kyjiv, Dnipropetrovsk och Zaporizjzja, rapporterar Kyiv Post.

Avfyrningsramperna kan utrustas med nordkoreanska robotar av modellerna KN-23-, KN-24- och KN-30. Samtliga modeller har levererats till Ryssland. Totalt rör det sig om ett 50-tal projektiler, uppger tidningen.

Roboten KN-30 kan orsaka särskilt stor skada.

– KN-30, även känd som Hwasong-11C, är en uppgraderad version av den ballistiska roboten KN-23 och kan enligt uppgift bära en stridsspets som väger upp till 2 500 kilogram, rapporterar Kyiv Post.

Fördelar och nackdelar

De nordkoreanska robotarna har sämre precision än sina ryska motsvarigheter, exempelvis den ballistiska kortdistansroboten Iskander.

Iskander-robotar kan träffa inom cirka 5–20 meter från sitt avsedda mål, medan nordkoreanska KN-23-robotar har missat sina mål med hundratals meter eller till och med flera kilometer.

– De nordkoreanska robotarna kan dock bära betydligt tyngre stridsspetsar, varnar Kyiv Post.

Vid en direktträff kan de därmed orsaka omfattande skador.

LÄS MER: UPPGIFTER: Putin övertygad – dramatisk vändning i kriget 

FAKTA: Världens mest slutna land

- Nordkorea är världens mest slutna land, en diktatur styrd av Kim Jong-Un, son till den egensinnige Kim Jong-Il.

- Samhället är militariserat och människorna strängt övervakade.

- Nordkorea har kärnvapen och har länge varit inbegripet i en bitter konflikt med USA och Sydkorea.

- Ekonomisk kollaps har lett till svält och desperation. All opposition har krossats med arbetsläger och avrättningar.

Källa: Utrikespolitiska institutet

LÄS OCKSÅ: UPPGIFTER: Milslånga köer vid ryska gränsen

Foto: Sociala medier resp President of Russia Office

Text: Redaktionen


21 augusti 2026

Körkortet ryker direkt – många missar vanlig trafikregel

2026 08 22

Var tredje svensk bilist gör samma misstag i trafiken.

Det visar en undersökning som polisen genomfört på E6:an utanför Helsingborg. Av 100 förare höll 34 alldeles för kort avstånd till bilen framför.

Ett stort problem.

Omkring 14 procent av alla personskador i trafiken orsakas av att ett annat fordon kör på ett annat fordon bakifrån, rapporterar SvD med hänvisning till Tranportstyrelsen.

I Stockholmstrafiken inträffar så kallade upphinnandeolyckor varje dag, uppger polisinspektör Christer Olofsson.

–  Stressen i samhället ökar och stressen i trafiken följer det ganska tydligt. Man tänker att ”trafiken framför borde förstå att jag har mer bråttom än du”, säger han till tidningen.

Reglerna

Avståndet till framförvarande fordon ska vara minst lika många meter som det antal kilometer i timmen du kör – exempelvis 50 meter om du kör i 50 kilometer i timmen.

Polisen och Nationella trafiksäkerhetsförbundet (NTF) hänvisar till tresekundersregeln som ett bra mått att förhålla sig till.

– För att du skall veta att du håller tillräckligt avstånd till fordonet framför, kan du använda följande tumregel: När fordonet framför passerar en viss punkt, t ex ett vägmärke eller ett träd, börjar du sakta räkna ”ettusen-ett, ettusen-två, ettusen-tre”, skriver NTF på sin hemsida.

LÄS OCKSÅ: Rekordnotering för elbilar

Då ryker körkortet

Trots att de flesta känner till tresekundersregeln glöms den bort på vägarna. Polisens nya radar och kameror upptäcker dagligen bilister som bryter mot regeln.

Att ligga för nära framförvarande fordon kan straffa sig.

Är tidsavståndet kortare än en sekund riskerar föraren böter på 2 000 kronor.

Om avståndet är ännu kortare ryker körkortet direkt.

–  Är det under 0,5 sekunder i tidsavstånd så brukar det bli en återkallelse, säger Transportstyrelsens körkortsutredare Carina Engman till tidningen.

ANDRA LÄSER: UPPGIFTER: Putin övertygad – dramatisk vändning i kriget

Foto: A. Lazic resp Transportstyrelsen

Text: Redaktionen