Allvarlig händelse vid kafé – person förd till sjukhus

2024 01 27

En person vårdas med allvarliga skador efter en incident vid ett kafé.

Det har varit en stökig natt på flera håll runt om i landet.

I Västra Götaland har en allvarlig händelse inträffat vid ett kafé.

Närmare bestämt rör det sig om Åmål, där såväl polis och ambulans larmades till ett kafé under natten.

Trodde på knivskador

När polisen först tog sig till platsen så fick man uppgifter om att en person var knivhuggen i samband med ett bråk.

– Polis och ambulans larmas till ett café i centrala Åmål. Det ska ha inträffat någon typ av bråk på platsen och en man uppges vara skadad. I första läget så uppges även att den skadade mannen möjligen är knivhuggen. 

Det visade sig dock att den “skadade” mannen blivit portad från kaféet, men senare kommit tillbaka och hotat ägaren med kniv.

Slog till

Oroligheter uppstod och ett bråk utbröt mellan ägaren och personen med kniven.

– I samband med detta uppges ägaren ha slagit till den hotande mannen som faller till marken. Mannen som träffas av slaget blir allvarligt skadad och avförs till NÄL, läget är dock stabilt. Kniven återfanns på platsen och beslagtogs. 

Mannen vårdas nu på sjukhus med allvarliga skador.

Båda är misstänkta

Polisen kommer nu att utreda händelsen för att fastslå exakt vad det är som har hänt.

I nuläget är båda männen misstänkta.

– Rubricering i nuläget försök till grov misshandel alternativt försök till mord för den man som hotat med kniv. Den man som slagit är misstänkt för försök till mord alternativt grov misshandel, framhåller polisen via sin webbsida.

På flera håll

Det är inte bara i Åmål som det har varit stökigt under natten.

I Vagnhärad i Södermanland har ett bråk ägt rum på ett torg.

– Polisen larmades till ett bråk på Vagnhärads torg i Vagnhärad. Flera personer hade enligt uppgift slagit ner en man på backen. Mannen var vaken och talbar när han hämtades av ambulans.

Två 25-åriga män har gripits för misshandel i samband med händelsen.

Även i Arvika och Åre har polisen arbetat med olika bråk.

Foto: J. Jacobsson

Text: Redaktionen


“Kommer mobilisera allt de har” – expert varnar för “point of no return”

2025 06 23

USA:s attack mot Irans kärnkraftsanläggningar bedöms av flera experter som “värsta tänkbara” grad av amerikansk inblandning.

Det säger Mellanösternexperten Dag Henrik Tuastad, verksam vid Oslo universitet, och hänvisar till kollegor.

Men den norska experten håller inte med.

– En attack mot kärnkraftsanläggningen är något Iran har förberett sig på, säger han till Dagbladet-

Istället anser Tuastad att det finns ett scenario som kan eskalera konflikten fullständigt.

Och det är att Irans högsta andliga ledare, ayatollah Ali Khamenei, dödas.

Han är ledare såväl för Iran som 200 miljoner shiitiska muslimer.

– Om man gör det tror jag inte att det kommer att finnas några taktiska begränsningar eller fokus på långsiktiga konsekvenser från Iran. Då är det “point of no return” och de kommer att mobilisera allt de har, säger Dag Henrik Tuastad.

Uppgifter: utsett sin efterträdare

Khamenei har de senaste dagarna inte lämnat sin bunker. Den iranska ledaren uppges frukta för sitt liv och ska redan ha utsett sin efterträdare, uppger iranska myndighetskällor för New York Times.

Innan den amerikanska attacken i helgen framhöll Ryssland att ett regimskifte i Iran skulle vara “oacceptabelt” och “öppna Pandoras ask”.

– Det skulle leda till extremistiska stämningar inom Iran och de som talar om (att döda Khamenei) bör ha det i åtanke, sade Kremls talesperson Dmitrij Peskov i fredags enligt Sky News, som beskriver kommentaren som den “starkaste hittills” från Ryssland angående konflikten mellan Israel och Iran.

Tror inte på rysk intervention

Om regimen i Iran skulle falla skulle det innebära att Ryssland på kort tid förlorar två viktiga allierade i Mellanöstern, efter att den syriska diktatorn Bashar al-Assad störtades i slutet av förra rået.

Men att Ryssland skulle rycka ut militärt för Irans skull, på annat sätt än att skicka vapen, bedöms som osannolikt, menar experter.

– Putin är upptagen med att försöka vinna kriget i Ukraina. Han behöver ingen direkt konflikt med USA nu, säger Anders Romarheim, försvarsforskare och USA-expert, till Dagbladet.

Han får medhåll av Dag Henrik Tuastad.

– Kina och Ryssland vill inte dras in i direkt konfrontation med USA, och jag har inte sett en enda ansedd militärt expert som tror på ett sådant utfall.

Öppnar för regimskifte

Förra veckan framhöll USA:s president Donald Trump att USA “åtminstone inte nu” kommer att döda Khamenei.

Natten till idag öppnade Trump dock för ett regimskifte i Iran, ett mål som fram till dess kraftigt dementerats av övriga Vita huset.

LÄS MER: Trump föreslår drastisk vändning i kriget

Foto: President of Russia Office

Text: Redaktionen


JUST NU: Sverige krävs på ursäkt

2025 06 23

Den svenska staten måste gå ut med en formell ursäkt.

Det kravet ställs nu från sex av åtta partier i riksdagen.

Frågan gäller de övertramp som nyligen påvisats i en utredning om internationella adoptioner till Sverige.

I dag har vi fått än mer klarhet i att barn och föräldrar under årtionden drabbats och farit illa inom ramen för den internationella adoptionsverksamheten. Det är uppgifter som jag förstår väcker känslor hos många, sade socialtjänstminister Camilla Waltersson Grönvall (M) i en kommentar tidigare i juni.

M och S har inte tagit ställning

Av riksdagens åtta partier är det nu alltså sex stycken som ställer sig bakom kravet på att staten ska be om ursäkt för de oegentligheter som utredningen presenterade, rapporterar SR på måndagen.

Moderaterna och Socialdemokraterna är partierna som inte tagit ställning än. 

Båda vill även invänta remissvar innan beslut fattas om att stödja utredningens förslag om att förbjuda internationella adoptioner eller inte.

Hittills är det bara Sverigedemokraterna som uttryckligen sagt klart ja till förslaget.

– Vårt perspektiv är egentligen dels barnrättsperspektivet, men också de föräldrar som blivit berövade sina biologiska barn, säger Jessica Stegrud, SD-ledamot i socialutskottet, till radion.

Olagligt och oetiskt 

I utredningen framkom att det i flera årtionden förekommit oegentligheter i internationella adoptioner till Sverige.

Det gäller såväl olagliga adoptioner som oetiska ageranden,

– Kommissionen konstaterar också att svenska aktörer i vissa fall känt till att oegentligheter förekommit redan då de inträffade, medan det i andra fall uppdagats långt senare, framhäver regeringskansliet i ett uttalande.

"Tas på största allvar"

Betänkandet har nu remitterats och åsikter i frågan ska samlas in från statliga myndigheter och intresseorganisationer. Först därefter kommer Moderaterna och Socialdemokraterna alltså att ta ställning.

Regeringen tar det som kommissionen presenterat på största allvar, och vi kommer nu noggrant analysera deras slutsatser och förslag för att kunna göra välavvägda val framåt, säger Camilla Waltersson Grönvall.

Foto: Ninni Andersson/Regeringskansliet

Text: Redaktionen